Skip to content

Paris Notre Dame ve Noel!

 

Paris Notre Dame Katedrali. @Aslı Ulusoy-Pannuti

Paris Notre Dame Katedrali ve çevresi Noel zamanı bir başka güzel! Paris’in dünyanın her yerinden milyonlarca turisti çeken, Victor Hugo’nun romanıyla ünlenmiş katedrali, özellikle Noel zamanı yerli yabancı ziyaretçiyle dolup taşıyor. Gerek Notre Dame içinde Noel zamanı kurulan ‘kreş’le, gerekse katedralin hemen yanı başında açılan Noel pazarıyla bölge bu Noel’de de rengarenk!

 

Notre Dame Katedrali’nin ünlü gül vitrayları. @Aslı Ulusoy-Pannuti

Paris Noel zamanı hep rengarenk, hep çok güzeldir. Aralık ayının soğuk ve gri günleri başta Noel pazarları ve yine aynı vesileyle kurulan buz pateni pistleriyle rengarenk bir cümbüşe dönüşür. Başta Parisliler yerli ve yabancı küçüklü büyüklü ziyaretçiler şehrin dört yanındaki bu ‘masal dünyalarına’ yolculuğa çıkarlar. Notre Dame Katedrali ve çevresi ise, şehrin tam ortasındaki merkezi konumuyla ilk akla gelen yerlerden biridir.

Notre Dame’ın gül pencerelerine Noel ağacı eklenince!.

Notre Dame Katedrali, özellikle güneşli günlerde bin bir renk denizine dönüşen vitray pencereleriyle Ahmet Hamdi Tanpınar dahil olmak üzere ne çok büyük yazarı, gezgini büyülemiştir. İşte bu vitray gül pencereler Noel zamanlarında katedral içinde kurulan dev Noel ağacıyla daha da ihtişam kazanır sanki. Yerli yabancı turistlerin fotoğraf makineleri, kameraları bir an olsun dinlenmez.

Notre Dame Katedrali’nin Noel zamanlarında en çok dikkat çeken köşesiyse her yıl bir ustanın elinden çıkma ‘kreş’tir! Kreş geleneğinin başkenti Napoli olarak bilinse de Fransa’da da çok gelişmiş bir gelenek.  Öyle ki, dindar aileler de evlerinde küçük kreşler kurarlar. Hz İsa’nın doğduğu Nasıra köyünün canlandırıldığı, 25 Aralık günü bir de yeni doğmuş bebeğin eklendiği maketler olarak özetlenebilecek kreşlerin Notre Dame’daki dev versiyonu, küçük büyük herkesi büyüler adeta.

O halde sırf Notre Dame ve çevresi için, Noel’de de Paris!

 

 

 

 

 

Comments are closed.