Skip to content

Paris Story, gerçek bir Paris hikayesi!

Paris’in ünlü Zafer Takı’na kuşbakışı.. Fotoğraf: Yann Arthus Bertrand imzalı filmden alıntı.

Paris’i Story: Işıklar Şehri’ni dünyaca ünlü bir yönetmenin, Yann Arthus Bertrand’ın helikopter çekimleriyle seyretmek! Yine bu güzel şehrin 2 bin 200 yıllık tarihini, yine tüm dünyanın tanıdığı aktör Jean Reno’nun etkileyici sesinden dinlemek; üstelik birbirinden ilginç Paris hikayeleri eşliğinde.
Kısacası karşınızda Paris Story!

TRT Türkiye’nin Sesi Radyosu’nda Hayatın Sesleri programında 7 Mart 2017 tarihinde yaptığımız konuya ilişkin yayını aşağıdan dinleyebilirsiniz. Paris’ten haberleri kapsayan yayında Paris Story üzerine 6. dakika 10. saniyeden itibaren konuşuyorum:

Paris Story konulu haberimi Hürriyet’in 8 Mart 2017 tarihli yayınından okumak için tıklayınız.

Eyfel’den Hezarfen Ahmet Çelebi gibi atlayıp anında yere çakılıp ölen Franz Reichelt’in 1912 tarihli kamera görüntüleri:

Paris Bastille Meydanı’ndaki sütundan.. Fotoğraf: Paris Story filminden.

Paris Story filminin en ilginç özelliği ‘Yuva’, ‘Okyanus Gezegeni’, ‘İnsan’ gibi filmlerle başta Fransız seyircisi olmak üzere dünyaca tanınan Yann Arthus Bertrand’ın, Paris’teki anıt yapılara tepeden, bir parmak ucu mesafesinde hissi veren bir açıdan yaptığı helikopter çekimleri muhakkak. Böylece Paris’i Paris yapan Eyfel Kulesi’ne de, bir zamanların kraliyet sarayı, bugünün müzesi Louvre’a da, Notre Dame Katedrali’ne de hep tepesinden dokunacakmış hissine kapılıyorsunuz.

Paris’in modern mahallesi: La Defense. Fotoğraf: Paris Story filminden.

Bu görüntülere eşlik edense, perdenin her iki yanına yansıtılan ve metne bire bir uygunluk gösteren tarihi görüntüler. Bu görüntüler arasında, Eyfel’in inşa edildiği 1889 Uluslararası Evrensel Fuarı’na katılan zengin ziyaretçilerle, 1911’de ‘vatanseverlik’ adına Mona Lisa’yı çalıp İtalya’ya götürmeye kalkan Vincenzo Peruggia da var. 1700’lerin sonunda şehrin yeraltındaki koridorlarına girip de çıkamayan ve yıllar sonra yine orada ölü bulunan meraklı Fransız ise filmdeki bir başka ilginç anekdot.

Paris’te, Opera binasına iki adım mesafede bir noktada bulunan Paris Story isimli mekanda gösterilen film başta Fransızca olmak üzere çok sayıda dilde, kulaklıkla seyredilebiliyor. 50 dakikalık bir Paris hikayesi yaşamak istiyorsanız, buyrun!.

Paris turlarımda görüşmek dileğiyle..

 

Comments are closed.