Skip to content

Paris Kış Sirki’ndeydim!.

Fotoğraf: Aslı Ulusoy-Pannuti

Paris Kış Sirki! Paris’te hem de şehrin göbeğinde, ‘Dünyanın en eski kalıcı sirki’nin bulunduğunu biliyor muydunuz?

Paris’e gelip de hiç bilmeyenler, biliyorsa da gidemeyenler için gazeteci kimliğimle Paris Kış Sirki’ne gidip seyrettim.

İşte Paris Kış Sirki’nin son gösterisi ‘Sürpriz’den fotoğraflarım ve video kayıtlarım!..

Bu habere ilişkin, TRT Türkiye’nin Sesi Radyosu Hayatın Sesleri programında, 15 Şubat 2017 tarihinde canlı yer alan program kaydımı ise aşağıdan dinleyebilirsiniz.

Bu habere ilişkin, Hürriyet Seyahat’in 14 Mayıs 2017 tarihli sayısında yayımlanan yazımı okumak için tıklayınız.

Paris Kış Sirki’ndeki illüzsiyonistler, akrobatlar, hayvan terbiyecileri, kısacası sirkin sahnesinde yer alan tüm ‘aktörler’ gerek Monte Carlo gerekse Las Vegas’taki uluslararası yarışmalardan ödüllü..

Paris Kış Sirki’nin illüzyonist çifti 2000 yılında Portekiz’de yapılan Dünya Sihir Şampiyonası’nda birinci olmuş. Fotoğraf: Aslı Ulusoy-Pannuti

İşte karşınızda Totti! Fotoğraf: Aslı Ulusoy-Pannuti

Paris Kış Sirki ile neredeyse eşanlamlı anılan palyaço ‘Totti’, dünyada Charlie Chaplin Ödülü’ne layık görülen tek palyaço! Aynı zamanda çok iyi bir şarkıcı. Gerçek adı Jeany Alexis Munoz. Dedesi ile babası sayesinde palyaçoluk mesleğinin içinde büyüyen Munoz, sahne performansı ve hakimiyetiyle, küçük büyük tüm seyircileri büyülüyor adeta!.

Fotoğraf: Aslı Ulusoy-Pannuti

Hayvan terbiyecisi ve şovmeni les Casselli’nin 7. kuşak torunu Rene Casselli ise gerçek bir enerji küpü! Şovun ilk dakikalarından son anına kadar, hayvanlarla gerçekleştirdiği şovdaki heyecanı bir an olsun düşürmüyor. Gösterisinin temelinde ‘numara’dan çok, ‘hayvanla insan dostluğunun vurgulanması’ yatıyor.

Sirkin bir özelliği de altı ay Paris’te, altı aysa Fransa içinde turnede oluşu. Yani her yıl Ekim ayında Paris’te başlayan gösteri sonraki yılın Şubat sonunda sonlanıp, Mart itibariyle altı aylığına Fransa turnesine çıkıyor.

Paris Sirki’nin iddialı ismi: Rene Casselli ve grubu!. Fotoğraf: Aslı Ulusoy-Pannuti

Paris’teki sirkin ayrıcalıklarından biri de müziklerin gerek palyaçoya, gerek akrobatlara, gerekse dansçılara kayıt değil canlı olarak eşlik etmesi. Her numaranın üzerimizde yarattığı korku, gerilim ve eğlence hissine en uygun temaları seçip, ortamdaki duyguyu zirveye çıkarıyorlar.

Paris Kış Sirki’nin bir özelliği de, on kişilik canlı orkestrası. Fotoğraf: Aslı Ulusoy-Pannuti

Birbirinden güzel dansçı kızlarla yarı kabare havası da yaşatan sirk, bu alanda da çok iddialı!

Fotoğraf: Aslı Ulusoy-Pannuti

Her anını kahkaha, heyecan ve merakla ama hep nefesimizi tutarak seyrettiğimiz gösteriye bu yıl ‘Sürpriz’ adı verilmiş. Paris Kış Sirki’nin 1940’lardan beri işletmeciliğini yapan Bouglione’ler bu yıl gösterilerine neden ‘Sürpriz’ adını verdiklerini, yazar Jacques Salome’den aldıkları alıntıyla açıklıyorlar. “Hayat sürprizler ve tekrarlarla dopdolu. Tekrarlardan kaçınmak için sürprizlere cesaret edelim.”

Haydi gelin, hep beraber Paris’te sürprizlere devam edelim! 🙂

Comments are closed.