Skip to content

Paris’in efsanevi kabaresindeydim: Crazy Horse!

spectacle désirs

Crazy Horse’un şu ara sahnelediği ‘Desirs’ (Arzular) başlıklı şovun açılış sahnesi. Fotoğraf: Antoine Poupel.

Karar vermiştik, bir akşam kocaları evde bırakıp, Çin asıllı Fransız rehber arkadaşımla felekten bir Paris gecesi yaşayacaktık. Afişlerinden ve duyurularından ‘Acaba’ dedirten, ancak sahnedeki birbirinden güzel ve etkileyici danslarda kadın çıplaklığının bir an bile ‘bayağılaşmadığı’, aksine hep ‘zarif’ kaldığı, Paris’in efsanevi eğlence tapınağındaydık iki gün önce. Her sahne için aylarca çalışıldığı belli, disiplinli ve kimlikli bir eğlence kurumunda, Paris’in Crazy Horse’unda, ‘Deli At’ın terkisine binivermiştik Caroline ile.. Birbirinden güzel sahne ve kulis fotoğraflarıyla bir Crazy Horse incelemesi.. – Bu yazıyı Hürriyet Seyahat’tin 13 Aralık 2015 tarihli sayısında, yine benim imzamla okuyabilirsiniz.

spectacle désirs

Antoine Poupel imzalı ‘Kırmızı Pabuçlar’ karesi.

Daha kapıda, görevlinin son derece saygılı ‘İyi akşamlar Madam’ına eşlik eden kıpkırmızı pelerini ve kapıdaki birbirinden şık hanım-bey kalabalığı, ‘nev-i şahsına münhasır’ bir mekana adım attığımızın ilk işareti.. Her biri bir mankeni andıran güzellikteki gişe görevlilerinin ‘hoşgeldiniz’i.. Kırmızı halıların, kırmızı kadife perdelerin tüm mekana hakimiyeti.. Merdivenlerden inip de girdiğimiz salon gibi: Yer gök kırmızı! Önümüzdeki sehpada buz kovasındaki şampanyadan birer kadeh; Crazy Horse’un ikramı.. Sahnede, az sonra başlayacak gösterinin fotoğrafları.. Duvarda İngilizce bir cümle: “Dünyada tek bir gerçek Crazy Horse var, o da burada, 1951’den beri..” Ve bir zil sesi!. Şimdi şov zamanı!

RiccardoTinelli@Glamazones02

Riccardo Tinelli’nin ‘Glamazones’ başlıklı çalışması.

Paris’te gece hayatının tapınağı!

Her biri usta bir heykeltıraşın elinden çıkma izlenimi bırakan vücutları ve yüzleriyle birbirinden güzel on iki kız! Başlarında kalpakları, ayaklarında botları, Kızılordu’nun feminen ‘savaşçıları’! Derken ikinci sahnede sıra! Bu kez sadece birkaç dansçı, ayaklarında bale pabuçları.. Bir sonraki gösteri bir akrobata ayrılmış! Güzeller güzeli bir kız tavandan inen ipe asılmış. O da ne! Bunca güzel kadının arasında bir böcek! O da bu kez tek başına numarasını gösterecek: Yoga ustalarını andıran esnekliğiyle gerçek bir lastik adam! Sonrası ise yine dansçılara kesintisiz eşlik eden bir ışık, gölge, renk oyunu! Dansçı kızların, kimi zaman tensel yakınlaşmaların yaşandığı ama hiçbir zaman ‘ayağa düşmeyen’, hep aynı zarifliğini koruyan ve kadın erkek herkese ‘Kadın vücudu ne güzel şey’ dedirten dansları..

spectacle désirs

Antoine Poupel imzalı ‘Scanner’ başlıklı fotoğraf.

Crazy Horse’taki sahneler zaman zaman ekrandan geçen başlıklar ve müziklerle birbirinden ayrılmış. Böylece ortaya her biri diğerinden ayrı bir teması ve koreografisi olan sahneler çıkmış. Onlardan biri, ‘Kriz mi, ne krizi!’ başlıklı, kaliteli bir striptiz numarası. Tek bir dansçı tarafından sunulan sahne, 1939 dünya ekonomik krizine gönderme yapan görüntüler önünde bunalım geçiren, başlangıçta son derece mutaassıp giyimli bir sekreter hanımı konu alıyor. Bulunduğu ortamdan kurtulmak, bambaşka bir ruh haline kaymak için üzerindeki her şeyi tek tek çıkarıp, neredeyse çırılçıplak kalan bir sekreter hanım bu! Ancak Crazy’de kadın vücudu hiçbir zaman çiğ bir dille sahnelenmiyor. Bu sahnede de dansçı, gösterinin sonunda kıpkırmızı alevleri andıran bir ışık yumağına bürünüyor. Bu sahnenin Fransız-Alman ciddi televizyon kanalı, evimizde eşimle ‘akıllı televizyon’ diye andığımız Arte’de de yayımlanan bir videosu mevcut.

kucukk

İtalyan fotoğraf sanatçısı Riccardo Tinelli’nin ‘Arzudan kızarmak’ başlıklı çalışması.

İki göğüs ucu arası 21 cm!

‘Paris’te gece hayatının tapınağı’ unvanını taşıyan bu mekanda dansçı olmak kolay değil, daha baştan konmuş çok katı kurallar var çünkü: Bir kere boyunuz 1,68 ile 1,72 arasında olacak. Sahnedeki görsel armoninin bozulmaması, grup dansları sırasında bacak uzunluğu ile üst gövdenin seyirciye dengeli ölçülerde görünmesi için üçte bir oranına uymak da şart! Diğer koşul ise iki göğüs ucu arasında 21, göbek deliği ile kasık arasında 13 cm olması zorunluluğu! Adayların hepsinin klasik dans eğitimi almış ve en az 18 yaşını doldurmuş olması da şartlar arasında. Seçmelere tamamen üstsüz, kendi getirdikleri yüksek topuklu pabuçlarla katılan Crazy Horse dansçı adaylarında oyuncu yeteneği de aranıyor. Belli bir koreografi üzerinden sahnelenen danslarında başta mimikler olmak üzere bir oyuncuyu andıracak çok sayıda jest bekleniyor çünkü dansçılardan. Seçmeleri geçenlerse hemen sahneye çıkartılmıyor tabii. Ancak ortalama üç ya da beş ay ay süren bir eğitimden sonra ‘Crazy Girls’ (Crazy Kızları) unvanını alıyorlar.

RiccardoTinelli@LaDompteuse

Hayvan terbiyecisi. Fotoğraf: Riccardo Tinelli

Seyircisinden işbirlikçisine ünlü yatağı!

Bu eğlence tapınağının bir özelliği de dünyaca ünlü starlara da zaman zaman ev sahipliği yapması. Uluslararası üne sahip Paris kabarelerinin starı Dita Von Teese mekanın ilk dünya starı. Von Teese yine burada, 1954’te, Miss Candida takma adlı bir dansçının ‘Banyo’ başlıklı şovunu yorumlamış. Crazy’nin ‘Misafir sanatçıları’ arasında Arielle Dombasle, Pamela Anderson, Clotilde Courau, Noémie Lenoir ile 2014’te Eurovizyon’u kazanan ‘kadın-erkek’ Conchita Wurst gibi dünyaca ünlü isimler de var.

RiccardoTinelli@Scanner

Riccardo Tinelli imzalı ‘Scanner’.

Crazy’nin yine dünyanın tanıdığı ‘misafir yaratıcıları’ndan da söz etmemiz şart! Onların ilki, ünlü ayakkabı markası Louboutin’in yaratıcısı Christian Louboutin. Bu dev isim, Crazy ile hazırladığı ‘Feu’ (Ateş) isimli bir çalışmaya imza atmış. Gösterinin filmi, 2012’de sinemalarda 3 boyutlu olarak gösterilmiş. Crazy Horse kızları kişisel olarak zaman zaman büyük projelerde de yer alıyorlar. Sahne adlarıyla Nooka Caramel ve Baby Light, Amerikalı sinemacı David Lynche’in yine Christian Louboutin ile ortak hazırladığı ‘Fetiş’ projesinde mankenlik yapmış. Bu fotoğraflardan biri 61. Cannes Film Festivali’nin afişi olmuştu. Yine büyük İtalyan fotoğrafçı Riccardo Tinelli de 2014’te açtığı ‘Efsanevi Crazy Horse : Işıklar arkasındaki sen, kimsin?’ başlıklı sergisini ‘dişiliğe’ ve ‘zarafete’ adamıştı.

RiccardoTinelli@Glamazones04_MD

Riccardo Tinelli’nin ‘Glamazones’ başlıklı çalışması.

“Crazy’nin kırmızı koltuklarına her oturuşunuzda evinize bir efsaneyle dönersiniz” diyorlar, haklılar. Bu koltuklarda seyirci olarak oturan öyle çok efsanevi isim var ki! David Bowie, Francis Ford Coppola, Gérard Depardieu, Michel Houellebecq, Kylie Minogue, Michel Polnareff, Sting, Madonna, Rihanna, Dr. Dre, Scarlett Johansson ve Will Smith ilk akla gelenler..

RiccardoTinelli@LaDompteuse2

Ricardo Tinelli’nin ‘Hayvan Terbiyecisi’ isimli diğer çalışması.

Crazy Horse sadece Fransa’da değil, dünyada da çok tanınan bir şov. En son 2013 yazında bir dünya turnesindeydiler. Film festivaliyle ünlü Cannes şehrine de uğrayan grup ‘Forever Crazy’ isimli gösterisini, Festival Sarayı’nın çatısında, şov için hazırlanan sahnede sergilemiş, büyük ilgi görmüştü.
Crazy Horse’tan esinlenen dünyaca ünlü dizaynırlara, sanatçılara, yaratıcı isimlere ve müzisyenlere gelince: Roberto Cavalli, Azzedine Alaïa, Poupie Cadolle, Antoine Kruk, Bob Sinclar, Swizz Beatz… Ayrıca her biri alanında bir ‘star’ sayılan Kylie Minogue, Christina Aguilera, Mirwais, Monarchy, Blanca Li, Pierre & Gilles, Philippe Katerine, Jean Paul Gaultier, Beyoncé. Beyonce, 2013’te çıkan albümü için hazırladığı ‘Partition’ isimli klibinde Crazy ile işbirliği yapmıştı.

RiccardoTinelli@RedShoes

Riccardo Tinelli imzalı, ‘Kırmızı Pabuçlar’.

Crazy’de güzel bir yer isterseniz:

“Bunca anlattınız, Paris turlarımızda illa ki Crazy Horse’u da görmek isteriz” derseniz, beni arayıp bildirmeniz yeterli. Mail adresim: asli@siradisiparisrehberi.com

Müthiş Eyfel manzarası ile Şanzelize Caddesi arasındaki moda mahallesinde yer alan bu efsanevi kabarede en güzel yer, hem de resmi fiyatına benden garanti! 31 Aralık gecesi havyar ve şampanya eşliğinde arka arkaya üç şov sergilenecek, şimdiden söyleyelim..

Rakamlarla, Crazy Horse kulisinde..

RiccardoTinelli@FabuleuxCrazy_81

Riccardo Tinelli imzalı ‘Efsanevi Crazy’ başlıklı fotoğraf.

Şu an yaklaşık 30 dansçının çalıştığı Crazy’nin şovlarında her yıl ortalama 2 bin 500 ince çorap, 500 litre makyaj malzemesi ile özel olarak ‘Crazy kırmızısı’ tonuyla hazırlanan 300 litre ruj tüketiliyor. Dansçılar İtalya, Kanada, Ukrayna, İngiltere, İspanya, Rusya ve ABD olmak üzere 10’dan fazla ülkeden geliyorlar. Bir kostümün hazırlanması ortalama 1 hafta sürüyor. Her bir dansçının ayağına göre hazırlanmış ortalama 6 çift ayakkabısı bulunuyor.

RiccardoTinelli@FabuleuxCrazy_82

Riccardo Tinelli imzalı kulis çalışmasından bir kare..

Tarihçesine gelince!

1951’de, avangard sanatçı Alain Bernardin tarafından kurulmuş. Sorduğunuzda, ‘Kadın güzelliği konusunda çok duyarlıydı’ diyorlar, ben onu size ‘çapkın’ diye çevireceğim. Amerika’daki şovlardan son derece etkilenmiş bu sanatçının hayali, merkezinde yaratıcılığın ve kadının olduğu bir kabare kurmaktır. Yıllar geçtikçe Bernardin gerçek bir sanatçı imzası atar kabaresine. Işık yansımalarıyla sarmalanan kusursuz ve kıvrımlı vücutlardır aradığı.. Bütün bunları müzik ve kıyafet detaylarıyla birleştirir. Her bir sahne belli bir koreografi, dekor ve projeksiyon çerçevesinde hazırlanır.
Ünü kısa sürede yayılan ve dünyaca ünlü sanatçıların dikkatini çeken Crazy Horse başından beri erkekler kadar kadınların da geldiği bir mekan olur. Kurucusunun koyduğu kuralları başından beri koruyan mekanın bugünkü sanat yönetmeni Andree Deissenberg’in bugün de en büyük kaygısı sanat ve yaratıcılığı gösterinin merkezine koymak!

Kulisten kareler ve bir Crazy kızı anlatıyor:

RiccardoTinelli@CrazyHorseParis13

Fotoğraf: Riccardo Tinelli

RiccardoTinelli@CrazyHorseParis24

Fotoğraf: Riccardo Tinelli

RiccardoTinelli@CrazyHorseParis05

Fotoğraf: Riccardo Tinelli

Crazy Horse kızlarından Martha von Krupp: “Her kadının içinde bir Crazy saklı!”

Güne iyi başlamak için neler yapıyorsunuz?
İngiliz olduğumdan çay bağımlısıyım. Bir fincan Earl Grey çayı içmeden güne başlamam mümkün değil. Ayrıca uyanmak ve güne hazır hissetmek için her sabah koşuyorum.

En iyi güzellik/form sırrınız nedir?
Çok su içiyorum, hep limonlu. Detox için çok önemli. Tene çok iyi geliyor ve enerji sağlıyor. Ayrıca her gece sekiz saat uyuyorum.

Hangi kadın en büyük esin kaynağınız?
Annem! Klasik eğitimli bir şarkıcı ve parlak bir kariyer yapmak için hangi noktalar üzerinde çalışmak gerektiğini çok iyi biliyor.

Crazy Horse’ta nasıl dansçı oldunuz?
İki yıl önce seçmeler olduğunu öğrendim. En iyi forma sahip olmak için çok sıkı çalıştım. Crazy Girl teması ve Crazy Horse’un tarihi üzerine çok araştırma yaptım. Seçildiğim haberini aldıktan sonra bir yer boşalması için tam iki yıl beklemem gerekti. Beklemeye değdi sonunda!

‘Crazy hazırlığı’ nasıl bir şey, sahneye çıkmadan önce neler yapıyorsunuz?
Öncelikle saçlarımı yıkıyorum. Saçlarımın temiz olması bana güven veriyor çünkü. Ardından ısınma hareketlerine ve makyaja geçiyorum. Crazy’nin ünlü kırmızı rujunu ise en sona bırakıyorum.

Crazy Horse’ta en sevdiğiniz sahne / numara hangisi?
Şüphesiz ‘Crisis? What Crisis!’

Crazy Horse’taki en iyi anınız?
Yine aynı olacak cevabım: ‘Crisis? What Crisis!’ Bu sahnede tek başımayım ve bir rüyanın gerçek olması benim için.

Crazy size ne ifade ediyor?
Bir kadının içindeki şehveti çok hissetiği bir an! Bence her kadında bir Crazy var aslında. Birçok kadın kendindeki şehveti küçümsüyor. Oysa ki onu buldukları anda çok güçlü, yenilmez hale geliyorlar.

Crazy Horse kadınını tanımlamak için 3 kelime istesek?
Güçlü, güzel, yenilmez!

Crazy Horse konulu bu yazım, Hürriyet Seyahat’in 13 Aralık 2015 tarihli sayısında kapaktan girip, toplam üç sayfa yer aldı:

crazy horse kapak-jpg

crazy horse ic sayfalar-page-001

Comments are closed.