Skip to content

Paris İnsan Müzesi’nde ilginç bir sergi!

Eyfel’li kolye. @Erwan Fichou_ Théo Mercier _ Adagp, Paris, 2017

Paris İnsan Müzesi İnsan Galerisi’ndeki kalıcı sergisine sıradışı bir sanatçının, sıradışı sergisini konuk ediyor: Plastik sanatçı ve tiyatro yönetmeni Théo Mercier antropoloji, etnografi, jeopolitik ve turizm konularının kesiştiği bir düşünce ekseninde ortaya çıkardığı birbirinden ilginç eserlerle Paris İnsan Müzesi’nin 2 Nisan 2018’e kadarki konuğu.

@mnhn JC Domenech

@mnhn JC Domenech

Paris İnsan Müzesi’nde açılan serginin adı ‘Toplanmış Parçalar’. Mercier eserlerini objeleri, bulunmuş parçaları, bir araya getirilmiş ya da üst üste konmuş nesneleri, kolajları ‘antropolojik bir dönüşümden’ geçirerek ortaya çıkarıyor. Kökenlerini ve kullanım alanlarını yok ettiği objelere farklı bir egzotizm duygusu veriyor. Mercier’in eserleri kültürel kimlik, coğrafi mekan, zaman gibi olguları aşma amacında ve bunu başarıyla da yapıyor zaten. Geçmiş, şimdiki zaman ve geleceğin; canlıyla cansızın; gerçekle sahtenin; zanaat ürünüyle sanayi ürününün; din dışı ile kutsalın; gerçekle kurmacanın iç içe geçtiği bir eser serisi bu.

Kafataslarından kolye

@mnhn JC Domenech

Théo Mercier’in eserleri Paris İnsan Müzesi’nde kimi zaman kalıcı serginin bulunduğu vitrinlerin içine serpiştirilmiş, kimi zaman da vitrinlerin tam karşısına yerleştirilmiş. Böylece müzenin kalıcı sergisinin tarih öncesi, antropoloji, etnoloji temalı eserlerinin, sanatçının eserleriyle diyaloğa girmesi amaçlanmış. Müzedeki İnsan Galerisi içine yerleştirilmiş enstelasyonlar gerçek ve hayali antropoloji arasında bir ayna görevi görüyor.

İnsan Galerisi. @Aslı Ulusoy-Pannuti

Paris İnsan Müzesi’nin birinci katında Eyfel anahtarlıklarından yapılmış ‘Kolye-Pasaport’ (Collier-Passeport) ile başlayan yolculuk, müzenin İnsan Galerisi’nde 15 kadar eserle devam ediyor. Galerideki ‘Biz kimiz?’, ‘Nereden geliyoruz?’, ‘Nereye gidiyoruz?’ sorularına üç bölüm halinde yanıt arayan kalıcı koleksiyondaki parçalara birer göz kırpma Théo Mercier’in yaptığı.

Sanatçının eserlerinin merkezini, hatıra nesnelerini bambaşka bir şekle sokmak oluşturuyor bazen. Paris’te Eyfel’in en güzel manzarasının saklı olduğu Trocadero Meydanı’nda, çoğu siyahi sokak satıcıları tarafından satılan Eyfel anahtarlıkları bu türden dönüşümlerden birini ‘Kolye-Pasaport’ başlıklı eserle yaşamış.

@mnhn JC Domenech

Paris İnsan Müzesi’ndeki Théo Mercier sergisi kimi zaman da sadece dönüştürülmüş ya da bambaşka bir havaya sokulmuş objelerden değil, sanatçının Afrika masklarıyla yaptığı gibi enstelasyonlardan meydana geliyor.

@mnhn JC Domenech

‘İnsanın en iyi dostu’ olarak tanımlanan köpeklerin zengin ve sanayileşmiş ülkelerde nasıl bir ‘tüketim’ konusu haline geldiğini işlediği ‘Köpekler için arkeoloji’ eseri galerinin ‘Nereden geliyoruz?’ bölümünde yer alırken, ‘Dünyayı sahiplenmek önceliğim değil’ başlıklı eseri İnsan Galerisi’nin ‘Nereye gidiyoruz?’ sorusuna yanıtın arandığı bölüme yerleştirilmiş.

Sözün kısası: Antropolojiye, etnografiye, jeopolitiğe ve turizme meraklıysanız, Paris tatilinizde mutlaka görün diyeceğim bir sergi ‘Toplanmış parçalar’. 2 Nisan 2018’den önce Paris’te olmak kaydıyla tabii..

Daha önce yine İnsan Müzesi’nde açılan ‘Biz ve diğerleri – Önyargılardan Irkçılığa’ başlıklı sergiyi konu aldığım ve 17 Nisan 2017’de CNN Türk’te yayımlanan yazımı okumak isterseniz tıklayın.

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.