Skip to content

Paris Luxembourg Bahçesi’nde Özgürlük Heykeli!

Paris Luxembourg Bahçesi’ndeki Özgürlük Heykeli.. @Aslı Ulusoy-Pannuti

Parisliler başta olmak üzere en az bir kere görmüş herkesin ‘Paris’in en güzel bahçesi’ olarak andığı Luxembourg Bahçesi’ndeki harikulade heykeller arasında Özgürlük Heykeli’nin de bulundugunu biliyor muydunuz?

@Aslı Ulusoy-Pannuti

İçindeki Senato binasıyla, o binayı kendine saray olarak yaptıran Kraliçe Medici adına inşa edilmiş görkemli çeşmesiyle, her biri birer bibloyu andıran ağaçlarıyla Luxembourg Bahçesi Parislilerin gözdesidir. Yaz kış gittikleri bahçe çiçek düzenlemelerinin yanı sıra çok sayıda heykelle de süslüdür. İşte bu heykellerden biri dünyaca ünlü Özgürlük Heykeli’dir. Peki aslı Amerika’da bulunan dünyaca ünlü heykelin hikayesi ne midir?

Bartholdi’nin Paris Luxembourg Müzesi’ne hediyesi!

@Aslı Ulusoy-Pannuti

Paris’te, 1900 yılında düzenlenen Uluslararası Sergi sırasında heykeltıraş Auguste Bartholdi, bahçe içinde bulunan Luxembourg Müzesi’ne bir heykel hediye eder. Bu heykel daha sonra, Amerika Birleşik Devletleri’nin New York eyaletine yapacağı Özgürlük Heykeli’ne model olacaktır. Luxembourg Müzesi’ne hediye edilen bu tunç heykel 1906’da Luxembourg Bahçesi’ne dikilir.

@Aslı Ulusoy-Pannuti

Peki bugün bahçede gördüğümüz heykel, Bartholdi’nin elinden çıkma, orijinal heykel midir?

Hayır… Güvenlik ve daha iyi koruma gerekçesiyle orijinali müzeye geri konmuştur. Bahçede gördüğümüz ise bu heykelin bire bir kopyasıdır.

 

 

 

Comments are closed.