Skip to content

Paris Türk Müziği Korosu’ndan Türk Halk Müziği Konseri

Paris Türk Müziği Korosu ve TRT müzisyenleri aynı sahnede.. @Alessandro Pannuti

 

Paris Türk Müziği Korosu Türk Halk Müziği konseriyle gündemdeydi. 24 Şubat 2018 Cumartesi akşamı 12. Paris’te verilen ‘Anadolu’dan Ezgiler’ başlıklı konserin konuk solisti TRT sanatçısı Aysun Gültekin’di. Paris Korosu’na ve Aysun Gültekin’e, sanatçı ile birlikte Paris’e gelen TRT müzisyenleri eşlik etti.

Paris Korosu’nun konuk solisti TRT sanatçısı Aysun Gültekin’di. @Alessandro Pannuti

Paris Türk Müziği Korosu bugüne kadar Paris’in farklı konser salonlarında birbirinden ilginç konserlere imza attı. Müzisyen-psikolog Selin Tenik tarafından altı yıl önce kurulan ve Türk-Fransız koristlerden oluşan koro daha önce Yeşilçam ve Sadettin Kaynak konserleriyle de ses getirmişti.

Paris Korosu bu kez Türk Halk Müziği yorumladı

Bu kez yepyeni bir tarz denemek isteyen, benim de koristliğini yaptığım koromuzun kurucu şefi Selin Tenik, 24 Şubat konserimizin repertuvarını Ege’den Marmara’ya, Karadeniz’den Doğu Anadolu’ya Türkiye’nin dört bir köşesinden seçtiği türkülerden oluşturdu. Böylece ortaya, Türkiye’de her kuşaktan insanın gönül telini titreten halk şarkılarından oluşan bir program çıktı: Konser boyunca kah ‘İstanbul’un konakları’na uğradık, kah ‘İzmir’in kavakları’ altında dinlendik. Kimi zaman ‘Urfa’nın dumanlı dağları’nda, ‘Gesi bağları’nda gezindik, kimi zaman Aşık Veysel’in peşinden ‘Uzun ince bir yol’a düştük.

Konuk sanatçı Aysun Gültekin

Aysun Gültekin TRT müzisyenleriyle.. @Alessandro Pannuti

Mehmet Erenler’den Ali Ekber Çiçek’e, Nida Tüfekçi’den Neriman Altındağ Tüfekçi’ye, Adnan Ataman’a birbirinden büyük isimlerle çalışmış Türk Halk Müziği’nin saygın ismi, TRT sanatçısı Aysun Gültekin ise gürül gürül akan sesi, sahneye hakimiyetiyle bu güzel halk müziği gecesinin yıldızıydı muhakkak.

Paris Türk Müziği Korosu TRT müzisyenleri ile. @Alessandro Pannuti

Gecenin bir başka güzelliği de Aysun Gültekin eşliğinde Türkiye’den Paris Korosu’na misafir olarak gelmiş müzisyenlerdi muhakkak. İlker Hasan Çelik ve Naci Düzel bağlamaları, Kenan Elmas nefesli çalgıları, Cemal Kablan davulu ile eşlik etti bize.

Ben ve Fransız korist arkadaşım Caroline. @Alessandro Pannuti

Konserin sunuculuğunu ise Fransız korist arkadaşım Caroline ile ben yaptık. Paris Türk Müziği Korosu’nun seyircileri de tıpkı koristleri ve Türk Sanat Müziği repertuvarındaki eşlikçi müzisyenleri gibi Türk ve Fransız başta olmak üzere çok farklı kökenlerden gelen kişilerden oluşuyor. O nedenle konserlerimizin açılışını ve konuk solist sunumunu hep iki dilde, Fransızca ve Türkçe hazırlayıp gerçekleştiriyoruz.

Bir müzisyen-psikolog!

Daha önce başta Cumhuriyet gazetesi olmak üzere çeşitli yayın organları için kaleme aldığım Paris Türk Müziği Korosu ve kurucusu Selin Tenik hakkında daha çok bilgi için tıklayın.

Konser afişimiz

Paris Korosu’nun Türk Halk Müziği Konseri’nden diğer fotoğraflar

@Alessandro Pannuti

@Alessandro Pannuti

Konser sonunda halay.. @Alessandro Pannuti

Konser afişimiz

Comments are closed.