Skip to content

Paris Bilimler Müzesi’nde: Film efektleri!

@Aslı Ulusoy-Pannuti

Paris’in yüzakı mekanlarından biridir Paris Bilimler Müzesi. Çocukları ve gençleri bilimle eğlendirerek tanıştırmayı amaçlayan müzede, çoğu zaman yetişkinlerin de ilgisini çeken birbirinden ilginç sergiler açılır. “Film efektleri-Ekranı kırın!” başlığıyla hazırlanan son sergi, başta sinema meraklıları olmak üzere küçükten büyüğe gören herkesi çok etkiliyor.

Bu konuya ilişkin TRT Türkiye’nin Sesi Radyosu Hayatın Sesleri programına, 12 Ocak 2018 tarihinde yaptığım haberi aşığıdan dinleyebilirsiniz:

@Aslı Ulusoy-Pannuti

@Aslı Ulusoy-Pannuti

Çarpışan arabalar, okyanustaki dalgalarla boğuşan kahramanlar, kimi profesyonel makyajla yaratığa dönüştürülmüş karakterler, dev dinozorlar, kar fırtınaları kimi sinema tarihiyle yaşıt, kimi ise son teknolojinin verdiği imkanlarla yapılan film hilelerinin bir parçası.

@Aslı Ulusoy-Pannuti

Paris Bilimler Müzesi’nde açılan tüm sergilerde olduğu Film Efektleri de eğlendirirek öğretmeyi amaçlıyor. Bu nedenle serginin girişinde öncelikle bir filmin nasıl ortaya çıktığı adım adım anlatılıyor. ‘Büro’, ‘Film seti’, ‘Stüdyo’ ve ‘Sinema salonu’ başlıklarıyla dört ayrı bölüm halinde incelenen film yapımı aşamalarını, uygulamalı bir bölüm takip ediyor.

Nasıl oluyor da oluyor?

@Aslı Ulusoy-Pannuti

Senaryonun yazımından story-board’un oluşturulmasına, desenlere girişteki bilgileri, aslında her biri birer kukla olan ama özellikle bilim-kurgu filmlerinde canlandırılan varlıklar, gerçekle sanalın nasıl karıştırıldığı, bunun için uygulanan teknikler, makyaj, filmlerde görünen ve görünmeyen efektler, ekranlardan verilen birbirinden ilginç kısa filmlerin de eşliğinde anlatılıyor.

@Aslı Ulusoy-Pannuti

Stüdyo bölümünde ise ziyaretçiler manzaraların yapılmasından kalabalıkların oluşturulmasına, dijital hilelere birbirinden ilginç konuları, konan ekranlar aracılığıyla bizzat kendileri tecrübe ediyorlar.

Filmlerin içine girmek!

Paris Bilimler Müzesi, diğer sergilerinde olduğu gibi bu sergide de interaktif oyunlara büyük yer ayırmış. Sergide, birçok filmin sahnesinin aslında yeşil bir fon üzerinde çekildiği, daha sonra bu görüntülerin dış çekimlerle birleştirildiği uzun uzun anlatılıp, örnek filmlerle gösterildikten sonra, ziyaretçiler birden kendilerini bir filmin içinde buluyorlar.

Yeşil fon önünde.@Aslı Ulusoy-Pannuti

Ekranda. @Aslı Ulusoy-Pannuti

Sergi sonunda, sergiye özel oluşturulmuş sinema salonunda gösterilen film sayesinde ziyaretçiler film efektlerinin sinema sanayiindeki yeri ve önemi, seyirciler üzerinde yaptığı etki, geleceğin efektleri vs üzerine kendilerine sorular soruyorlar.

Makyaj atölyesi!

Film makyajı malzemeleri. @A. Ulusoy-Pannuti

19 Ağustos 2018’e kadar açık kalacak  sergide, 13 Nisan’a kadar sürecek bir buçuk saatlik bir makyaj atölyesi de yapılıyor. Bu atölyeyle cildin biyolojik yapısı, kozmetiğin kimyası anlatılıp evde bile kolayca bulunabilecek malzemelerle nasıl ‘sahte bir yara’ yapılabileceği açıklanıyor. Katılımcılar kendi fondötenlerini hazırlayıp, sonra da sinema sektöründekileri andırabilecek görsel efektler gerçekleştiriyorlar.

@Aslı Ulusoy-Pannuti

Paris Bilimler Müzesi’ndeki sergi, müzedeki ‘hayalgücü ile bilimleri ve beceriyi birleştiren büyük sergiler’ grubuna dahil edilmiş. Sanatın ve teknolojinin birbirinden nasıl beslendiğini çok net bir şekilde gösteren Film efektleri sergisi Fransızca’nın yanı sıra, İngilizce ve İtalyanca  hazırlanmış.

19 Ağustos 2018’e kadar Paris’e gelecek herkese şiddetle tavsiye edilir!

Paris Bilimler Müzesi’ndeki Film Efektleri sergisinden diğer fotoğraflar:

@Aslı Ulusoy-Pannuti

@Aslı Ulusoy-Pannuti

@Aslı Ulusoy-Pannuti

@Aslı Ulusoy-Pannuti

Comments are closed.