Skip to content

Paris’in merdivenlerinde bir şaheser!

paris'te sokak sanatı

Parisliler bu merdivenlerden inip çıkarken, bir şaheserin üzerinde yürüdüklerinin farkındalar mı acaba?. 🙂 Fotoğraf: Aslı Ulusoy-Pannuti

Paris’in 13. mahallesinde merdivenlere aktarılmış bir şaheser! Paris Louvre Müzesi’nin ‘vazgeçilmezleri’ arasında gösterdiği ‘Halka liderlik eden özgürlük’ başlıklı, Fransız ressam Eugene Delacroix imzalı bu tablo, geçenlerde Zag & Sìa isimli sokak ressamlarınca merdivenlere taşındı.

Gerek mimari özellikleri gerekse sokaklarında her an hissedilen sanata duyarlılıkla Paris, bu türden girişimlere zaman zaman sahne oluyor muhakkak ama Delacroix gibi bir devin eserinin sokak merdivenlerini süsleyeceği herkesin aklından geçecek bir fikir değil muhakkak.

DSC_0023

Elinde Fransız bayrağıyla tasvir edilen Marianne, yani Fransa! Fotoğraf: Aslı Ulusoy-Pannuti

Daha önce de Paris’in çeşitli noktalarındaki merdivenlerde sokak sanatlarını ‘konuşturan’ ikilinin şu ana kadar gerçekleştirdikleri eserler arasında en çok tanınan da Delacroix’in bu eseri.

Peki eser ne mi anlatır? Paris’te imparatorluğa karşı yapılan Komün hareketleri sırasında öldürülen binlerce insanın mücadelesini özetleyen tabloda en çok dikkati çeken elinde tabancası ve minicik boyuyla daha sonra Victor Hugo’nun kaleme alacağı ‘Sefiller’ romanındaki Gavroş tiplemesine esin kaynaklığı eden küçük çocukla, Fransa’yı temsil eden ve Yunan heykelleri gibi gövdesinin üst kısmı her zaman çıplak tasvir edilen Marianne!

DSC_0021

Ve Victor Hugo’ya esin kaynaklığı edecek, küçük Gavroş karakterini çok etkileyecek karakter.. Fotoğraf: Aslı Ulusoy-Pannuti

 

 

Comments are closed.