Skip to content

Paris Rodin Müzesi’nin kırdaki kardeşi: Rodin Meudon!

Büyük heykeltıraş Rodin’in Paris yakınlarındaki kır evi. @Aslı Ulusoy-Pannuti

Paris’e gelen tüm sanat meraklılarının vazgeçilmez adresidir: Paris Rodin Müzesi. 18. yüzyıldan görkemli bir malikanenin içinde yer alan müzenin bir de çoğu turistin bilmediği bir ‘kır şubesi’ vardır: Paris Meudon Müzesi!

Rodin’in ünlü Öpücük heykeli. @Aslı Ulusoy-Pannuti

Rodin imzalı ünlü ‘Düşünen Adam’ heykeli. @Aslı Ulusoy-Pannuti

Auguste Rodin.. Tüm dünyanın ‘Öpücük’ heykeliyle tanıdığı, Türkiye’de ise özellikle ‘Düşünen Adam’ heykeliyle bilinen bir dev heykeltıraş!. Gerek elinden çıkma şaheserleri gerekse çırağı Camille Claudel ile yaşadığı aşkla dillere destan bir hayat… Daha ölmeden Paris’teki görkemli malikanesinde kendi adına açılan müzeyi görme şansına sahip olmuş bu büyük heykeltıraşın, Paris’tekinin yanı sıra bir başka evinin de olduğunu, o evin büyük sanatçının eserlerinin eskizleriyle dolu olduğunu kaç kişi bilir? Rodin Meudon Müzesi’nin tanıtımı için yapılan basın toplantısındaydım.

Rodin’in huzur yuvası…

Rodin’in elinden çıkma Balzac heykeli. @Aslı Ulusoy-Pannuti

Rodin Meudon Müzesi’ne ev sahipliği eden Meudon’daki ev Rodin’in ciddi bunalımlar yaşadığı dönemin huzur yuvasıdır. Rodin öncelikle büyük aşkı Camille Claudel’in kendisini terkinin şokunu yaşamaktadır. Büyük emeklerle hazırladığı Balzac heykelinin sanat çevrelerince beğenilmeyip reddedildiği dönem de hep bu dönemdir. Paris’in kalabalığından ve karmaşasından, yine Paris yakınlarında ama tamamen kır havasında bir eve sığınman heykeltıraşa iyi gelecektir.

@Aslı Ulusoy-Pannuti

Paris’teki Biron Malikanesi’nin ve bahçesinin ihtişamından uzaktır buradaki evin havası. Bahçesindeki meyve ağaçları ve Seine manzarası ile klasik bir Fransız taşra evidir burası. Meudon’daki evinde çoğu sonradan çok ünlenecek eserlerinin çamurdan, alçıdan ilk çalışmalarını yapar Rodin. Bununla birlikte el, ayak gibi ayrıntıları yine bu evde defalarca çalışır. Böylece ortaya Rodin imzalı ilginç koleksiyonlar da çıkar.

Rodin Meudon Müzesi’nde. @Aslı Ulusoy-Pannuti

Rodin Meudon Müzesi’ndeki bir ilginçlik ise heykeltıraşın, antikacıların ‘eli, ayağı eksik’ olduğu için müzelere satamadığı parçalardan oluşan koleksiyonudur. “Benim sakatlanmış tanrılarım” diye söz eder Rodin bu eserlerden. İşte Rodin Meudon Müzesi 15-16 Eylül 2018’de 35’incisi yapılan ‘Dünya Mirası Günleri’nde sanatçının çok sevdiği antik eserler koleksiyonunu sanatseverlere sundu.

Rodin Meudon Müzesi’nin eğitici işlevi

Rodin’in küçük boyutlu kol-bacak çalışmaları. @Aslı Ulusoy-Pannuti

Bu arada belirtelim: Rodin Meudon Müzesi eğitici yönüyle de biliniyor. Zamanın müzisyenlerinin, yazarlarının, heykeltıraşlarının, siyasetçilerinin uğrağı Meudon’daki ev, Rodin’in ‘genç sanatçıların hizmetinde bir çeşit ansiklopedik ve öğretici müze’ fikrinin de çekirdeğiydi. Bugün müzede, özellikle kenar mahallelerin çocukları için düzenlenen atölye çalışmalarında heykel yapım teknikleri anlatılıp, uygulanıyor. Bu şekilde yılda 1500 sınıf müzeye geliyor. Rodin Meudon Müzesi’ndeki bir ilginçlik de müzenin ‘esere dokunma’ yasağından sıyrılma çabası. Heykelin ‘duyusal’ bir deneyim olduğu fikriyle yola çıkılan müzenin bahçesine eserlerin ‘dokunulabilen’ küçük kopyaları yerleştirilmiş. Heykellerin yanındaki eğlenceli küçük sorularsa bu ‘oyunun’ küçük bir parçası…

Paris yakınlarındaki Rodin Meudon Müzesi’nde çektiğim diğer kareler:

@Aslı Ulusoy-Pannuti

@Aslı Ulusoy-Pannuti

@Aslı Ulusoy-Pannuti

 

Comments are closed.