Skip to content

Paris Louvre’dan Kanuni’nin dostu geçti…

Jean Clouet imzalı, ‘At üstünde 1. François portresi’, 1500’ler. @Aslı Ulusoy-Pannuti

Kraliyetinin ilk günlerinden itibaren sanat koleksiyonculuğuna merakıyla bilinen, kendisinden önceki tüm koleksiyoner kralların biriktirdiklerine yenilerini katmak için çabalayan, sarayına sanatçıları çekmek için elinden geleni yapan, nadir sanat objelerini, heykelleri ve tabloları edinmek için İtalyan ajanlar tutan, Antik eserlerin kopyalarını yaptıran bir büyük kral, Kanuni Sultan Süleyman’ın dostu 1. François, Flaman sanatçılara ilgisinin işlendiği olağanüstü bir sergiyle Paris’teydi!.

Paris Louvre Müzesi’ndeki sergiden. @Aslı Ulusoy-Pannuti

Anonim, yıl: 1545. @Aslı Ulusoy-Pannuti

Kanuni Sultan Süleyman’ın Fransız Kralı 1. François’e yazdığı mektup meşhurdur: “Ben ki, sultanlar sultanı, hakanlar hakanı hükümdarlara taç veren Allah’ın yeryüzündeki gölgesi, Akdeniz’in ve Karadeniz’in ve Rumeli’nin ve Anadolu’nun ve Karaman’ın ve Rum’un ve Dulkadir Vilayeti’nin ve Azerbaycan’ın Acem’in ve Şam’ın ve Halep’in ve Mısır’ın ve Mekke’nin ve Medine’nin ve Kudüs’ün ve Diyarbekir’in ve Kürdistan’ın ve bütün Arap diyarının ve Yemen’in ve daha nice memleketlerin ki, yüce atalarımızın ezici kuvvetleriyle fethettikleri ve benim dâhi ateş saçan zafer kılıcımla fetheylediğim nice diyarın sultanı ve padişahı Sultan Bayezıd Hân’ın torunu, Sultan Selim Hân’ın oğlu, Sultan Süleyman Hân’ım. Sen ki, Françe vilayetinin kralı Françesko (François, Fransuva)’sun” diye başlar bu ünlü mektup.

@Aslı Ulusoy-Pannuti

Tarihte belki de ilk kez ‘dine bakmaksızın, sadece siyasi çıkarları göz önüne alarak bir müslüman padişahla işbirliğine giren, böylece modern siyasetin kurucusu’ olarak anılan 1. François, İtalya’da başlayan Rönesans’ı Fransa’ya sokmasıyla da ünlüdür. Bunu, bugün kimi dünyaca ünlü çeşitli sanatçılara verdiği destekle yapar. Bunlar arasında, Mona Lisa’nın büyük ressamı Leonardo da Vinci de vardır.

@Aslı Ulusoy-Pannuti

İşte Louvre, geçenlerde sona eren bir sergiyle bu büyük siyaset adamının sadece İtalyan sanatçılardan değil Flaman sanatçılardan da nasıl etkilendiğini, onlara nasıl destek verdiğini, öyle ki bazı Flaman sanatçıları Fransız toprağına getirterek onların sanat üretimini nasıl teşvik ettiğini anlatan muhteşem bir sergiye ev sahipliği yaptı.

Resim, heykel, halı ve vitraylardan oluşan koleksiyonda, adını Fransızlaştıran Flaman sanatçıların eserleri de vardı.

‘1.François ve Flaman Sanatı’ başlığıyla açılan sergi 15 Ocak 2018’de sonlansa da Louvre Müzesi, sergideki eserlerden oluşan harika bir katalog hazırladı.

Paris’e gelecek sanatseverlere duyurulur.

Paris Louvre’daki 1. François ve Flaman Sanatı başlıklı sergiden diğer kareler:

@Aslı Ulusoy-Pannuti

Jean Clouet imzalı 1. François portresi @Aslı Ulusoy-Pannuti

@Aslı Ulusoy-Pannuti

Louvre’daki sergiye girişten.. @Aslı Ulusoy-Pannuti

Comments are closed.