Skip to content

Paris yakınlarında Chantilly Bitki Günleri!

Chantilly Şatosu, çiçek çiçek… @Alessandro Pannuti

Paris yakınlarındaki görkemli Chantilly Şatosu 19-20-21 Ekim günlerinde kelimenin gerçek anlamıyla rengarenk bir etkinliğe imza attı: Chantilly Bitki Günleri. Chantilly Şatosu’ndaki bu rengarenk günlere birbirinden ilginç atöleylerle konferanslar da eşlik etti.

‘Krem şantinin vatanında bitki şenliği’ başlıklı yazımı, Hürriyet’in 24 Ekim 2018 tarihli yayınından okuyabilirsiniz.

@Alessandro Pannuti

Dünyaca ünlü ‘krem şanti’nin, Fransızca adıyla ‘crème Chantilly’nin doğduğu şato burası!. Gerek ana yapısıyla, gerek bugün içinde bir müze de bulunan ekürileriyle, gerek halen at yarışlarının düzenlendiği hipodromuyla, gerekse göz kamaştırıcı bahçesiyle Chantilly Şatosu, 30 yıl önce Courson’da doğan bir geleneği sürdürüyor. 2015’ten beri Chantilly Şatosu’nda düzenlenen bu etkinlik sayesinde şatonun bahçesinde 200’den fazla çiçek sergisi bir araya geldi. Etkinliğin bir amacı da en güzel bitkileri ödüllendirmekti.

@Alessandro Pannuti

Tohumcular, koleksiyonerler, peyzajistler, bitki dünyasının profesyonelleri ve derneklerinin bir araya geldiği Chantilly Bitki Günleri’nde klasik koleksiyon bitkileri ile bitki çeşitliliği bir araya geldi. Bahçe sanatının vazgeçilmez objeleri ve mobilyaları ile bahçıvanlığın araç gereçleri ve aksesuvarları da bu günlerde bir aradaydı. Konferanslar, imzalar, atölyeler ve tavsiyeler de…

10 bin Euro’ya baraka!

10 bin Euro’ya satılan çinko baraka. @Alessandro Pannuti

30 yıl önce çiçek, bitki ve bahçe tutkunu bir avuç meraklının oluşturduğu Bitki Günleri bugün, Fransa’daki Avrupa bostancılığının en önemli randevulardan biri. Bitki Günleri zaman içinde kendine özgü kimliğiyle uluslararası bir boyuta ulaşmayı bilmiş. Bostancılık bilgi-becerisinin yanı sıra botanik sanatlarına gereken önemi vermek ve öne çıkartmak bu günlerin başlıca amacı olmuş.

Chantilly Şatosu’ndaki Bitki Günleri’nden diğer kareler:

@Alessandro Pannuti

@Alessandro Pannuti

@Alessando Pannuti

@Alessandro Pannuti

@Alessandro Pannuti

@Alessandro Pannuti

@Alessandro Pannuti

Comments are closed.