Skip to content

Paris Keşifler Müzesi’nde ‘Zehir’ sergisi

Paris Keşifler Müzesi @Aslı Ulusoy-Pannuti

Paris Keşifler Müzesi şu sıralar olağanüstü bir sergiye ev sahipliği yapıyor: Zehir! Doğada bulunan bitkisel ve hayvansal zehirler ve bu zehirlerin tıptaki kullanımı serginin ana konusu. Serginin en ilginç tarafı ise, söz konusu hayvanların da sergide görülebilmesi!.

Paris’teki bu ilginç sergiye ilişkin, TRT Türkiye’nin Sesi Radyosu Hayatın Sesleri programına, 30 Ekim 2018 tarihinde geçtiğim haberi aşağıdan dinleyebilirsiniz:

Sergi girişindeki ‘Zehir’ yazılı pano.. @Aslı Ulusoy-Pannuti

@Aslı Ulusoy-Pannuti

Paris Keşifler Müzesi şehrin başlıca iki bilim müzesinden biridir ve bu iki müze de gençlerin bilimle ilgilenmesi, bilime meraklarının uyanması için birbirinden ilginç sergilere imza atar. İşte Paris Keşifler Müzesi’nde açılan bu ilginç sergilerden birinin başlığı ‘Zehir’! Binlerce yıldır insanoğlunun ilgisini çeken, çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılan bu ‘esrarengiz’ ve mucizevi madde serginin ana konusu. Serginin en çarpıcı tarafıysa zehirleriyle bilinen başlıca hayvanların canlı olarak sergilenmesi! Yani akrepler, yılanlar, örümcekler, kurbağalar kanlı canlı sergi ziyaretçisinin karşısında…

Zehirli kuşlar, zehirsiz yılanlar!

@Aslı Ulusoy-Pannuti

Paris’teki tüm sergiler gibi Paris Keşifler Müzesi’ndeki sergi de son derece eğlenceli ve öğretici bilgilerle dopdolu. Mesela çoğunu zehirli sandığımız yılanların aslında sadece bir bölümü zehirli: 3 bin tür yılandan 450’si! Yine de zehirli yılanların insanoğluna sivrisineklerden sonra en büyük zararı veren hayvanlar olduğunu öğreniyoruz. Sergide öğrendiğimiz bir başka şeyse, son derece masum görüntülü kuşların da zehirli olabileceği!. Bugün zehirli üç kuş türü biliniyor ve üçü de Yeni Gine’li Pitouhi isimli kuş ailesine mensup. Rengarenk görüntülerinin arkasında son derece toksik tüyler ve toksik bir deri saklı. İlginç olansa bu kuşların aslında hiçbir toksik madde üretmemesi! Bütün zehir yediklerinden geliyor ve bu zehir kuşları parazitlerden, yılanlardan ve yırtıcılardan koruyor.

Mavi kurbağayı bulun! @Aslı Ulusoy-Pannuti

Bununla birlikte bazı kurbağa türlerinin de aşırı toksik maddeler yani zehir salgıladığını öğreniyoruz. Onlardan birinin adı Kolombiya Kokoi’si. ‘Dünyanın en zehirli omurgalısı’ olarak biliniyor bu hayvan. Kaslara etki edip kalbi ve nefesi durduruyor. İlginç olansa onun da aslında hiçbir toksik madde üretmemesi, yani zehri yediği karıncalardan ve domuzlan böceğinden alması! Bir başka tür kurbağanınsa morfinden 40 kat daha güçlü uyuşturucu salgılayan bir derisi olduğunu öğreniyoruz. Zaten bu madde at yarışlarında, atlarda doping için, yasadışı biçimde kullanılmış. At aşırı yorulduğunda bu madde sayesinde acı, ağrı duymuyormuş. Bu toksine dokunmanınsa insana hiçbir zararı yokmuş.

Bal arısının zehri: Kansere deva mı?

Sergideki vitrinlerden. @Aslı Ulusoy-Pannuti

Paris Keşifler Müzesi’ndeki sergide gördüğümüz tüm zehirli hayvanların, doğadaki bitkilerin zehirlerinin, ki sergide gördüklerimizin yeme içme şekli değiştirilerek zehirsiz hale getirilmiş, tıp alanında kullanılış biçimlerini öğrenmekse tek kelimeyle şaşırtıcı! Vitrinlerde morfinden kokaine çeşit çeşit madde sergileniyor.

Arılar da serginin konusu. @Aslı Ulusoy-Pannuti

Binlerce yıldır bal arısının zehrinin erdemlerinden söz edilir. Ama bu zehri oluşturan maddeler sadece çok yakın bir zamanda ayrıştırılabildi. Bal arasının zehrinin anamaddesi bakterileri, mayaları ve virüsleri öldürebiliyor, hücre duvarlarını deliyor. Aynı zamanda hücrelerin kendi kendini yıkımını başlatabiliyor. Süren araştırmalar bu özellikleri yeni antibiyotikler yapma, kanserli ya da AIDS’li hücreleri yok etmekte kullanmayı amaçlıyor.

Paris Keşifler Müzesi’ndeki sergi, dozu doğru ayarlandığında ölümcül bir zehrin hayat kurtarabildiğini, hayvansal zehir üzerine yapılan araştırmaların, hala emekleme aşamasında olsa da gelecek vaat ettiğini anlatıyor bize.. Acı olansa, çok sayıda canlı türünün belki de sırlarını ifşa etmeden yok olacak olması…

Paris Keşifler Müzesi’ndeki ‘Zehir’ sergisinden diğer kareler:

Çeşit çeşit yılanlar da sergide.. @Aslı Ulusoy-Pannuti

Vitrinlerden.. @Aslı Ulusoy-Pannuti

Balık deyip geçmeyin. @Aslı Ulusoy-Pannuti

@Aslı Ulusoy-Pannuti

Masumiyetine kanmayın! @Aslı Ulusoy-Pannuti

@Aslı Ulusoy-Pannuti

Comments are closed.