Skip to content

Paris yakınlarında bir masal şatosu!

 

Breteuil Şatosu @Aslı Ulusoy-Pannuti

Paris yakınlarında öyle bir şato var ki, kelimenin gerçek anlamıyla bir masal şatosu! Külkedisi, Çizmeli kedi, Mavi sakal, Kırmızı başlıklı kız gibi dünyaca ünlü masallar, birbirinden ilginç ışıklandırmalar, seslendirmeler, bazısı hareket eden kuklalar ve müzikler eşliğinde canlandırılıyor. Üstelik 400 yıllık muhteşem bir şatonun içinde! Paris’i görmeye gelen çocuklu ailelere duyurulur.

Konuya ilişkin Hürriyet’in 29Temmuz 2019 tarihli yayını için kaleme aldığım yazımı okumak, artı fotoğrafları görmek için tıklayınız.

Fransa deyince akla her ne kadar önce Paris gelse de, Paris çevresi de görülmeye değecek güzelliktedir. Başta doğal, sonra mimari güzelliğiyle bilinen Ile de France bölgesi, Fransa’nın diğer bölgeleri gibi birbirinden etkileyici şatolara da ev sahipliği eder. İşte o şatolardan biri, Breteuil Şatosu tam 50 yıldır ziyaretçilere açık. Başından beri aynı aileye, yani Breteuil’lere ait şatonun en ilginç tarafıysa bir Fransız masalcının, Charles Perrault’un masallarını ağırlaması. Başta küçükler herkesin çok iyi bildiği, sayısız dile çevrilmiş Perrault masalları ilginç sahnelemelerle şatoda anlatılıyor. Bir masalcı-meddahsa minik ziyaretçi gruplarına oylamayla seçtikleri bir masalı anlatıyor.

Breteuil Şatosu’nun halka açılışının 50. yılı!

Breteuil Şatosu birbirinden ilginç canlandırmalarla dolu. @Aslı Ulusoy-Pannuti

Breteuil Şatosu, Henri François de Breteuil’in çabasının eseri. 1960’larda babası tarafından satışa çıkarılan şatonun satılmaması için elinden gelen her şeyi yapan, “Yüzyıllardır ailemizin olan, başta 1789 Fransız devrimini, sonra iki dünya savaşını kazasız belasız atlatan bu şatonun elimizden gitmesine içim el vermiyordu” diyen Breteuil bugün sonuçtan memnun: “1975’te Herkes için bir şato diye bir kitap yazmıştım. Öyle de oldu, bugün bu mekanı başta çocuklar tüm ziyaretçilerle paylaşıyor olmaktan çok memnunum.” Şatonun 1969’da halka açıldığı günden beri ek binalardan birinde yaşayan Breteuil, Charles Perrault’un masallarını seçmelerinin nedenini şöyle açıklıyor: “Büyük dedelerimden Louis de Breteuil kral bakanıydı ve Charles Perrault ile beraber çalışmıştı. Ayrıca arkadaştılar. Böylece onun masallarını seçtik.” Böylece Breteuil Şatosu’na ilgi de birden artmış; başlangıçta yılda 12 bin ziyaretçi gelirken, bugün bu sayı 130 bine çıkmış.

Olağanüstü bir sergi!

‘Breteuil ailesi sofrada’ sergisi şatonun güvercinlik binasında. @Aslı Ulusoy-Pannuti

Breteuil Şatosu sadece masal mekanı değil. Aynı zamanda çeşitli etkinlik ve sergilere de ev sahipliği ediyor. ‘Breteuil ailesi sofrada’ başlıklı kalıcı sergi şatonun tarihi güvercinlik binasında görülebiliyor. Ortaçağdan 19. yy’ye yemek ve sofra zevkleri üzerine yapılmış 12 resim, sanatçı Brigitte Duboc tarafından maketlere aktarılmış. Bu resimlerdeki en küçük detayı bile maketlerine aktaran Duboc’un çalışması, güvercinliğin harikulade havası içinde ziyaretçisini büyülüyor.

Perrault’un masal sahneleri, Breteuil Şatosu’nun ek binalarında hazırlanmış. Şato ise rehberli gezilerle gezilebiliyor. ‘Güneş Kral’ lakabıyla bilinen 14. Louis ile 1789 devriminde başını giyotinde bırakan 16. Louis dahil olmak üzere krallara bakanlık yapmış aile fertleriyle ünlü Breteuil’lere ilişkin birbirinden ilginç hikayeler saklı şatoda. Öyle olunca Fransız tarihine ilişkin, anekdotik ve çok şaşırtıcı öyküler dinliyoruz. Şatonun bazısı kralların hediyelerinden oluşan koleksiyon parçaları arasındaki Teschen Masası’nın, 2016’da Louvre Müzesi’ne satıldığını da böylece öğreniyoruz. Merak edip araştırdığımızda satış rakamını da buluyoruz: 12,5 milyon Euro!

Proust da burada!

Breteuil Şatosu’ndaki Marcel Proust canlandırması. @Aslı Ulusoy-Pannuti

Breteuil Şatosu’nda, Kayıp Zamanın İzinde eserinde, Breteuil ailesinin fertlerinden birinden takma isimle söz eden Marcel Proust’a bir oda ayrılmış. Aydınlanma Çağı’nın bilim kadını, ailenin gururu Gabrielle-Emilie de Breteuil’e de bir odanın ayrıldığı şatodaki gezimiz sırasında, sözü edilen kişileri manken olarak sergilenmiş buluyoruz. Paris’in ünlü balmumu müzesi Grevin’e hazırlatılan 40 manken, şatonun her yerinde. Mutfaksa tıpkı şu an çalışıyorlar hissini veren aşçı ve az sonra yemeğe başlayacaklarını düşündüren ev sahibi mankenleriyle de Breteuil çok etkileyici!

Kısacası bugünlerde Paris’e gelecek olursanız, halka açılışının 50. yılını kutlayan Breteuil Şatosu’na gidin derim. Çok seveceksiniz.

Comments are closed.