Skip to content

Paris Victor Hugo evinde ilginç bir sergi!

 

Paris Victor Hugo evindeki ‘Bir evin portresi’ sergisinden. @Aslı Ulusoy-Pannuti

Paris Victor Hugo evi-müzesinde şu sıralar açılan ‘Bir evin portresi’ başlıklı sergi, yazarın İngiliz adası Guernesey’deki evinin açılışının ön habercisi.. Serginin, gerek Paris gerekse Guernesey’deki Victor Hugo evlerinin müdürü Gerard Audinet tarafından yapılan basın tanıtımındaydım. Türk halılarıyla kaplı kanapeden, olağanüstü güzellikteki kırmızı salona, çatı katına yaptırdığı ‘look-out’dan’ kış bahçesine neler öğrenmedik ki…

‘Vıctor Hugo Guernesey müze-evi’ başlıklı ve farklı bir versiyonla kaleme aldığım yazıyı, artı fotoğraflarla Hürriyet gazetesinin 11 Şubat 2019 tarihli yayınından okuyabilirsiniz.

Victor Hugo’nun Guernesey’deki Hauteville House isimli evinden. ©Graham Jackson

@Aslı Ulusoy-Pannuti

Paris’in gösterişli kraliyet meydanı Place des Vosges’daki Victor Hugo müze=evinde açılan ‘Bir evin portresi’ başlıklı sergi, yazarın siyasi nedenlerle sürgüne gittiği İngiliz adası Guernesey’deki evi gözler önüne seriyor. Hugo ailesinin 1856-70 yılları arasında yaşadığı ev 2017’de başlayan ve 18 ay süren restorasyonla yenilenmiş. 14 Nisan 2019 tarihinde açılacak Hauteville House, ‘tamamen içinde yaşayan yazarca şekillendirilip, dekore edilmiş bir yazar evi’ olarak alanında tek sayılıyor.

Victor Hugo’nun ‘yazı sığınağı’!

@Aslı Ulusoy-Pannuti

Çok sevdiği kızı Leopoldine’in kaybı ve siyasi hayatındaki yoğunluk nedeniyle 1848’ten itibaren yazmaya çok zaman ayıramayan Victor Hugo için Hauteville House gerçek bir yazı sığınağı olmuş. Sefiller dahil olgunluk döneminin büyük şaheserlerini burada kaleme almış. Hugo ailesinin daha monden olduğunu düşündükleri Londra’ya yerleşme isteğine karşı Guernesey’deki evde kalmakta direten yazar, burada Alexandre Dumas dahil çeşitli yazarları da ağırlamış. Yine dönem fotoğrafçısı Edmond Bacot’a çok sevdiği bu evde ve bahçesinde çok sayıda poz vermiş.

Mümkün olduğunca orijinaline uygun bir restorasyon..

@Aslı Ulusoy-Pannuti

Gerek adanın nemli iklimi, gerekse geçen zaman Hauteville House Guernesey’e hayli zarar vermiş. Victor Hugo’nun binbir özenle yerleştirttiği duvar, tavan ve yer halıları, ipek kumaşlar zaman içinde renklerini ve motiflerini yitirdiklerinden, restorasyon için aslına uygun kumaş/halı üretimi yaptırılmış. Sergide de bu örneklerden yapılan kolajla mekan hakkında fikir verilmeye çalışılmış. Yine bu bölüme yerleştirilen videoda, Hauteville House’daki restorasyon gerek Georges Audinet, gerekse mimar Riccardo Giordano tarafından ayrıntılarıyla anlatılıyor.

Torununun torunu Jean-Baptiste Hugo!

@Aslı Ulusoy-Pannuti

Victor Hugo’nun 1870’te Fransa’ya döndükten sonra dinlenmek ve yazmak üzere torunlarıyla da gittiği Hauteville House konulu sergi çeşitli bölümlere ayrılmış. ‘Düzenlemek’, ‘İkamet etmek ve yaşamak’ gibi başlıklar taşıyan bölümlerden en ilginci ‘Bakmak’ adını taşıyan son bölüm belki de… Yazarın torununun torunu Jean Baptiste-Hugo’nun fotoğraflarının da yer aldığı bu bölüm, günümüz fotoğrafçılarının Hauteville House Guernesey’de çektiği fotoğraflardan oluşuyor. Sergide Victor Hugo’nun Hauteville House da çektirdiği siyah beyaz  kareler de var.

Paris Victor Hugo evi-müzesindeki sergiye giriş 8 Euro.

Paris Victor Hugo evinde açılan sergiden diğer kareler:

Hauteville House Guernesey ©Odile Blanchette

Victor Hugo’nun heykeliyle.. @Aslı Ulusoy-Pannuti

©Aslı Ulusoy-Pannuti

@Aslı Ulusoy-Pannuti

 

Comments are closed.