Skip to content

Paris yakınlarındaki St Denis Bazilik-Katedrali’nin restorasyonunu mimarından dinledim

Restorasyon sorumlusu mimar Jacques Moulin. @Aslı Ulusoy-Pannuti

Paris yakınlarında, içinde Fransız kral ve kraliçe mazarlarını da bulunduran bir Ortaçağ şaheseri, St Denis Bazilik-Katedrali şu sıralar restorasyonda. Öncelikle ön cephesi restore edilen St Denis Bazilik-Katedrali’ndeki son durumu sorumlu mimar Jacques Moulin’den bizzat dinledim.

Paris yakınlarındaki St Denis Bazilik-Katedrali. @Aslı Ulusoy-Pannuti

Üyesi olduğum Fransız Kültürel Miras Gazetecileri Derneği’nin sadece üyelerine özel düzenlediği basın toplantılarından birindeyim. Bulunduğumuz mahalle Paris’in ‘yakın banliyölerinden’ biri. Bir dönem Fransa’nın ‘en sanayileşmiş, dolayısıyla en kirlenmiş’ şehri burası. “Paris şıktı ama geçimini St Denis’den karşılıyordu” diyor mimar Jacques Moulin. Karşımda 1100’lere tarihlenen olağanüstü bir yapı. ‘Bazilik mi yoksa katedral mi?’ tartışmasına ‘Bazilik-Katedral’ adıyla son verilen bu gotik mucizesi, mimarisinin yanı sıra, içindeki kral-kraliçe mezarlarıyla da Fransız kültürel mirasının baştacı.

Ortaçağ ve 19. yy. restorasyonlarından bugüne…

@Aslı Ulusoy-Pannuti

Tarih boyunca defalarca restore edilen, 19. yüzyılda Fransa’da ‘anıt yapı restorasyonunun kurucu babası’ sayılan François Debret tarafından cephesinde Ortaçağ’dan çok az iz bırakılacak şekilde yenilenen bazilik, en son 2012-2016 arasında restore edildi.

Mimar Jacques Moulin çalışmalarını anlatırken. @Aslı Ulusoy-Pannuti

19. yüzyıldaki restorasyon sırasında cephede eskiye ait izler hayli yok edilmişse de, birbirinden ilginç Ortaçağ öğelerine rastladıklarını vurguluyor restorasyondan sorumlu Jacques Moulin: “Çalışmalarımız sırasında St Denis Bazilik-Katedrali’nin unutulmuş bazı özellikleri tekrar keşfedildi: Bu anıt yapının kimliği, tarihlemesi, 19. yüzyıldaki restorasyon çalışmalarının ayrıntıları, Ortaçağ’da yapılan restorasyonlara ilişkin bilgiler gerçek bir yeniden keşif oldu bizim için.”

Gezilebilecek bir şantiye…

@Aslı Ulusoy-Pannuti

2012-2016 yılları arasında yapılan restorasyon çalışmalarını şimdi bir yenisi bekliyor: 19. yüzyıldaki restorasyon sırasında yıkılan ve gerek yıkımı sırasında, gerekse sonrasında büyük tartışmalara neden olan çan kulesinin yeniden dikilmesi yıllardır gündeme gelen bir konu iken başta finansman olmak üzere çeşitli sorunlardan ötürü gerçekleştirilememiş.

@Aslı Ulusoy-Pannuti

Oysa şimdilerde Jacques Moulin, bunun onayını aldıklarını ve bunun için kaynak arayışında olduklarının altını çiziyor. Üstelik düşündüğü, ilginç bir restorasyon uygulaması, yani ‘gezilebilir bir şantiye’: “Tarihi bir anıtın şantiyesinde iskelelere tırmanmak harika bir şeydir: St Denis şehrine, St Denis Stadyumu’na, diğer anıtsal yapılara hakim, harika bir manzaraya iskelelerin tepesinden bakacak ziyaretçi.” Moulin, bu türden bir şantiyeyle halkın ilgisini çekebileceklerini, bu gezilerden sağlanacak kaynakla restorasyonun yapılabileceğini vurguluyor.

Yıkılan kule tekrar dikilecek mi?

@Aslı Ulusoy-Pannuti

“Peki kulenin yapımında 19. yüzyılda söküldüğünde tek tek numaralanan taşlar mı kullanılacak?” Moulin’in yanıtı kesin: “Hayır.” Nedeni ise açık: Korunan taşlar eskiliklerinden ötürü hayli yıpranmış ve bazıları kırılmış. Ayrıca bütün bir kuleyi yapmaya yeterli sayıda olmadıkları için bu eski taşların, yenileri arasında ‘sırıtma’ riski çok yüksek.

Ana cephesi ve içerisinin bir bölümü için 2 milyon Euro harcanan restorasyonun kule kısmının inşa edilip dikilmesi, kaynakların bulunması halinde 2019 baharında başlayacak.

St Denis Bazilik-Katedrali’nden diğer fotoğraflar:

Kral Dagobert’in mezarı. @Aslı Ulusoy-Pannuti

@Aslı Ulusoy-Pannuti

Zeminden.. @Aslı Ulusoy-Pannuti

Mimar Jacques Moulin. @Aslı Ulusoy-Pannuti

Comments are closed.