Skip to content

Paris Büyük Parfüm Müzesi

Paris Büyük Parfüm Müzesi @Aslı Ulusoy-Pannuti

Paris ve Fransa deyince ilk akla gelen şeylerden biri moda ve beraberinde de parfümdür muhakkak. Paris’te moda ve şıklığın başlıca adreslerinden birinde, Paris’le bire bir özdeşleyen bir müze olduğunu biliyor muydunuz? Paris Büyük Parfüm Müzesi!.

@Aslı Ulusoy-Pannuti

Müge parfüme dönüşünce.. @Aslı Ulusoy-Pannuti

Paris Faubourg St Honoré Sokağı’nda, 18. yüzyıldan kalma görkemli bir malikane içinde yer alıyor Paris Büyük Parfüm Müzesi. Tümüyle parfüm sanatına ayrılmış müze Fransız Parfümcülük Sendikası’nın desteğiyle ortaya çıkmış.

Paris’teki müze üç kat üzerine kurulmuş. Malikanenin bodrum katı insanlık tarihi kadar eski parfüm geleneğinin kökenlerine ayrılmış. ‘Parfümün tarihi’ olarak özetlenebilecek bu bölümde eski Mısırlılar’dan Romalılar’a, Yunanlılar’a parfümün günlük hayattaki önemi çeşitli kısa filmler ve örneklerle anlatılmış.

Parfümün tarihi bölümü sadece antik çağlarla sınırlı bırakılmamış. Fransa’da parfümün, parfümcülüğün geçmişi, ilginç tarihi olaylar, efsaneler, kahramanlar parfüme ilişkin tarihi nesneler eşliğinde, kısa film ve açıklamalarla anlatılmış.

Koku oyunları

@Aslı Ulusoy-Pannuti

İkinci kat ise koku duyusunun sonuna kadar yaşandığı, yaşatıldığı bölüm. Bu bölümde ziyaretçi çeşitli enstalasyonlar aracılığıyla koku dünyasının içine çekiliyor. Çiçek şeklinde yapılan enstalasyonlara yaklaştığınızda, her birinden farklı bir koku yayılıyor. Duvardaki panoda ise her bir kokunun elde edildiği çiçeğin adı var. Böylece hangi enstalasyondan hangi kokunun çıktığını tayin etmek ziyaretçiye düşüyor.

@Aslı Ulusoy-Pannuti

Bu oyunun bir başka türlüsü de diğer salonda görülebiliyor. Bu kez daha klasik bir şekilde, kağıtlar üzerine sıkılmış parfümlerden hangisinin hangi çiçeğe ait olduğunu bulup, müzece verilen kartta işaretliyorsunuz. Bergamottan mandalinaya çeşit çeşit koku var bu bölümde.

Parfümcülük sanatı

@Aslı Ulusoy-Pannuti

Müzenin üçüncü katının ana konusu ise parfümcülük sanatı. Her biri meslek ortamında ‘Burun’ olarak anılan ve yeni parfümler üretmek için bazen aylar, yıllar boyu çalışan parfüm sanatı erbabı çeşitli kısa filmlerle mesleklerini anlatıyor. Yine bu bölümde ilginç bir enstalasyon da var: Tavana asılı enstalasyonlar içine yerleştirilmiş küreleri elinize aldığınızda her birinden farklı bir çiçeğin kokusunun yayıldığını duyuyorsunuz. Bu küreleri kulağınıza götürdüğünüzde ise söz konusu çiçeğin, bitkinin nerede yetiştiğini, parfümcülükte nasıl ve ne zamandır kullanıldığını ayrıntılarıyla dinleyebiliyorsunuz.

@Aslı Ulusoy-Pannuti

Parfüm sektörünün belki de en önemli öğesi olan ‘Burun’ların hikayeleri de sergide geniş yer ayrılan bir bölüm. Her birinin hikayesi çok ilginç.

Sözün kısası, Fransızca ve İngilizce hazırlanmış metinler ve kısa filmlerle Paris Büyük Parfüm Müzesi konuya meraklı herkesin rahatlıkla birkaç saatini geçirebileceği, interaktif, eğlenceli ama bir o kadar da bilgilendirici bir müze. Paris’e geleceklerin aklında bulunsun!.

Paris Büyük Parfüm Müzesi’nden diğer kareler

@Aslı Ulusoy-Pannuti

@Aslı Ulusoy-Pannuti

@Aslı Ulusoy-Pannuti

@Aslı Ulusoy-Pannuti

@Aslı Ulusoy-Pannuti

@Aslı Ulusoy-Pannuti

@Aslı Ulusoy-Pannuti

@Aslı Ulusoy-Pannuti

Müzenin atölyesi. @Aslı Ulusoy-Pannuti

Comments are closed.