Skip to content

Düşünen Adam’ın ‘Baba’sı anıldı!

Düşünen Adam.. Paris Rodin Müzesi.@Aslı Ulusoy-Pannuti

Türkiye’de Düşünen Adam heykeliyle tanınan dünyaca ünlü Fransız heykeltıraş Auguste Rodin ölümünün 100. yıldönümünde Fransa’da ve dünyada çeşitli etkinliklerle anıldı. Paris Rodin Müzesi’ndeki teatral ve şiirsel performanslara, müzisyenlerin birbirinden neşeli eserleri eşlik etti.

Bu yazının daha ayrıntılı bir versiyonunu, yine benim kalemimden ve artı fotoğraflarla CNN Türk’ün 21 Kasım 2017 tarihli yayınından okuyabilirsiniz.

Konuya ilişkin TRT Türkiye’nin Sesi Radyosu Hayatın Sesleri programına 29 Kasım 2017 tarihinde yaptığım canlı haber kaydını aşağıdan dinleyebilirsiniz:

40 yaşına kadar pek tanınmayan bir sanatçıyken devletten aldığı siparişler üzerine yaptığı eserlerle gündeme gelen, özellikle ‘Cehennem Kapısı’ ve ondan doğan ‘Düşünen Adam’ heykelleriyle gündeme gelen Rodin, 17 Kasım 1917’de dünyaya gözlerini kapamıştı.

@Aslı Ulusoy-Pannuti

Paris ve Paris’e 35 km uzaklıktaki Meudon’da bulunan iki Rodin Müzesi’nde, sanatçının ölüm yıldönümü nedeniyle çeşitli etkinlikler gerçekleştirildi.

2017 yılı Rodin yılıydı!

@Aslı Ulusoy-Pannuti

Aslında bu etkinlikler 2017 yılı boyunca başta Fransa olmak üzere, Rodin koleksiyonlarının bulunduğu dünya şehirlerinde, örneğin Buenos Aires’de, Philadelphia’da, Chicago’da, New York’ta, Mexico City’de vs yapılan etkinliklerin sadece bir bölümüydü. Paris’teki Darphane Rodin konulu 2 Euro’lar basarken, Fransız Postası da sanatçının Öpücük isimli eserini pul olarak bastı.

Heykelleri şiirle canlandırmak!

@Aslı Ulusoy-Pannuti

Paris’teki gösterişli Biron Malikanesi ile bahçesinde yer alan yer alan Rodin Müzesi, heykeltıraşın dünyaca ünlü eserlerini barındırıyor. Sanatçı bu malikaneyi 1916 yılında Fransız devletine bağışlamış. Meudon’daki Rodin Müzesi ise heykeltıraşın 20 yıl yaşadığı bahçeli bir kır evinde bulunuyor.

@Aslı Ulusoy-Pannuti

Paris Rodin Müzesi’nde yapılan etkinlikler arasında, 13. Paris’teki Rodin Lisesi’nin tiyatro sınıfı öğrencilerinin şiir okumaları da vardı. Rodin’in sanatının büyük destekçisi Octave Mirbeau’nun şiirlerini, sanatçının eserlerinin yanında okuyan küçük oyuncular, günün en renkli sahnelerinden birini sergilediler.

©Musée Rodin- Jerome Manoukian

Meudon’daki Rodin Müzesi’nde ise anma töreni ünlü heykeltıraşın mezarına konan çiçeklerle başladı. Ardından çeşitli öğrenci grupları, sanatçı üzerine yazılıp bestelenmiş bir şarkının da söylendiği ilginç bir repertuvar seslendirdiler.

Evrensel bir sanatçı olmak!

Clémence Goldberger @Aslı Ulusoy-Pannuti

17 Kasım günü ücretsiz girilebilen Paris Rodin Müzesi’nde etkinlikler 18 ve 19 Kasım günlerinde de sürdü. 17 Kasım akşamı bir havai fişek gösterisiyle kapanırken, 18 Kasım’da Rodin konulu bir kitap şenliği düzenlendi. 19 Kasım’da büyük Fransız şairlerinin şiirlerinden oluşan bir gösteri yapıldı.

Paris ve Meudon’daki Rodin Müzeleri’nin basınla ilişkiler sorumlusu Clemence Goldberger, Rodin gibi ‘evrensel’ sanatçıların sayısının çok olmadığını ekleyip Rodin’in uluslararası alanda gördüğü ilgiden duydukları memnuniyeti dile getirdi ve şöyle devam etti:

@Aslı Ulusoy-Pannuti

“Rodin, kendini vücutla ifade eden bir sanatçı ve vücut, duyarlılığımız ne olursa olsun, hangi kültürden geliyor olursak olalım hepimizin paylaştığı bir değer. Vücut dili evrensel olarak tanınmış bir şey ve sanırım Rodin’in bu kadar popüler ve seviliyor olmasında büyük payı var bunun. Düşünen Adam entelektüel bir boyuttayken, Öpücük’te yaşamakta olduğumuz zaman içinde en çok ihtiyacını duyduğumuz iki şey saklı: Sevgi ve yumuşaklık!”

Bu arada belirtelim: Düşünen Adam heykelinin bir röprodüksiyonu 1950’lerde Bakırköy Akıl Hastalıkları Hastanesi’nin bahçesine dikilmişti. Fikir ise, hastanenin başhekimi Fahri Celal Göktulga’ya aitti.

17 Kasım 2017 günü ve akşamı Rodin Müzesi’nden artı fotoğraflar:

Havai fişek gösterisinden. ©Agence photographique du Musée Rodin – Jerome Manoukian

Havai fişek gösterisinden. ©Agence photographique du Musée Rodin – Jerome Manoukian

@Aslı Ulusoy-Pannuti

@Aslı Ulusoy-Pannuti

Aslı Ulusoy-Pannuti

Comments are closed.