Skip to content

Paris Noel pazarları!

 

Paris Tuileries Bahçesi’ndeki Noel pazarından. @Aslı Ulusoy-Pannuti

Paris şu sıralar ‘Sarı Yelekler’ hareketiyle sürekli gündemdeyse de, hayat normal seyrinde akmaya devam ediyor. Her yıl olduğu gibi bu yıl da Paris Noel pazarları şehri rengarenk görüntülere boyuyor.

 

Paris La Defense Noel pazarı. @Aslı Ulusoy-Pannuti

“Paris’te hayat normal devam ediyor mu?”, “Paris’te her gün Sarı Yelek eylemi var mı?”, “Paris yanıyor mu?” ve benzeri soruyu şu aralar öyle çok duydum ki!. Verdiğim yanıtsa hep aynı: “Paris’te ve Fransa’nın diğer şehirlerinde olaylar sadece cumartesi günleri oluyor, çünkü eylemcilerin hepsi işinde gücünde insanlar. Cumartesi dışında şehirde her şey normal seyrinde devam ediyor. Paris Noel pazarları bu normal akışın belki de en renkli görüntülerini sunuyor. Noel pazarlarının başlıca ziyaretçileri yakınlarına Noel hediyesi arayan yetişkinlerle, pazarlardaki renkli görüntüler ve oyunlarla büyülenen çocuklar.

Paris La Defense Noel pazarı. @Aslı Ulusoy-Pannuti

Paris La Defense bölgesi , her yıl olduğu gibi bu yıl da Paris’in en büyük Noel pazarını ağırlıyor. La Defense, Paris’in ‘en yakın ve en zengin banliyösü’ olarak biliniyor. Genellikle büyük gökdelenler ve içlerindeki iş merkezleriyle bilinen bölge Fransa’nın dört köşesinden gelen yerel tatlar ve zanaat işleriyle rengarenk tezgahlarla dikkat çekiyor. Her biri küçük birer şale şeklinde tasarımlanmış tezgahlardan sıcak şaraptan erimiş peynire çeşit çeşit kokular yükseliyor.

Sarı Yelekler satışları etkilemiş mi?

Paris Noel pazarlarında bu yıl işlerin nasıl gittiğini sorduğumda esnaf, cumartesi günleri müşteri sayısında azalma olduğunu, Parislilerin çekinip gelmediklerini ama tezgahların turistlerle dolduğunu söylüyorlar. “Paris’te sadece üç beş günü olan turist Paris’in  merkezinde bulunmayan la Defense’e rahatlıkla geliyor. Zaten olaylardan somut olarak hiçbir zarar görmedik” diyor genç şarküteri satıcısı. Bir diğer tezgahta ise Fransızların klasik keki ‘baharatlı ekmek’. Tezgahın başındaki hanıma yöneldiğimde, “Her seneki satışı yapıyoruz ama cumartesileri işler hafifliyor ki çok doğal” diyor gülerek. Ardından ekliyor, “Yabancı turist düşünmesin ki Paris her gün ayakta! Olan, cumartesi günleri oluyor.”

Paris’in orta yeri Noel pazarı!

Paris Tuileries Noel pazarından. @Aslı Ulusoy-Pannuti

Paris’teki diğer büyük Noel pazarı ise, şehrin tam orta yerinde, Louvre Müzesi’nin bahçesi Tuileries’de. Tuileries’deki pazardadönme dolap ile çocuklar için kurulmuş oyun alanları dikkat çekici. Kimisi Disneyland’dan çıktığı hissini veren oyun alanlarında küçüklü büyüklü çocuklar anne babalarıyla, dedeleriyle gri havaya inat eğleniyorlar. Pazarın ziyaretçileri arasında, dillerini bildiğimden olacak, İtalyan turistler dikkatimi çekiyor. Fransızların hep çok sempatiyle baktığı İtalyanlarla satıcılar arasında şakalaşma! Şeker tezgahına takılıp ayrılamayan altı yedi yaşlarındaki çocuğun bir top şekere duyduğu sevinç! Torununu buz pateninde kayarken gören dedenin gözlerindeki mutluluk derken Paris’teki bir diğer Noel pazarına, Les Halles’e yönleniyorum.

Paris Les Halles Noel pazarı!

Paris Les Halles Noel pazarından. @Aslı Ulusoy-Pannuti

Paris’te birkaç yıl önce, ‘Şehrin ortasında alışveriş merkezi olmaz’ diye eleştirilen ama bugün özellikle Fransız alışverişçilerin uğrağı olmayı başaran Les Halles bölgesindeki La Canopee alışveriş merkezinin girişi de şehrin başlıca Noel pazarlarından birine ev sahipliği yapıyor. Les Halles de tıpkı Tuileries gibi merkezi bir bölge Paris’te. Bununlar birlikte belirtmekte fayda var: Geçen seneki Les Halles Noel pazarı çok daha büyüktü. Nedenini merak edip gördüğüm ilk tezgaha yöneliyorum.

“Stand açmak ateş pahası!”

Paris Les Halles’deki buz pistinden. @Aslı Ulusoy-Pannuti

Takı tezgahının başındaki sempatik genç, “Tek bir tezgaha 10-11 bin Euro ödüyoruz ki bu çok büyük bir rakam, sanırım bu nedenle bu yıl fazla talep olmadı tezgah açmaya” diyor. Yine de diğerleri gibi ışıl ışıl, rengarenk tezgahlar arasında gezmek hoş. Hele yanı başımızda alışveriş merkezinin kurduğu dev Noel ağacı ile buz pateni pisti varken!

 

 

 

 

Comments are closed.