Skip to content

Hürriyet Seyahat’te son yazım: Provins Ortaçağ gösterileri

@Aslı Ulusoy-Pannuti

Paris yakınlarındaki masalsı Ortaçağ şehri Provins her yıl bahar aylarında başlayıp Kasım ayında sonlanan iki tarihi gösteriye ev sahipliği yapıyor. Biri atlı, diğeri yırtıcı kuşlu bu çok ilginç iki gösteriyi Hürriyet Seyahat’e yazdım. Hürriyet için kaleme aldığım yazıyı ve artı fotoğafları görmek için tıklayın.

6 Mayıs 2018 tarihinde yayımlanan Provins Ortaçağ gösterileri konulu yazım.

@Aslı Ulusoy-Pannuti

@Aslı Ulusoy-Pannuti

Paris yakınlarında, mimarisiyle bir dekoru andıran Provins geçmişiyle bire bir özdeşleşen iki gösteriyle yerli yabancı ziyaretçisini büyülüyor: ‘Şövalyeler efsanesi’ ve ‘Surların kartalları’.
Şövalyeler efsanesi Laurent Audureau’nun elinden çıkma. Tamamen cambazlık, hokkabazlık şovlarından oluşan gösteri kötülerin ve iyilerin bir savaşı adeta. Ortaçağda Provins’e getirilen Damas yani Şam gülü ise hikayenin en güzel tarafı muhakkak. Maskeler, mızraklar, baltalar, yaylar, oklarla gösteri bir bilgisayar oyunundan çıkma adeta..

“Her şey ev yapımı”

Yılda sekiz ay gösteri yapan, diğer ayları oyundaki yeniliklere, kostümlere, maskelere, zırhlara, hayvanların eğitimine, dekora ayırdıklarını vurgulayan Laurent, “Buradaki her şey ev yapımı” diyor. Yılda bir yaptığı casting’le seçtiği gençleri eğiten de o.

Justine Gavaret. @Aslı Ulusoy-Pannuti

Gösterideki atların ‘annesi’ ise gencecik bir kız: Justine Gavaret. 24 yaşındaki Justine, 10 yaşında başlamış at binmeye. Altı yıldır Laurent ile çalışıyor. Atlarla ilgilenmek ve prensesten köylüye her tür kadın rolü onun işi.

Yırtıcı kuşlarla rapsodi

@Aslı Ulusoy-Pannuti

Provins’deki diğer gösteri ise ilki kadar şaşırtıcı: Yırtıcı kuşlu ‘Surların kartalları’ gösterisi. Bir deveyle sahne alan çöl bedevilerini, Asya steplerinin avcılarıyla Ortaçağ Batı kostümleri içindeki doğancılar takip ediyor. Gösterinin başrol oyuncuları ise doğanlar, şahinler, baykuşlar ve akbabalar. Doğancıların ellerinin küçücük bir hareketiyle havaya yükselip bazen bin metreye çıkıyor, yine küçücük bir hareketle ok hızıyla dönüyor kuşlar.

@Aslı Ulusoy-Pannuti

Bu gösterinin en heyecanlı anları, yırtıcı kuşların seyirciler arasından uçtuğu anlar muhakkak. Kuşların çığlıklarına çocukların Zaman zaman seyircinin arasından uçan kuşların ve çocukların çığlıklarına büyüklerin kahkahaları karışıyor.

@Aslı Ulusoy-Pannuti

Provins’deki gösterinin arka planında 30 türden 100 kadar kuşun yaşadığı kocaman bir ‘kümes’ de var. Kuşlu gösterinin düzenleyicisi ve oyuncusu Philippe Hertel, “Her ne kadar yakalanmış olarak da doğsalar, içgüdüsel olarak avcı kuşlar bunlar. Yani onları ‘evcilleştirmemiz’ mümkün değil. Doğancı adaylarına öğrettiğimiz, bu kuşların uçup geri gelmelerini sağlayacak hareketler” diyor. Hertel 1993’ten beri Provins’deki gösteriyi düzenleyip rol alıyor.

 

 

Comments are closed.