Skip to content

Paris çevresinde bahar!

Paris’in ve çevresinin gözdesi, manolya.. Fotoğraf: Aslı Ulusoy-Pannuti

Paris çevresinde bahar, Paris turlarıma kışın ve sonbaharda gelen arkadaşların ana sorusudur: “Paris ve çevresi baharda nasıl oluyor?”
Paris’in başkentliğini ettiği Ile de France bolgesinin ilkbaharda bir renk cümbüşüne dönüştüğünü söyler, arzu edenler olduğunda bahar aylarında sadece Paris’le yetinmeyip, çevresine de turlar düzenlediğimi anlatırım hep.

Paris çevresinin mimarisi, Paris’ten hayli farklıdır. Fotoğraf: Aslı Ulusoy-Pannuti

Paris turlarına kıyasla Paris çevresi turlarının en büyük farkı, kanallara eşlik eden, trafiksiz ve dümdüz bisiklet yolları muhakkak. Parislilerin de hafta sonlarında ailecek pikniğe gidip, bisiklete bindiği bu cennet köşeleri, haralar, çiçek tarlaları, kuş sesleriyle ziyaretçisini, Paris’in gürültülü büyük şehir havasından çekip çıkarıverir.

Paris yakınlarında.. Fotoğraf: Aslı Ulusoy-Pannuti

Paris çevresinin bir güzelliği de, yol üzerinde sık sık rastlayacağınız atlılar muhakkak. Genç yaşlı, kadın erkek, kimi tek, kimi ailecek çıktığı gezintilerde birbirinden güzel manzaralar sunarlar.

Kimi meyve ağacı olmak üzere rengarenk çiçekleriyle ağaçlar, Paris’e ve çevresine gelen baharın habercisidir. Doğa ve fotoğraf meraklıları, güzel havalarda boşuna yola düşmezler.

Renk cümbüşü.. Fotoğraf: Aslı Ulusoy-Pannuti

Nehir, kanal, bahar!. Fotoğraf: Aslı Ulusoy-Pannuti

Paris’in ambarı olarak nitelenen ve Paris’in doğusunda yer alan Seine et Marne Bölgesi’nden Paris’in gıdasını taşımayı kolaylaştırmak amacıyla Napolyon Bonapart tarafından yaptırılan kanallar boyunca yer alan bisiklet yolları su manzarasıyla da baş döndürücüdür.

Paris’e kadar uzanan kanallar ve bisiklet yolları.. Fotoğraf: Aslı Ulusoy-Pannuti

Comments are closed.