Skip to content

Paris yakınlarında bir ressam evi ve eşsiz bir sergi!

Caillebotte Evi. @Aslı Ulusoy-Pannuti

Paris’in güneydoğusunda, Paris’e 20 km uzaklıkta bir ressam malikanesi: Caillebotte Evi ve göz kamaştırıcı bahçesi. Evle ve bahçedeki ek binalarla baş döndürücü güzellikteki mekan şu sıralar dünyanın en önemli özel fotoğraf koleksiyonlarından birine ev sahipliği yapıyor: Gilman&Gonzalez Falla koleksiyonundan ‘şaheserler’…

Bu konuya ilişkin TRT Türkiye’nin Sesi Radyosu, Hayatın Sesleri programına 10 Ekim 2018 tarihinde geçtiğim haberi aşağıdan dinleyebilirsiniz:

“Paris yakınlarındaki masalsı ressam evinde: Çizgilerin güzelliği” başlıklı yazımı Hürriyet’in 8 Ekim 2018 tarihli yayınından okuyabilirsiniz.

Gilman&Gonzalez-Falla koleksiyonu sergisi. @Aslı Ulusoy-Pannuti

@Aslı Ulusoy-Pannuti

Ünlü izlenimci ressam Monet’in çağdaşı, onun kadar ünlü ve eserleri başta Paris Orsay Müzesi olmak üzere prestijli müzelerde sergilenen Gustave Caillebotte’un Paris yakınlarındaki evi ve bahçesi bir huzur sığınağı adeta. Ve bu ev bugünlerde dünyaca ünlü bir fotoğraf koleksiyonu sergisine ev sahipliği yapıyor.

Sondra Gilman eşiyle sergi açılışındaydı. @Aslı Ulusoy-Pannuti

Dünyanın en önemli on özel fotoğraf koleksiyonundan biri olarak kabul edilen Sondra Gilman ve eşi Celso Gonzalez-Falla’nın bin 500  parçalık fotoğraf koleksiyonu, 1800’lerde doğan fotoğrafın tarihine de bir ışık aslında. Sergi için bu dev koleksiyonun 123 parçasından tematik bir seçki yapılmış. Tema olaraksa ‘çizgiler’ seçilmiş. Böylece ortaya, ‘Doğru çizgiler’, ‘Kıvrımlar’ vs gibi bölümlerden oluşan ‘Çizgilerin güzelliği’ başlıklı bir bütün çıkmış.

Fotoğraf meraklısı Caillebotte kardeşler

Caillebotte Evi’nden, Gustave Caillebotte, otoportre. @Aslı Ulusoy-Pannuti

Sergi için Caillebotte Evi’nin seçilmesi anlamlı: Baba Caillebotte’un 1800’lerin ikinci yarısında Paris’te yapılan ‘kentsel dönüşüm’ karmaşasından kaçmak için yazlık ev olarak satın aldığı ev ve bahçesi, daha sonra ünlü bir ressam olacak oğlu Gustave Caillebotte’un resim çalışmalarının adresidir. Daha sonra kardeşi Martial gibi fotoğrafa merak salacak olan Gustave Caillebotte burada 80’den fazla resim üretir. Zaten ünlü ressamın atölyesi bugün yeniden düzenlenmiş ve gerek Gustave Caillebotte’un gerekse çağdaşı ressamların resimlerinden oluşan geçici sergilere ev sahipliği yapıyor.

Portakallık. @Aslı Ulusoy-Pannuti

Gustave Caillebotte’un 1879’a kadar ailesiyle yaşadığı ev daha sonra birkaç kez el değiştirmiş. En son 20 yıl süren restorasyondan sonra Haziran 2017’de müze olarak halka açıldı. Caillebotte Evi’nin yanı sıra bir Portakallık (zamanın serası), bir İsviçre dağ evi, kiosk ve şapelin de yer aldığı bahçe bugün bir huzur yuvası. Portakallık’ta zaman zaman geçici sergiler açılıp konserler verilirken, İsviçre şalesi çay salonu ve lokanta olarak kullanılıyor.

Caillebotte ailesine ait yatak odası takımı. @Aslı Ulusoy-Pannuti

Uzun yıllar kötü durumda ve boş kalan Caillebotte evi ressamın evde yaşadığı döneme, yani 1800’lerin sonuna ait Fransız kır evi mobilyalarıyla yeniden döşenmiş. Bunun için büyük müzayedelere girilmiş. İşte bu müzayedelerden birinde Caillebotte ailesine ait yatak odası da satın alınmış.

Şu sıralar Paris’e gelirseniz ve değişiklik arıyorsanız önerim, gerek bir büyük Fransız ressamının, Gustave Caillebotte’un Paris yakınlarındaki güzel evini ve bahçesini, gereksez eşsiz bir fotoğraf koleksiyonundan seçmeleri görmeniz.

Sıradışı Paris turlarımda görüşmek dileğiyle…

Caillebotte Evi’nde çektiğim diğer kareler:

Yemek salonu. @Aslı Ulusoy-Pannuti

Bilardo salonu. @Aslı Ulusoy-Pannuti

Okuma salonu. @Aslı Ulusoy-Pannuti

Comments are closed.