Skip to content

Paris Notre Dame’a 60 milyon Euro!

Paris Notre Dame Katedrali – Fotoğraf: Aslı Ulusoy Pannuti

Paris Notre Dame’a 60 milyon Euro’luk bakım yapılacak! Paris’te Fransız Kültürel Miras Gazetecileri Derneği’ne üye, ‘uluslararası basın kartlı’ gazeteci olmamın en büyük avantajıdır: Paris’e ve Fransa’ya ilişkin gelişmelerden, konulardan resmi haber kaynakları aracılığıyla haberdarımdır hep.
Paris’e ilişkin gelen son haberlerden biri, Paris’in gözbebeği katedrali Notre Dame’da yapılacak restorasyon çalışması. Buna göre Paris’in dünyaca ünlü katedrali 60 milyon Euro’luk bir restorasyondan geçirilecek. Restorasyon için verilen süre ise on yıl.

Paris Notre Dame, yüzlerce yıllık vitraylarıyla da baş döndürücü. Fotoğraf: Aslı Ulusoy-Pannuti

Paris Notre Dame Katedrali.. Fotoğraf: Aslı Ulusoy-Pannuti

Eski Kültür ve İletişim Bakanı Audrey Azoulay ile Paris episkoposu-Kardinal André Vingt-Trois arasında 9 Mayıs 2017 tarihinde imzalanan bir anlaşmanın sonucu bu. Başta vitraylar olmak üzere katedralin heykelleri vs tamamen elden geçecek.

Victor Hugo’nun çok sayıda dile çevrilen romanı ‘Notre Dame’ın Kamburu’ ile dünyaca ünlenen, öyle ki bugün Paris’e gelen tüm turistlerin Eyfel gibi mutlaka görmek istediği bir turistik noktaya dönüşen Paris Notre Dame’ın restorasyon işi Fransız Kültür ve İletişim Bakanlığı’nca finanse edilecek. Ayrıca Paris Kültürel Mirası’nın Geleceği Vakfı da, Notre Dame Vakfı’nın gözetiminde sanat ve tarih severlerden para toplama kampanyası başlatacak.

Fotoğraf: Aslı Ulusoy-Pannuti

Bu arada belirtelim: Din, Fransızların hayatında pek yer almayan bir olgu. Bununla birlikte ‘tarihi eser’ sıfatını taşıyan tüm mimari örnekleri gibi, dini mimari örnekleri de devletin ‘geleceğe bırakılacak miras’ kaygısıyla gözetip koruduğu noktalar. Yine Fransa’da mimari bir eseri korurken, diğer eserlerin korunması için harcanacak paradan kesinti yapılmamasına özel olarak dikkat ediliyor. Paris Notre Dame Katedrali’ne harcanacak 60 milyon Euro’nun da, diğer restorasyonlardan kesintiyle elde edilmeyeceği özellikle belirtiliyor.

Paris Notre Dame’ın gül vitray pencerelerinden biri. Fotoğraf: Aslı Ulusoy-Pannuti

Olağanüstü güzellikteki vitray ve heykel işçiliğiyle; güzeller güzeli çingene kızı Esmeralda’ya gönlünü kaptıran kambur Quasimodo’nun dünyaca ünlü, yürek acıtan öyküsüyle; hangi dinden olursa olsun dünyanın her köşesinden gelen ziyaretçisini büyüleyen görüntüsüyle Paris’in Notre Dame Katedrali, yüzyıllardır Paris’in gözdesiydi, hala da öyle olmaya devam ediyor.

Sıradışı Paris turlarımda görüşmek dileğiyle..

 

Paris Notre Dame Katedrali önünde sıradan bir gün:

 

Comments are closed.