Skip to content

Paris Montmartre Müzesi’nde prestijli bir sergi

@Aslı Ulusoy-Pannuti

Paris Montmartre Müzesi şu sıralar prestijli bir sergiyle gündemde: Van Dongen sergisi.

Paris’in ressamlar meydanıyla ünlü tepesi Montmartre’da, mekanın ruhuna yaraşır bir müze vardır: Montmartre Müzesi. Gerek küçücük ve sevimli bahçesi, gerek kafesi, gerekse Paris manzaralı konumuyla bu küçük ölçekli ama çok güzel müze bugünlerde bir prestij sergisine imza atıyor: Hollandalı ressam Van Dongen.

Paris Montmartre Müzesi. @Aslı Ulusoy-Pannuti

@Aslı Ulusoy-Pannuti

Paris, küçüklü büyüklü, her biri birbirinden ilginç konulara odaklı müzeleri ile de meşhurdur. Öyle olunca da sanata, bilime meraklı turistin ilgisini çekecek bir mekan Paris’te mutlaka bulunur. İşte bu müzelerden biri de tarihte ressamlarıyla ünlenen Montmartre tepesindeki aynı isimli Montmartre Müzesi’dir.

Montmartre tepesinin ünlü ressam meydanı. @Aslı Ulusoy-Pannuti

Gerek sokaklarını, gerek meydanını şenlendiren ressamlarıyla tepe, tarihten günümüze bir Paris bohem havası sunar ziyaretçisine. Fransızlardan çok turistlerin ilgisini çeken ressam meydanı, tıpkı ziyaretçileri gibi birbirinden çok farklı milliyetlerden gelen sanatçılarla rengarenktir. Meydanın hemen yanı  başındaki Montmartre Müzesi ise, bu ressam mahallesinin geçmişine bir göz kırpmadır adeta.

Kabare afişlerinden resimlere…

Montmartre yakınlarındaki Chat Noir kabaresi için yapılan ünlü afiş. @Aslı Ulusoy-Pannuti

Paris gece hayatının sembolleri kabareler için hazırlanan afişlerden, bu ünlü mahallenin yetiştirdiği ressamların fırçasından çıkma resimlere, desenlere zengin koleksiyonuyla müze, aynı zamanda Montmartre’ın tarihinin bir tanığıdır.

Tek bir binadan değil, zamanında ressamlara atölyelik de etmiş bir bina da dahil olmak üzere üç ayrı yapıdan oluşan Montmartre Müzesi’nde zaman zaman geçici sergiler de açılır. İşte bu sergilerden sonuncusu, Ağustos 2018’e kadar sürecek olan Van Dongen sergisi.

Montmartre Müzesi’ndeki Van Dongen sergisinden. @Aslı Ulusoy-Pannuti

Paris’teki bohem ressam hayatının rüzgarına kapılan Hollandalı ressamın resimlerinden oluşan sergi, Kees van Dongen’e bir saygı duruşu adeta.

Montmartre’daki özgürlükçü ve devrimci resim ortamından etkilenerek 1899’da sevgilisi Augusta ile bu mahalleye gelen ve yerleşen sanatçı, Picasso başta olmak üzere dönemin sanatçılarıyla birlikte olup, fikir alışverişinde bulunmuş.

Sergiden. @Aslı Ulusoy-Pannuti

Paris’in ünlü ressam mahallesi Montmartre’da ‘ressam yatağı’ diye bilinen ‘Bateau Lavoir’ adlı yapıda kısa bir süre kalan sanatçı, bu yerden aldığı esinlenmeyi kariyerinde derine yaşamış.

İşte Montmartre Müzesi, ünlü ressam mahallesinden geçip de etkilenen bir büyük sanatçıya selam veriyor şu sıra.

Montmartre Müzesi’ndeki Van Dongen sergisi 28 Ağustos 2018 tarihine kadar sürecek. Paris’e gelecek sanatseverlere duyurulur.

 

 

 

 

 

Comments are closed.