Skip to content

Fransız Askeri Müzesi’nde Atatürk’lü sergi!

 

@Aslı Ulusoy-Pannuti

Fransızlar’ın ve dolayısıyla Paris’in gurur duyduğu mekanlardandır Fransız Askeri Müzesi. Napolyon Bonapart’ın mezarının da bulunduğu dev bir kompleks içinde yer alan müzede 20 Ocak 2019 tarihine kadar sürecek son geçici serginin konusu, bizi de çok ilgilendiren bir dönem: ‘1918-1923: Doğuda sonu olmayan savaş’. 1. Dünya Savaşı’na son veren 11 Kasım 1918 tarihli ateşkesin yüzüncü yıldönümünde açılan sergi, Türklerin bağımsızlık mücadelesini de anlatan birbirinden ilginç bölümlerden meydana geliyor. Öyle olunca Atatürk de serginin önemli başlıklarından biri oluyor tabii…

Sergiden.. @Aslı Ulusoy-Pannuti

@Aslı Ulusoy-Pannuti

Fransa’daki ders kitaplarında 1. Dünya Savaşı, 1914-1918 arası üzerinde yoğunlaşır. Çünkü savaş, 1918’den itibaren Fransa sınırları içinde sona erer. Oysa ki Avrupa’da Alman, Rus ve Avusturya-Macaristan İmparatorluğu, Ortadoğu’da ise Osmanlı İmparatorluğu’nun dağılmasıyla ortaya çıkan karmaşa ve beraberinde gelen bağımsızlık savaşları, beş yıl daha sürecek bir kaosu, yangını da getirecektir beraberinde.

15 ülkeden gelen 250 eserin yer aldığı sergi Fransa’da çok iyi bilinmeyen bir dönemi, sonrasında meydana gelen kökten değişimleri de mercek altına alarak anlatıyor.

İmparatorluklar dağılıp yeni ülkeler ortaya çıkınca!

Aslı Ulusoy-Pannuti

Serginin ilk bölümü, imparatorlukların dağılıp yeni ülkelerin ortaya çıktığı dönem üzerine yoğunlaşmış. Yüzyıllarca bir arada yaşamış halkların milliyetçilik rüzgarıyla birbirlerinden nasıl şiddetle koptukları ayrıntılarıyla incelenmiş. İkinci bölüm ise Ocak 1919’da imzalanan Paris Barış Konferansı ile başlayan ve arka arkaya sıralanan ama onca yıllık savaştan sonra milliyetçi duyguların kabardığı bir ortamda çoğu inandırıcı olmayan anlaşmaları konu ediyor kendisine.

Üçüncü bölüm Avrupa’daki bağımsızlık hareketlerine ayrılmış: Estonya, Finlandiya, Letonya, Litvanya, Polonya, Ukrayna… Bu karmaşa ortamında Fransa defalarca, kimisi askeri müdahalelerde bulunmuş.

İmza üzerine imza ve Sevres Anlaşması!

Aslı Ulusoy-Pannuti

Dördüncü bölümün konusu Orta ve Doğu Avrupa! Yunanistan, Sırbistan, Karadağ, Romanya, Bulgaristan, Arnavutluk’un bağımsızlık hareketleriyle Avrupa’daki Türk varlığının nasıl silindiği, Avusturya Macaristan örneğiyle birlikte anlatılmış. İmzalanan anlaşmalar bu geniş ölçekli hareketleri belli bir çerçeveye sokmaya çalışmışsa da, sınır kavgaları ve azınlık sorunlarına son verilememiş.

 

Anadolu’da başlayan direniş!

10 Ağustos 1920 tarihli Sevres Barış Anlaşması’yla Osmanlı İmparatorluğu’nun geldiği nokta ve hemen ardından Anadolu’da başlayan milli mücadeleye ise başlı başına bir bölüm ayrılmış: “Sevres sonrasında Anadolu’da, gelecekte Atatürk olarak anılacak General Mustafa Kemal Paşa’nın öncülüğünde silahlı direniş başladı” denmiş sergide.

Sözün kısası, şu sıralar yolunuz Paris’e düşerse, Fransız Askeri Müzesi’nde Fransızca-İngilizce hazırlanan bu güzel sergiyi kaçırmayın!

Sergiden çektiğim diğer kareler:

Aslı Ulusoy-Pannuti

Türk delegasyonu. @Aslı Ulusoy-Pannuti

Versay Anlaşması. @Aslı Ulusoy-Pannuti

@Aslı Ulusoy-Pannuti

Aslı Ulusoy-Pannuti

Comments are closed.