Skip to content

Paris Ekonomi Sitesi’nde!

 

Paris’teki Ekonomi Sitesi görkemli Gaillard Malikanesi’nin içinde. @Aslı Ulusoy-Pannuti

Paris’te geçen ay kapılarını açan Ekonomi Sitesi’nin açılışına basın daveti almış ama benim gibi ekonomiyle ilgisi olmayan biri için ilginç olmayacağını düşünüp gitmemiştim. Ancak Ekonomi Sitesi üzerine medyada öyle çok haber yapıldı ki, dayanamayıp gittim. İyi ki de gitmişim, çünkü Paris yine kendine yaraşır, son derece modern ve interaktif bir müzeye imza atmış.

Paris’in görkemli Gaillard Malikanesi’nde, yakın zamanın Fransız Merkez Bankası’nda açılan Ekonomi Sitesi (Cite de l’Economie) ekonomiyle ilgisi olsun olmasın, her yaştan ziyaretçinin merak duygusunu gıdıklayacak türden, benim bile!. Bu görkemli yapı içinde interaktif oyunlar, basit ama bilimsel açıklamalar çerçevesinde oluşturulan müze başlıca altı bölümden meydana geliyor. Odaklandığı konular, her gün medyada duyduğumuz terimlerin çevresinde dönen kavram ve olaylar.

Ünlü bankerin görkemli malikanesinde!

Şato misali!. @Aslı Ulusoy-Pannuti

1878’de ünlü banker Emile Gaillard’ın girişimiyle yapımına başlanan, Fransız Ortaçağ ve Rönesans mimarisi etkisiyle inşa edilen, açılışı 1885’te gerçekleştirilen bu görkemli malikane, 1919’da Fransız Merkez Bankası’nca satın alınmış. Bu ihtişamlı yapı Haziran 2019’dan itibaren ise ekonomi dünyasını özetleyen, öğretici ve eğlenceli bir müzeye ev sahipliği yapmaya başladı: Ekonomi Sitesi!

Paris’teki bu etkileyici müze, daha içeriye adımınızı attığınız andan itibaren şaşırtmayı başarıyor. ‘Ticaret’ başlıklı ilk bölüme yerleştirilen ışıklı ve müzikli gösteri ziyaretçilerin ilgisini hemen çekmeyi başarıyor. İlk çağlardan günümüze takastan başlayarak mal ve hizmet alışverişi üzerine kurulan bu bölümde temel kavramların tanımı, gerçek olaylar çerçevesinde ayrıntılarıyla anlatılmış. Buna, çeşitli ekranlardan bize konuşan üniversite hocaları ve konuya ilişkin kurumların sorumlularının açıklamaları eşlik ediyor.

Ticaretten sonraki bölüm başlığı ‘Taraflar’; yani ticaretin oluşmasında rolü olan herkes. Böyle deyince akla ilk tüketiciler, bankalar, sigorta şirketleri, devlet vs geliyor. Çeşitli çizgi filmler ve oyunlar çerçevesinde konuya ilişkin tüm kurum ve kavramların açıklamaları yapılmış. Müzede en çok dikkati çeken, her şeyin mümkün olduğunca herkesin anlayacağı bir dille ve üslupla ele alınıyor olması.

Ve ekonomik krizler!

Ekonomi Sitesi ekonomiyi birbirinden ilginç oyunlarla, her yaşa açıklıyor. @Aslı Ulusoy-Pannuti

‘Pazarlar’ ise üçüncü bölüm başlığı. Arz ve talep, rekabet gibi kavramlar üzerine kurulu bu bölümde, aşırı rekabetin sonuçları, devletin bu durumlarda takınması gereken tavır vs ayrıntılarıyla incelenmiş.

Ekonomi deyince akla gelen başlıca kavramlardan biri de ‘ekonomik istikrarsızlık’ ve ‘krizler’ muhakkak. 1929 dünya ekonomik krizinden 2008 krizine çok sayıda tarihi ve güncel olay, çeşitli kısa filmler eşliğinde hatırlatılmış. Spekülatif ekonomik faaliyetler de bu bölümün konusu.

Beşinci bölüm, devletlerin firma davranışlarını düzenlemeye yönelik koyduğu kural ve ilkelere odaklanmış. Pazardaki işleyiş bozukluklarını düzeltmek, tarafların davranışlarını değişikliğe uğratmak için devletlerin dayattığı kurallar ele alınmış burada. Para politikaları ve ekonomik düzenlemeler de bu bölümün konusu.

Gerçek bir ‘hazine’!

Ekonomi Sitesi’nin ‘Hazine’ bölümü. @Aslı Ulusoy-Pannuti

‘Hazine’ adını taşıyan son bölümse gerçekten adına yaraşan türden bir mekan ve içerikte! Yunanlılardan Romalılara, Galyalılardan Müslüman dünyasına çeşit çeşit dönemden bin bir paranın sergilendiği bölümde 1100’lerde bugünkü Türkiye coğrafyasında üretilmiş ‘dirhem’ örneği de görülebiliyor. Yine Fransızların büyük kralı 9. Louis döneminden madeni para da bölümün gurur kaynağı parçalardan; bu para Fransız Milli Kütüphanesi’nin Ekonomi Sitesi’ne hediyesi. Charlie Chaplin’in çeşitli filmlerinden alıntıların sürekli geçtiği Hazine bölümünde Fransa’daki tarihi ekonomik krizler, para basımı, kredi kartı ve çeklerin işleyiş biçimi, eskiyen paraların nerede nasıl değerlendirildiği vs kısa filmler ve açıklayıcı panolar eşliğinde, baştaki eğlenceli ve öğretici üslubu hiç kaybetmeden ele alınmış.

Bugünlerde Paris’e gelecek olursanız, Fransızca’nın yanı sıra İngilizce ve İspanyolca da hazırlanmış bu eğlenceli müzeyi, Ekonomi Sitesi’ni gezi programınıza mutlaka alın. Sadece Gaillard Malikanesi’nin başdöndürücü güzelliği bile bu ilginç müzeyi gezmek için bir neden.

Comments are closed.