Skip to content

Paris Korosu TRT’de ve üniversite dergisinde..

Paris Türk Müziği Korosu, İstanbul Aydın Üniversitesi Haber Ajansı’nın Göz dergisinde..

Paris Franko-Türk Türk Müziği Korosu, İstanbul Aydın Üniversitesi Haber Ajansı’nca hazırlanan Göz dergisinin son sayısında, 10 sayfalık bir haber metniyle, yine benim imzamla yer aldı. Paris Korosu, TRT Türkiye’nin Sesi Radyosu’ndaki ‘Hayatın Sesleri’ programına da benim sesimden davetliydi.

Bu habere ilişkin, TRT Türkiye’nin Sesi Radyosu Hayatın Sesleri programında, 3 Nisan 2017 tarihinde canlı yer alan program kaydımı aşağıdan dinleyebilirsiniz:

Paris Korosu’nun konserlerinden..

Başta Türkiye ve Fransa olmak üzere dünyanın çok farklı noktalarından gelen müzisyen ve koristlerden oluşan Paris Franko-Türk Türk Müziği Korosu, CNN Türk ve Cumhuriyet’ten sonra şimdi de TRT’nin ve İstanbul Aydın Üniversitesi Haber Ajansı’nın konuğu.

Kurucu şefliğini 2012’de müzisyen-psikolog Selin Tenik’in yaptığı koro bugün, 30 kadın ve 10 erkek koristten oluşuyor. İzmirli anne babanın Fransa doğumlu çocuğu Tenik’in amacı, ‘Türkiye’yi ve Türk kültürünü, doğup büyüdüğü Fransa’ya müzik aracılığıyla tanıtmak’.

Paris Korosu’nun repertuvarları genellikle Tenik’in de sevdiği ve okunması kolay makamlı parçalardan oluşuyor. Bu doğrultuda, ‘Nihavend-Hicaz’, ‘Paris’te bir İstanbul Havası’, ‘Yeşilçam’ vs başlıklı çok sayıda konser verdi koro. Ocak 2016’da verdiğimiz konserin açılış konuğu, Yeşilçam müzikleriyle Türk seyircisinin ve dinleyicisinin gönlüne taht kurmuş dev bir müzisyendi: Cahit Berkay!

3. Paris Belediyesi’nce desteklenen, belediyenin verdiği salonda her hafta düzenli provalarla konserlere hazıralan Paris Korosu’nun önem verdiği noktalardan biri ise ‘devamlılık’. Çünkü Tenik’e göre, “Bir işe başlarsınız,bir iki konser verirsiniz ama zor olan bunu sürdürmektir”.

Paris Korosu’nun Lyon’da vermiş olduğu ‘Bir İstanbul Havası’ konserinden iki örneği aşağıdaki kayıtlardan dinleyebilirsiniz:

‘Yeşilçam’ı Cahit Berkay’la anmak!’

İstanbul Aydın Üniversitesi Haber Ajansı’nca hazırlanan ‘Göz’ Dergisi’ndeki Paris Korosu konulu haberimin sonunda yer alan ve Ocak 2016’da Paris’te verdiğimiz ‘Yeşilçam’ temalı konserimiz için kaleme alıp, korist arkadaşım Fransız tiyatrocu Amandine Barbotte’nin bana Fransızca tercümeyle eşlik ettiği sunum metni ve repertuvarımız, şefimiz Selin Tenik’in ‘Fransız dinleyiciye ulaşma’ çabasının bir özetiydi adeta.. Hıncahınç dolu salona okuduğumuz metin şöyleydi:

“Yeşilçam.. Amerika’da Hollywood, İtalya’da Cinecitta, Hindistan’da Bollywood ne ise Yeşilçam da odur Türkiye için.. 60’ların, 70’lerin kimi absürd, kimi komik, kimi gözü yaşlı, kimi bol aksiyonlu, maceralı filmleri.. ‘Açıkhava sinemaları’nın gözdesi.. Konu komşunun dev beyaz perdeye yansıtılanları görmek için elinde leblebi, çekirdek pencerelere, çatılara çıktığı; film Türkan Şoray’lı, Hülya Koçyiğit’li ise, mendillerin eksik olmadığı, unutulmaz yaz geceleri.. Küçücük bütçelerle çekilmiş, ses kayıtlarının ancak ‘vasat’ı yakaladığı, ‘Nayır, n’olamaz’la başlayan replikleri.. Birbirinden yakışıklı delikanlılarla, birbirinden güzel genç kadınların kadife renkli dublaj sesleriyle starlaştığı; konularıyla, starlarıyla ve belki de en çok melodileriyle yüreklere kazınmış, hatta kimi zaman sadece o müziklerle akıllarda kalmış, ışıl ışıl, şıkır şıkır, cıvıl cıvıl unutulmaz bir sinema dönemi!. Bazısında profesyonel ses sanatçılarının başrolü oynadığı o filmlerden neler kalmadı ki kulaklarımızda.. ‘İnleyen nağmeler’, ‘Aşkınla yana yana’, ‘Duydum ki unutmuşsun’.. Paris Türk Sanat Müziği Korosu olarak hazırladığımız ‘Yeşilçam’ temalı konserimizin bu akşamki repertuvarının küçük bir özeti..

Ve Yeşilçam sinema müziklerinin bir dev ismi! Bağlaması, curası, yaylı tamburuyla ‘Anadolu pop’un vazgeçilmez soluğu; Moğollar’ın büyük gitaristi! ‘Barış, sevgi, insanlık’, müziğinin başlıca endişesi. O yüzdendir ki bestelediği film müzikleri kah ‘Çöpçüler Kralı’ oldu, kah ‘Fırat’ın Cinleri’.. Hele biri var ki.. Türkiye’de her yaştan insanın içini dağlayan bir kült filmin, ‘Selvi Boylum Al Yazmalım’ın unutulmaz melodisi.. Bugünlerde Türkiye’de 50. sanat yılını kutlayan bu dev isim, bu akşam Paris Türk Sanat Müziği Korosu’nun onur davetlisi: Sevgili Cahit Berkay!”

Yeşilçam konseri afişimiz.

İstanbul Aydın Üniversitesi’nin Göz dergisine gelince..

Bu yıl 6’ncısı çıkan Göz dergisinin son sayısının kapağı.

Genel Yayın Yönetmenliğini ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürlüğü’nü Öğretim Görevlisi Kayıhan Güven’in, Haber Koordinatörlüğü’nü ise Semra Dursun’un yaptığı Göz dergisi için Güven şöyle diyor: “Göz dergisi bir röportaj dergisi.  Röportaj, Herodot’tan beri beri kullanılan bir tür. Herodot bir gazeteciydi. Biz, Türkiye’de bu türü eğitim verdiğimiz üniversitede uyguluyoruz ve kitaplar dergiler çıkarıyoruz. Kısaca tanımlamamız gerekirse röportaj görsel bir yazı. Sözcüklerle yaşatmak anlamına geliyor. Sadece bu da değil, aynı zamanda diğer duyularımızı da kışkırtmayı amaçlıyor. Başka bir özelliği de yaşatmak. Okuyucu yazıyı okurken sözü edilen yerde olmalı, amaç budur. Türkiye’de röportaj yanlış tanımlanıyor. Mülakat yerine kullanılıyor. Biz bunu da Türkiye’de düzeltmek amacındayız. Türkiye’de bu işin piri ünlü romancı Yaşar Kemal idi. 1950-60 yılları arasında hala taze olan röportajlar yayımladı. Biz de onun izinden gidiyoruz.”

Göz dergisini edinmek isterseniz, semradrsn@gmail.com adresine bir mail gondermeniz yeterli.

 

 

Comments are closed.