Skip to content

Paris rehberi: Paris Republique Meydanı!

2015 Paris’te zor bir yıldı muhakkak! Önce 11 Ocak’ta gerçekleştirilen Charlie Hebdo saldırısı, ardından 13 Kasım’da dehşet saçan ve 130 insanın ölümüyle sonuçlanan Paris saldırıları şehrin ışıltılı dünyasına karamsar bir gölge düşürdü muhakkak! İşte tam bu ortamda, önce Charlie Hebdo saldırısı sonrasındaki yürüyüşle, ardından Paris saldırılarında ölenlerin anısına bırakılan çiçeklerle ve notlarla Republique Meydanı artık sembol bir mekana dönüşüyor. 11 Ocak’taki anma günü için Fransızların efsanevi şarkıcısı Johnny Holliday’in bir konser vereceği Paris Republique bugün gerek Parislilerin, gerek turistlerin, gerekse savaştan kaçan sığınmacıların ortak adresi.. Kısacası Paris’te gerçek bir sembol mekan artık Republique!

Her şey hayatını kaybedenler için!

Paris’in Republique Meydanı’nda çiçekler, mumlar, desenler her yerde… Giderek de artıyor her biri, çünkü meydana düzenli olarak uğramaya başlayanların sayısı giderek artıyor bu ara. Kimi çoluğuyla çocuğuyla, kimi anneannesiyle dedesiyle, kimi yedi kuşaktan Fransız, kimi göçmen çocuğu. Ama hepsi aynı yerde yani Republique Meydanı’nda. Çünkü Fransızlar, hele hele Parisliler için sembol bir mekan burası. Öyle ya, adı ‘Republique’ yani ‘Cumhuriyet’!
Aynı zamanda yoksulların, evlerinden atılmışların, zor durumdakilerin adresi Paris Republique. Ne zamandır çadırlarıyla orada, güzel günlerin gelmesini bekliyorlar, hep beraber yan yana.

2015’ten akılda kalan en belirgin görüntü..

Paris Belediyesi için de çok önemli bir meydan burası. Tam da bu yüzden, 11 Ocak saldırılarında ölenlerin anısına, tam bir yıl sonra tam on metrelik bir meşe ağacı dikecek Paris Belediyesi meydana. Bu sabah Fransızların prestijli haber radyosu France-Inter’e konuşan Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo boşuna mı dedi, “2015’ten aklımda kalan en belirgin görüntü Republique Meydanı” diye..
10 Aralık’ta Madonna’nın da gelip bir şarkı söylediği meydanda 10 Ocak’ta da Fransızların efsanevi şarkıcısı Johnny Hallyday Charlie Hebdo saldırısında ölenlerin anısına bir konser verecek. Bu arada hatırlatalım: Charlie Hebdo, 2006’da ünlü şarkıcı hakkında hakarete varacak bir kapak hazırlamıştı..

Paris hikayelerinin gerisi mi?
Tabii ki birlikte yapacağımız Paris turlarımda.
Paris turlarımda görüşmek üzere.

Siradisi Paris Rehberi

Comments are closed.