Skip to content

Paris Curie Müzesi’nde..

5 Nobel ödüllü ailenin hikayesi Curie Müzesi’nde.. @Aslı Ulusoy-Pannuti

Paris Curie Müzesi, neredeyse her konuda bir müzeye sahip şehrin gurur mekanlarından biridir. Tarihe 5 Nobel ödülüyle geçen bir ailenin bilimsel alandaki keşiflerini ele alan müze, Marie Curie’nin idareciliğini yaptığı fizik-kimya araştırma laboratuvarı ile bürosundan oluşuyor.

Peki Marie Curie kimdir ve Curie Müzesi tam olarak nelerden oluşur? Yolu Paris’e düşen bilim meraklılarına anlatalım.

Marie Curie’nin 150. doğum yıldönümünde, mezarının bulunduğu Pantheon’da geçenlerde açılan sergi için tıklayın.

Paris’te Curie Müzesi’nin sokağına Pierre ve Marie Curie adı verilmiş. @Aslı Ulusoy-Pannuti

@Aslı Ulusoy-Pannuti

Curie Müzesi, 1914’te inşa edilmiş eski Radyum Enstitüsü’nün zemin katında yer alıyor. Enstitü ışınlar ile ışınların tıbbi uygulamaları üzerine çalışmak için yapılmış. Birbirinden bir bahçeyle ayrılan iki ayrı laboratuvardan oluşan mekandaki fizik-kimya laboratuvarı 1914-1934 yılları arasında Marie Curie tarafından yönetilmiş. Diğer laboratuvar ise tıbbi araştırmalara ve biyolojiye ayrılmış.

5 Nobel ödüllü aileden, ışınlarla kanser tedavisine…

@Aslı Ulusoy-Pannuti

2012’de yenilenen mekan radyokativite tarihinin büyük aşamalarını ve ışınların kanser tedavisinde ilk kullanımını mercek altına alıyor.
Bu küçücük müze dört ana başlığa ayrılmış:
5 Nobel ödüllü aile; Radyum: Mit ve gerçeklik arasında; Fizik ve kimya arasında Curie laboratuvarı; Curie Vakfı: Kanserleri tedavi etmek…

Pierre Curie, eşi Marie Curie-Sklodowska, çiftin büyük kızı Irene Curie ve damatları Frederic Joliot her biri radyoaktivite üzerine yaptıkları çalışmalar nedeniyle en az bir Nobel ödülüne layık görülmüş isimler. Bu iki bilim kuşağının yaptığı keşifler maddenin yapısını anlama ve atomun barışçı amaçlarla, özellikle tıp alanında kullanılmasına ve bu alandaki bilgilerin ilerlemesine büyük katkıda bulunmuş.

@Aslı Ulusoy-Pannuti

Curie Müzesi’nin girişinde Marie-Pierre Curie çiftinin özgeçmişi interaktif bir tabletle anlatılıyor. Bu tablette fotoğraflar, belgeler ve ve arşiv filmleri kronolojik bir şekilde görülebiliyor.

2. bölüme gelince… 1898’de Pierre ve Marie Curie tarafından keşfedilen kimyasal madde radyumun özellikleri halkı büyüler ve olağanüstü hatta sihirli bir şey gibi algılanır. Öyle ki radyum yazarlara ve sanatçılara esin kaynağı olur. Aynı zamanda sanayiciler de radyoaktif güzellik ve sağlık ürünleri piyasaya sürerler.
Radyumun tehlikleri henüz farkına varılmadan önce yaşanan bu çılgın dönem çeşitli görüntü ve dönem nesneleriyle açıklanıyor ziyaretçiye.

Dünya savaşında insanlığın hizmetinde..

Curie laboratuvarı araçlarından. @Aslı Ulusoy-Pannuti

‘Curie laboratuvarı: Fizik ve kimya arasında’ başlıklı bölümse, Marie Curie tarafından yönetilen laboratuvarın, iki savaş arasında nasıl uluslararası üne kavuştuğunu izah ediyor. Laboratuvar radyoaktivite çalışmasında uzmanlaşır ki bu yeni bilim fizikle kimya arasındaki sınırda yerini alır. Irene Curie ve eşi Frederic Joliot 1934’te yapay radyoaktiviteyi keşfeder ve ertesi yıl Nobel Kimya Ödülü’nü alırlar. Çok sayıda obje laboratuvarın aktivitesine tanıklık eder: Bilimsel araç gereçler, fotoğraflar, eserler ve arşiv belgeleri vitrinlerde görülebiliyor bugün.
Son bölüm yani ‘Curie Vakfı: Kanserleri tedavi etmek’se bugün kanser tedavisinde varılan noktanın temellerine bir yolculuk adeta.. Radyum Enstitüsü başlangıçtan beri biyoloji ve tıp alanındaki araştırmalara ayrılmış ikinci bir laboratuvara sahiptir. Bu laboratuvarı Dr. Claudius Regaud yönetir. Lyon’lu doktor radyoterapinin öncüsüdür. Marie Curie ile Curie Vakfı’nı kurar ve kansere karşı mücadele ve tedaviyi organize eder.
Objeler, metinler, belgeler 20. yüzyılın ilk yarısında Radyum Enstitüsü’nde başlayan radyoterapinin gelişiminine tanıklık eder.

Marie Curie’nin bürosu. @Aslı Ulusoy-Pannuti

Marie Curie’nin laboratuvarı. @Aslı Ulusoy-Pannuti

Curie Müzesi’nin bahçesinde Marie-Pierre Curie büstü. @Aslı Ulusoy-Pannuti

Curie Müzes’nde iki tarihi salon, Marie Curie tarafından kullanılan büro ve kimya laboratuvarı kalıcı serginin içinde öylece korunmuş. Yirmi yıl boyunca Marie Curie tarafından kullanılan bu aydınlık büro ahşap mobilyaları ve bahçeye açılan yüksek pencereleriyle dikkat çekiyor. Mekan, Marie Curie’den sonra laboratuvarı yöneten Andre Debierne, Irene Curie ve sonunda Frederic Joliot-Curie’nin de çalışma alanı olmuş.
Curie dönemindeki haliyle korunan kimya laboratuvarına bürodan açılan kapıyla geçilebiliyor. Marie Curie’nin çok sayıda fizik ve kimya çalışması yaptığı bu laboratuvar zamanın araç gereçlerini barındırıyor.
Müzenin arkasındaki küçük bahçe ise Radyum Enstitüsü’nün kuruluşu sırasında Marie Curie tarafından oluşturulmuş. Bugün geçici sergi alanı olarak da kullanılıyor.
Müze Çarşamba-Cumartesi arası 13:00-17:00 saatleri aralığında görülebilir. Giriş bedava.

 

Comments are closed.