Skip to content

Adım Adım Paris

Pigalle ve Montmartre turu

Paris Pigalle’de ünlü Moulin Rouge Kabaresi.. Fotoğraf: Aslı Ulusoy-Pannuti

Biri kabareleri, gece kulüpleri ve sex shoplarıyla Paris’in “ahlaksız” mahallesi, diğeri hemen yanı başındaki “sofu” tepesi. Pigalle’de Moulin Rouge Kabaresi’nin önünden başlayacak yürüyüşümüzde mahallenin dünden bugüne dillere düşmüş hikayelerini konuşacak, ardından Sacre Coeur kilisesiyle ve Tertre Meydanı’ndaki ressamlarıyla ünlü Montmartre tepesine çıkacağız.

Pasaj pasaj Paris

Paris’in pasajlarını Hürriyet Seyahat’e de yazmıştım. Fotoğraf: Aslı Ulusoy-Pannuti

Paris’te 19. yüzyılda sayıları yüzü aşan bugünse 20 civarındaki kapalı pasaj, tahta oyuncaklar satan oyuncakçıları, sanat galerileri, tiyatroları, kitapçıları, kafe ve restoranları, pastaneleri ile şehrin gizli labirentleri adeta. Emile Zola’nın romanı Nana’ya mekan olan Panoramas Pasajı’ndan, yer döşemeleriyle göz kamaştıran Vivienne Pasajı’na; duvar süslemeleriyle ünlü Colbert’den aynalarıyla öne çıkan Vero-Dodat Pasajı’na gerçekleştireceğimiz yürüyüş sırasında, şehrin pasajlarına sıkışmış efsaneleri dinleyecek, tur sırasında pasajlarda dilediğiniz mağazaya girme imkanı bulacaksınız.

Rıhtımlar boyu Paris

Paris’e Seine nehri kıyılarından bakmak… Fotoğraf: Aslı Ulusoy-Pannuti

Paris Seine’siz, Seine Paris’siz düşünülemez. Şehrin tam ortasından geçen Seine nehri kıyısındaki kitapçılarıyla ünlü rıhtımlarsa nehir boyunca yapacağınız yürüyüşlerin ayrılmazıdır. Pont Marie’den (Marie Köprüsü) başlayıp Saint Louis adasında devam edecek yürüyüşümüzü Paris’in en eski köprüsü Pont Neuf üzerinde sürdürecek, sanatçılarıyla ünlü Pont des Arts’da devam edecek ve turumuzu Paris belediyesinin görkemli binası önünde sonlandıracağız. Böylece Paris’in sağ yakasından (Seine nehrinin kuzeyi) başlayan turumuz sol yakada, güneyde devam edip başladığımız noktaya yakın bir alanda sonlanacak. Yanından ve üzerinden geçeceğimiz ve sayısı onu aşan köprülerin ve rıhtımların hikayesi, nehrin Paris’in hayatını nasıl da zenginleştirdiğinin iyi bir kanıtı.. Su boyunca yürümeyi sevenler için ideal bir tur.

Ünlü meydanlar arasında

Parisliler’in de gözdesi Vosges Meydanı yazın dolup taşar. Fotoğraf: Aslı Ulusoy-Pannuti

Louvre Müzesi’nin bahçesi Tuileries’den başlayıp ünlü kuyumcu meydanı Vendome’da (Place Vendôme) devam eden, oradan Opera Meydanı’na (Place de l’Opera) uzanan, Comédie Française’in önünden geçerek sonunda 14. Louis heykeliyle ünlü Zaferler Meydanı’nda (Place des Victoires) biten tur boyunca meydanların yanı sıra, geçeceğimiz ünlü bulvar ve sokakların hikayelerini de dinleyebileceksiniz. Tabii meydanlar arası turumuz sadece bununla sınırlı değil.. Paris’in en eski kraliyet meydanı Vosges da adreslerimiz arasında…

Bahçe bahçe Paris

Paris’in yeşil cennetleri… Fotoğraf: Aslı Ulusoy-Pannuti

Montsouris Parkı’ndan, Senato binasıyla ünlü Lüksemburg Bahçesi’ne; şelalesi ve tepe üzerine kurulu Sybille tapınağıyla baş döndürücü Buttes Chaumont Parkı’ndan, bostanlarıyla bilinen Bercy Parkı’na; binlerce çeşit çiçeğiyle ve yanıbaşındaki Doğal Tarih Müzesi’yle ünlü Jardin des Plantes’a (Bitki Bahçesi) yirmi civarında bahçesi var Paris’in.. Özellikle bahar ve yaz aylarında talep edilen bu turla şehrin ortasında yeşil birer cennet bulacaksınız.

Ve ilgi alanınız doğrultusunda birlikte seçeceğimiz temalar çerçevesinde yapacağımız, tamamen size özel yürüyüş turları…