Skip to content

Paris yakınlarında ilginç bir sergi!

@Aslı Ulusoy-Pannuti

Başta Paris tüm Fransa’nın gururu müzelerden biridir Ulusal Arkeoloji Müzesi. Paris’e trenle yarım saat uzaklıkta, görkemli Saint-Germain-en Laye kraliyet şatosu içinde yer alan müze şu sıralar ilginç bir sergiyi ağırlıyor: Şatoya ve Rönesans’a damgasını vurmuş bir kral: 2. Henri. Üstelik bu kral, Osmanlı Devleti ve Kanuni Sultan Süleyman’la yakınlığıyla bilinen 1. François’ın oğlu olunca, üyesi olduğum gazeteci derneğinin davetini kabul edip, serginin bilimsel yönetmeni Etienne Faisant eşliğinde gezdim.

@Aslı Ulusoy-Pannuti

@Aslı Ulusoy-Pannuti

Paris’teki Kültürel Miras Gazetecileri Derneği üyesi olarak zaman zaman çeşitli gezilere davet alırım. Son aldığım davetlerden biri Paris yakınlarındaki görkemli Saint-Germain-en Laye Şatosu’naydı. Bir dönem ‘Fransız kraliyetinin yılda 58 günle Paris’ten daha çok kalmayı tercih ettiği mekan’ olarak bilinen şato aslında Fransa’nın ulusal arkeoloji müzesine ev sahipliği ediyor. Şu sıralarsa 14 Temmuz’a kadar sürecek bir serginin mekanı: 2. Henri ve Saint-Germain-en-Laye’de Rönesans. Hem bu şık şatoya hem de Rönesans dönemine büyük iz bırakmış kral 2. Henri ve döneminin şatosu üzerine açılan sergide birbirinde ilginç elyazmaları, halılar, günlük araç gereçlerin yanı sıra kraliyet ve erkanının dikkat çekici portreleri de sergileniyor.

Kanuni’nin dostu 1. François’in oğlu!

2. Henri’nin sergiye afiş olan portresi de sergide. @Aslı Ulusoy-Pannuti

2. Henri’nin babası 1. François’in Kanuni Sultan Süleyman’la mektuplaşmaları meşhurdur. Öyle iyidir ki bu iki hükümdarın arası, Kral 1. François İspanyolların eline esir düştüğünde annesi Kanuni’den yardım isteyen bir mektup yazar. Kanuni’nin verdiği yanıt mektubu bugün hala Fransız milli arşivlerinde özenle saklanır. İşte bu kralın İspanyolların elinden kurtulması, oğlu 2. Henri ile kardeşinin İspanyollara rehin verilmesiyle mümkün olur. 2. Henri yıllarca İspanya’da kalır, bir İspanyol çocuk gibi yetişir. Ülkesine döndüğünde ve babası 1. François öldüğünde ise Fransa’nın kralı olur.

Kraliçe Margot’un babası!

@Aslı Ulusoy-Pannuti

Bu arada 2. Henri tüm dönemlere damgasına vurmuş bir kraliçenin de kocasıdır: Catherine de Medicis. 1500’lere San Barthelemy katliamı olarak geçen büyük felaketin sorumlusu bu kraliçe ile tam on çocukları olur. Onlardan biri yine tarihe geçecek bir isimdir: Kraliçe Margot!

Saint-Germain-en-Laye Şatosu’nun iç avlusu. @Aslı Ulusoy-Pannuti

2. Henri ile aynı dönemde yaşamış Nostradamus’dan ünlü yazarlara çok sayıda büyük ismi etkilemeyi başarmış bu büyük kralın doğup büyüdüğü ve baştacı ettiği şatoda açılan sergiyi gezmeden önce serginin bilimsel yönetmeni Etienne Faisant’dan Fransız Rönesans mimarisi üzerine ilginç bir açıklama alıyoruz. Fransız Rönesans mimarisinin İtalyan Rönesans mimarisinden başlıca farklarını ve zaman içinde geçirdiği değişimi dinledikten sonra Fransız kraliyetinin Saint-Germain-en-Laye Şatosu’na verdiği önemi öğreniyoruz. Kral 1. François’in nikah töreni için tercih ettiği şapel de, yine bu şatonun şapeli olmuş. 1867’de müzeye dönüştürülen mekanın müze çalışmaları 1910’da tamamlanmış.

Serginin bilimsel yönetmeni Etienne Faisant. @Aslı Ulusoy-Pannuti

Taş ve tuğla karışımıyla dikkat çeken şatoda açılan serginin ilk bölümü kral 2. Henri ve saray erkanı, ikinci bölümü şatonun o dönemdeki yapılanması, üçüncü bölümü ise bu iktidar merkezi, devlet mekanında olup bitenlere ayrılmış. Kimi dün yazılmış gibi duran elyazmaları, 2. Henri’nin Saint-Germain-en-Laye’de yaptırdığı çeşmeden parçalar, şehirde kraliyetin açtırdığı manüfaktürden çıktığı düşünülen cam nesneler vs hep sergide.

@Aslı Ulusoy-Pannuti

Versay Şatosu’ndan Floransa’daki Uffizzi Galerisi’ne, Ecouen Rönesans Müzesi’ne çok geniş bir koleksiyondan edinilen parçalarla oluşturulan sergi 14 Temmuz’a kadar görülebilir. Yolunuz Paris’e düşerse ve vaktiniz varsa Paris’ten bineceğiniz trenle gündeminizi değiştirin. Bu kral şatosunun içindeki müzeyle ve bu ilginç sergiyle farklı hatıralarla dönün bu kez Paris’ten…

 

 

Comments are closed.