Skip to content

Paris Quai Branly Müzesi!

 

Aslı Ulusoy-Pannuti

Paris Quai Branly Müzesi, Paris’e defalarca gelmiş de olsa çoğu Türk turistin bilmediği bir müze. 2006’da, dönemin Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac’ın öncülüğünde Eyfel Kulesi’nin yanı başında açılan müze, başta Fransızlar Avrupalı turistin uğrak noktasıdır. Uzak coğrafyalardan gelen binlerce parçadan oluşan koleksiyonuyla Paris Quai Branly, ‘insanoğlu’na kafa yoran herkesin ilgisini çekecek türden bir mekan.

Aslı Ulusoy-Pannuti

Aslı Ulusoy-Pannuti

Paris Quai Branly Müzesi, 20. yüzyıl yazarlarının ve antropologlarının yıllardır hayal ettikleri bir mekan olarak biliniyor. Yani ‘Batı dışı’ medeniyetlerine ve bu medeniyetlerin sanatlarına ulusal bir müzede yer vermek. İnsan Müzesi ile Afrika ve Okyanusya Sanatları Milli Müzesi’nin çifte mirasını birleştiren, 300 bin parçalık koleksiyona sahip müze, Afrika’dan Ortadoğu’ya, Asya’dan Okyanusya’ya, Amerika’ya büyük çeşitlilik gösteren bir koleksiyona sahip. Böyle olunca da ‘insana ve yabancı olana meraklı’ herkesin ilgisini çekmeyi başarıyor Quai Branly.

10 bin yıllık geçmiş!

Aslı Ulusoy-Pannuti

Fransa’ya çok uzak coğrafyalardan gelen heykel, resim, fotoğraf, müzik aletleri, takılar, elbiseler ve daha nice nesneden oluşan koleksiyon, Avrupa dışı kültürlerin zenginliğinin ve çeşitliliğinin bir belgesi adeta. 10 bin yıl önceden yani Neolitik çağdan başlayıp bugüne ulaşan koleksiyona, günlük hayat ritüellerine ilişkin çeşitli kısa filmler eşlik ediyor. Java’dan Suriye çöllerine, Meksika’ya çok geniş bir coğrafyadan edinilmiş koleksiyonuyla müze, mimarisiyle de dikkat çekici. Eyfel’e gönderme olarak metalden inşa edilen müzenin mimarı ünlü bir isim!

Aynı zamanda bir mimari proje!

Aslı Ulusoy-Pannuti

Paris Quai Branly Müzesi’nin, yatay yerleştirilmiş bir metal kuleyi andıran mimarisi ünlü Fransız mimar Jean Nouvel’in elinden çıkma. Kültürler arasında köprüler inşa etmek ve bir kültürel alandan diğerine rahatça seyahat etmek, mimarinin ana endişesi olmuş. Seine nehri kıyısındaki müzenin mimarisi alışık olduğumuz Batı yapılarından hayli farklı. Müzenin cephesini gerçek bitkilerden oluşan ‘yaşayan bir duvar’ oluşturuyor; botanikçi Patrick Blanc’ın eseri. Peyzaj mimarı Gilles Clement ise müze önündeki geniş bahçeyi oluşturmuş. Akşamları rengarenk görüntülere bürünen bahçedeki ışıklı enstalasyonun sahibi ise sanatçı Yann Kersale.

Paris Quai Branly Müzesi’nde çeşitli geçici sergiler de açılıyor. Biz gittiğimizde ‘Uzakların resimleri’ başlıklı ilginç bir resim sergisi vardı. Peki, ‘Paris Quai Branly Müzesi’nde bizden bir şeyler görülebiliyor mu?’ derseniz, bizim dikkatimizi çeken Osmanlı imzalı kılıçlardı.

Paris Quai Branly Müzesi’nde çektiğim diğer kareler:

Aslı Ulusoy-Pannuti

Aslı Ulusoy-Pannuti

Aslı Ulusoy-Pannuti

Aslı Ulusoy-Pannuti

Aslı Ulusoy-Pannuti

Aslı Ulusoy-Pannuti

Osmanlı imzalı kılıçlar. @Aslı Ulusoy-Pannuti

Comments are closed.