Skip to content

Paris’e dinazor indi!.

Paris Doğa Tarihi Müzesi’nde sergi afişi.. @Aslı Ulusoy-Pannuti

Paris’te doğa hayatını anlama amaçlı kurulan Doğa Tarihi Müzesi bugünlerde ilginç bir sergiye ev sahipliği yapıyor. Fransız devlet radyo ve televizyonunun da özel ilgi gösterip üzerine programlar yaptığı serginin başlığı ‘T.Rex’! Konusu mu? Milyonlarca yıl önce sona ermiş ama insanoğlunun merakını hep çekmiş bir hayvan türü: Dinazorlar!.

@Aslı Ulusoy-Pannuti

@Aslı Ulusoy-Pannuti

Küçük büyük herkesin ortak ilgi alanlarından biridir: Nesli tükenmiş canlılar.. Paris gibi sanat kadar bilime de odaklı, bu alanlarda müzeler açmış bir şehirde merak duygunuzu gıdıklayan öyle çok sergi yapılır, konferanslar verilir ki.. İşte bu sergilerden sonuncusu, Hollywood filmlerine de konu olmuş esrarengiz bir dünyayı konu alıyor: Dinazor ailesinden T.Rex!.

Paris’te bir Tiranozor!.

@Aslı Ulusoy-Pannuti

Paris’teki sergide anlatılan, bundan 67 milyon yıl öncesinin dünyası. Bu türün yaşam ortamı, yaşam koşulları, yeme içmesi, tükenme nedenleri ayrıntılarıyla ele alınmış. Yine Paris’te açılan her sergi gibi son derece öğretici ve eğlenceli bir dille işlenmiş her şey. Böyle olunca da gerek çocukların gerekse yetişkinlerin çok ilgisini çeken bir iş çıkmış ortaya.

Orijinal ve zarar görmemiş kafatası..

@Aslı Ulusoy-Pannuti

Arkeologlarca neredeyse bütün olarak bulunan Tiranozor (T.Rex) özellikle Kuzey Amerika’da yaşıyormuş. Çok sevdiği ‘yemekse’ ‘hadrosor’ adı verilen, otobur bir dinazor cinsiymiş.

2013’te ABD’nin Montana bölgesinde Hollandalı bir ekip tarafından keşfedilen T.Rex, parçalarının bütünlüğü açısından dünyada ikinci. Fransa’da ilk kez sergilenen iskeletin arkeologlarca tümüyle çıkarılıp üzerinde çalışılması toplam üç yıl sürmüş. 12 buçuk metrelik iskeletiyle T.Rex, orijinal ve zarar görmemiş kafatasıyla bilim dünyasında büyük ilgi topluyor.

Çenesinden yaralı bir dinazor..

@Aslı Ulusoy-Pannuti

İskeletle ilgili çok ilginç bilgilere ulaşmış araştırmacılar: Mesela çenesindeki ‘ısırık’ izi. Buna göre sergide gördüğümüz T.Rex, kendi türünden bir başka ‘tiranozor’ tarafından ısırılmış. Ama bu saldırıya rağmen ayakta kalmayı başarmış.

Verilen bilgilerden biri ise bacakları üzerine. Bacakların 5 bin kiloluk bir ağırlığı taşıdığı vurgulanıyor! Yine anlaşılan o ki bu türde, dişi cinsin kemikleri biraz daha kalın oluyordu. Hipotezlerden biri, sergideki T.Rex’in ‘dişi’ olduğu yönünde.

İlginç bilgilerden biri ise, T.Rex’in kuyruğunda görülen çeşitli hastalık izleri. Kuyruğun kökündeki bazı omurgaların deforme olduğu tespit edilmiş.

Paris seyahatini eğlenceli bir bilim sergisiyle renklendirmek isteyenlere belirtelim: 2 Eylül 2018 tarihine kadar sürecek sergideki açıklamalar Fransızca’nın yanı sıra İngilizce’den de okunup, kısa filmler İngilizce altyazıyla seyredilebiliyor.

Sergide çektiğim diğer fotoğraflar:

@Aslı Ulusoy-Pannuti

Sergideki T.Rex konulu film gösteriminden. @Aslı Ulusoy-Pannuti

@Aslı Ulusoy-Pannuti

@Aslı Ulusoy-Pannuti

Eğlenerek öğrenmek. @Aslı Ulusoy-Pannuti

Comments are closed.