Skip to content

Paris’te ‘şarap okumuş’ genç bir mezunla şarap üzerine her şey!

DSC_0078

Leonard Gonzalez ile ‘şarap üzerine her şey’i çalıştığı şık butikte konuştuk.

Biz gazetecilerin adetidir, her alanda ‘en iyisiyle’, ‘en tecrübesiyle’ yaparız söyeşilerimizi. Ben bu kez öyle yapmak istemedim. Paris turlarım sırasında girdiğimiz butiklerde kasada oturan ve ağzını açtığında bilgisiyle sizi etkilemeyi hep başaran gençlerden biriyle ‘şarap’ konuşmak istedim. Paris’teki iki yıllık ‘şarap ticareti’ yüksekokulundan yeni mezun olmuş, işini iyi bilen ve heyecanlı Leonard Gonzalez ile konuştum. Paris’in büyük bir şarap zincirinde, şehrin en fiyakalı mahallelerinden birinde çalışan Gonzalez, Paris turlarımda hep sorulan ‘İyi şarap nedir?’ sorusu dahil şaraba ilişkin tüm kafa karışıklıklarına öyle güzel yanıtlar verdi ki!. Şarap hakkında amma çok şey öğrendim!

Ne eğitimi aldınız tam olarak?

Fransa’da BTS dediğimiz 2 yıllık bir meslek eğitimi. Paris’te gittiğim okulun tam adı Institut Superieur Clorivière; eğitimin başlığı ise, ‘şarap ve diğer alkollü içkilerin ticari tekniği’. Şarabın yanı sıra işin ticari yönünü öğreniyoruz. Aslında herhangi bir malı satmaktan farklı değil şarap satışı ama uzmanlaşmanız isteniyor, satacağınız şeyi iyi tanımanız gerekiyor çünkü. Üstelik şarap çok klasik, çekici bir Fransız ürünü ve dünyanın her yerine ihraç ediliyor. Okulda Fransa’daki şarap bölgeleri, şarap çeşitleri, başta İtalya, İspanya ve Güney Amerika olmak üzere yabancı şaraplar, kupaj* vs. öğretiliyor.

Fransa’da bölgeler arasında ne tip bir fark var şarap konusunda?

Bazı bölgeler daha çok kırmızı, bazısı beyaz, bazısı da ikisini birden üretiyor. Şarabıyla çok ünlü Burgonya ve Bordeaux bölgelerine bakarsanız toprağın birbirinden tamamen farklı olduğunu görürsünüz. Dolayısıyla aynı üzüm yetişmiyor, aynı tip kupaj yapmıyorsunuz, sonuçta da aynı tip şarap çıkmıyor ortaya. Fransa içinde bölgeler arasında görülen iklim farkları, çok farklı tipte şarapları da getiriyor beraberinde.

DSC_0071

Parisliler en çok hangi bölgeyi tercih ediyor?

Burgonya ve Bordeaux’un yanı sıra daha az tanınan bölgelerin, mesela Languedoc’un, Sudouest’in şaraplarını severler. İspanya, İtalya ile Güney Amerika’dan özellikle Şili ve Arjantin şarapları da favorileri arasındadır. Ayrıca Almanya beyaz şarabıyla tercih edilir.

İtalyan kırmızı şarabı ile Fransız’ı karşılaştırsak?.

Böyle bir şeyi konuşmak çok zor çünkü tek tip bir Fransız şarabı yok! Kupajı, toprağı birbirinden öylesine farklı ki.. Bu konuda Fransız bölgelerini mesela Languedoc ile Alsace şarabını karşılaştıramazken, İtalyan şarabıyla karşılaştırma yapmak imkansız. Zaten İtalyan şarabı da ülke içinde öylesine farklılıklar gösteriyor ki, Sicilya’daki şarapla Calabria şarabını kıyaslamak bile mümkün olmuyor.

Peki ‘Şu ya da bu ülke şarabı en iyidir’ tabirleri neden dolaşıyor ortalıkta?

Ya ticari bir yaklaşım ya da kişisel zevk meselesi. Fransız şarabının bir de ünü var tabii. Bölgeler arasındaki büyük farklılık ve toprağın zenginliği büyük rol oynuyor bu konuda. Ama bana kalırsa şarap tamamen kişisel zevk meselesi..

Sana göre iyi şarap nedir?

Sevdiğimiz şarap en iyi şarap bence! 5-6 Euro’luk bir şarabı çok sevebileceğimiz gibi 15 Euro’ya aldığımızı hiç sevmeyebiliriz. Benim kişisel zevkime göre iyi şarap ‘dengeli’ bir şaraptır, yani her şeyi bulursunuz içinde: Bölgesinin özelliklerini taşır ve ne çok acıdır, ne de çok meyveli.. Tabii ki zevkiniz gelişkin değilse seçenek hep daha az oluyor. Oysa ki iyi bir degüstasyonun peşindeyseniz, meraklıysanız, şarabın geldiği bölge de, tarihi de, hikayesi de ilginizi çekiyor hep.

DSC_0081

Leonard satışın yanı sıra butiğin düzenlenmesinden de sorumlu..

Şarap alırken etikette neye bakmak lazım?

Bölge önemli ama hangi yıl yapıldığı da çok önemli. Mesela 2009 ve 2010 Bordeaux’da çok güzel yıllar oldu. Sonra ne ile içeceğinizi, yanında hangi yemeği yiyeceğinizi hep satıcı söyleyecek size. Tabii üretici de çok önemli.

‘Şarap için iyi bir yıl’ tam ne demek?

‘Güneşin, yağmurun, üzümün olgunluğa erişmesinin tam gerektiği anda olduğu yıl’ demek. Ayrıca üzümün toplanmasının bölgesine göre doğru zamanda yapılmış olması çok önemli.

Fiyat önemli bir kıstas mı?

Müşteri en iyi fiyat-kalite ilişkisini arıyor genellikle. 9 Euro’ya da çok iyi bir şarap bulabilirsiniz, ama bazen de 15 Euro’luk bir şarap için ‘değmezmiş’ dersiniz. En önemlisi fiyat-kalite ilişkisi ve sevdiğimiz şarabı bulmak.

Şarabın tarihinin eski olması illa ki iyi olduğu anlamına mı geliyor?

Hayır, değişken bir şey bu. Eğer yakın tarihliyse daha ‘meyveli’ olacak muhakkak, ama bölgesine de bağlı. Eskiliğinden çok hangi sene üretildiği önemli. Mesela 2009-2010 Bordeaux şarapları uzun süre saklayabileceğimiz türdendir. Eğer güneşin çok olmadığı bir yıla denk geldiyseniz, bir iki yıla kalmadan tadı bozulur. Oysa ki iyi bir yılsa 10-15 yıl bekleyebilir şarap. Yani bölge ve yıl önemli. Yıllanmayı hak edecek ama yeni bir şarap da çok iyi olabilir bazen. Genellemek mümkün değil sene üzerinden.

Bazen şarap fiyatları çok yüksek oluyor, neden?

Ticari kararların yanı sıra geldiği bölge ya da üretici çok önemli bu konuda. Mesela şarap Chateau Margot’dan geliyorsa tabii ki pahalı olacaktır. Ama ben hep aynı şeyi söyleyeceğim: Fiyat, şarabın kalitesini belirlemez. Sevdiğimiz nedir onu bilmek lazım. Çok düşük fiyatlara çok iyi şaraplar bulabiliyoruz çünkü.

DSC_0075

Kendine şarap seçtiğinde neye bakıyorsun tam?

Ben bütün bölgeleri seviyorum. Fiyata göre de seçiyorum bazen, çünkü çok param yok. Yediğim şey ya da canımın istediği şarap da çok önemli tabii. Tek bir seçme şekli yok yani. Mesela bu akşam sığır biftek yiyeceksem yanında güzel bir Côtes du Rhône (bölge adı) şarabı iyi gider. Eğer yanında yemek yemiyorsam daha hafif bir şey seçerim.

Peki seçeceğin peynir tipi de değişiyor mu şaraba göre?

Fransa’da peynirle şarap içiliyor ve çoğu zaman kırmızı şarap tercih ediliyor. Asıl uyumsa beyazladır. Ama yine bir zevk meselesi. Peynirin kabuğuna, geldiği bölgeye bile göre değişir şarap tipi. Bazen bölge şarabı ile peynirini de birleştirebilirsiniz. Savoya şarabı ile Savoya peyniri yemek gibi.. Rokfor ile önerimiz beyaz şaraptır, hatta hafif şekerli bir beyaz gayet iyi olabilir. Brie peyniri ise kırmızı, çok sert olmayan bir şarapla lezzetlidir.

Fransız müşteri şarabı tanır mı?

Bilirler, hep bir fikirleri vardır alacakları şarap hakkında ama sorular da sorarlar; çok güzel sohbetler olur gerek Fransızlarla gerekse yabancılarla. Seçtikleri şarap, hangi gıdayla uyduğu ya da bizim ne düşündüğümüz üzerine çok konuşuruz.

DSC_0073

*Kupaj: Farklı üzümlerden üretilen şarapların, şişeleme aşamasına geçilmeden önce birbirine karıştırılıp harmanlanmasını ifade eden bir şarap terimidir. ‘Paçal’ olarak da adlandırılan kupaj, farklı aromalar elde etmek için belirli oranlarda yapılan işlemlerdir. (Kaynak: Vikipedi.)

Comments are closed.