Skip to content

Paris’te 300 yıllık turizm!

İstanbul’a kıyasla bir avuç sayılabilecek Paris’teki 70 küsur kütüphanenin ortak sergi salonunda, Paris’teki adıyla ‘Paris Belediyesi Kütüphaneler Galerisi’nde açılan sergi, Paris’in 300 yıllık turizm geçmişinin bir özetiydi adeta.. Yıllardır ‘dünyanın en çok ziyaret edilen şehri’ olarak anılan Paris, tarih boyunca yeniliklere uyum sağlamayı bilerek, bu unvanını korumayı başarmış.

Bugün başta Amerikalılar olmak üzere dünyanın her yerinden milyonlarca turisti ağırlayan Paris’in yıllar yıllar öncesine dayanan ulaşım ağı rahatlığının bu başarıdaki rolü büyük. Özellikle 2. Dünya Savaşı’ndan sonra gelişen ‘turizm’ anlayışı sayesinde başta Champs-Elysées (Şanzelize) Caddesi olmak üzere yerli yabancı turistler için çekim noktası olan Paris’in bu özelliğinde, şarkılara, şiirlere konu oluşu da var muhakkak..

İşte tüm bunlar, Paris Kütüphaneler Galerisi’nde geçenlerde sona eren bir sergi ile anıldı. Paris’te daha 1700’lerde başlayan turizm faaliyetlerinin yüzyıllar içinde bohem ve lüks arasında nasıl dallanıp budaklandığını, bugün turizmin Paris’in candamarı olduğunu birbirinden güzel fotoğraflar ve resimler eşliğinde anlatan serginin başlığı da, Paris kadar çekiciydi doğrusu:
“Paris’ten öpücükler!”
Paris hikayelerinin gerisi mi?
Tabii ki Sıradışı Paris turlarımda..
Siradisi Paris Rehberi…
Fotoğraf: 
©Roger Viollet, ‘Amerikalı turistlerin Paris’e varışı’, 1963.

Comments are closed.