Skip to content

Paris’in müzik tapınaklarındaydım!

Paris Philharmonie, ana salon.. Fotoğraf: Basın dosyasından.

Paris’in görkemli müzik tapınaklarındaydım geçenlerde. Hürriyet gazetesine ayrıntılı ve bol fotoğraflı hazırladığım Paris Müzik Sitesi-Paris Philharmonie dosyası için bana özel yapılan basın gezisinde neler öğrenmedim ki..

‘Paris Müzik Sitesi – Paris Philharmonie’ konulu yazımı ve bir kısmı benim fotoğraflarımdan oluşan fotoğraf galerisini Hürriyet’in 23 Ocak 2017 tarihli yayınından okuyup görebilirsiniz.

Bu habere ilişkin, TRT Türkiye’nin Sesleri Radyosu Hayatın Sesleri programında, 30 Ocak 2017 tarihinde canlı yer alan program kaydımı ise aşağıdan dinleyebilirsiniz.

Bu arada belirtelim: Philharmonie Paris’in bazı konserlerini canlı ya da kayıt olarak buraya tıklayarak seyredebilirsiniz.

Paris Philharmonie 340 bin kuş motifli çatısıyla. Fotoğraf: Aslı Ulusoy-Pannuti

Paris Philharmonie’de keman atölyesinden. Fotoğraf: Basın dosyasından.

Paris Müzik Sitesi’nde tarihi arp koleksiyonu. Fotoğraf: Aslı Ulusoy-Pannuti

Paris Philharmonie yetişkin atölyelerinden.. Fotoğraf: Basın dosyasından.

Bundan tam iki yıl önce Parisli ailelerin gözdesi Villette Parkı içinde, tamamen metal mimariden oluşan yapısında açılan Paris Philharmonie başlangıçta tartışma yaratmış: Paris’in içinde değil de, şehrin banliyölerine açılan kapılarından birinde açılan bir müzikal kuruma kim gider ki diyerek.. Oysa ki daha önce Paris Müzik Sitesi’ndeki tecrübelerinden bu yargının çok yanlış olduğunu bildiklerini söylüyor basın sorumlusu Philippe Provensal. Paris Sorbonne Üniversitesi Müzikoloji mezunu Provensal’a göre, müziksever kesim sadece Paris merkezde değil, Paris’in banliyölerinde yani çevresinde kurulu bölgelerde de yaşıyor. “Yaptığımız istatistiklerle gördük ki, yoğun şekilde banliyölerden geliyorlar bize.”

Paris Müzik Müzesi’nde tarihi klavsenler.. Fotoğraf: Aslı Ulusoy-Pannuti

Amaçlarını, her şeyden önce ‘yaşa ve gelir grubuna bakmaksızın, müziğin herkes için olduğunu’ kanıtlamak olarak özetliyor Provensal. Bu nedenle, Paris Philharmonie’nin en prestijli konserlerinde bile, 10 Euro’luk koltuklar mutlaka var. Böylece Paris’teki genel bilet fiyatlarının yüzde 20 altına düşmüşler.

Paris Philharmonie, basın dosyasından..

Bundan tam 21 yıl önce kurulan ve içindeki 4 bin enstrümanla müzik tarihine göz kırpan Müzik Müzesi’yle de dikkat çeken Paris Müzik Sitesi ile işbirliği içinde yaptıkları ‘müziği herkese sevdirme’ çabası öylesine başarılı olmuş ki, Paris Philharmonie’nin ‘Demos’ isimli atölyesine katılan çocukların yüzde 70’i konservatuvara kaydoluyormuş. Bu atölyelerin ana özelliği ise bir müzik aletini ele almadan önce sayısız solfej dersi zorunluğunun olmayışı. Aksine müzik aletini daha baştan katılımcıların eline verdiklerini vurguluyor Provensal. “Başta çıkan ses çok güzel değil muhakkak ama bir süre sonra bir melodi oluşuyor. Üstelik enstrümanı sizin gibi eline az önce almış arkadaşınızla uyum içinde çalmanız isteniyor ki, bu çok güzel bir duygu yaratıyor. Müziğe duyguyla ulaştığınız zaman bir daha bırakmıyorsunuz zaten.”

Osmanlı İnebahtı Deniz Savaşı yenilgisini temsilen hazırlanmış tarihi bir enstrüman. Fotoğraf: Aslı Ulusoy-Pannuti

Paris Philharmonie ‘katılımcı konserler’ adını verdikleri çalışmayla da iddialı. Kurumun yerleşik orkestraları konserlerine hazırlanırken yaptıkları atölyelerle, çocuklara konserin bazı parçalarını öğretiyor. Böylece konser sırasında şef birden seyirci arasında oturan çocuklara dönüp, o parçayı onlara söyletiyor. Bu konserlerde, anne babaların da çok etkilendiği, muhteşem anların yaşandığının altını çiziyor Provensal.

Başta Fransız, sonra dünyanın her yerinden dev müzisyenlerin konserler verdiği; çatısındaki 340 bin kuş figürüyle Parislilerin özellikle bahar ve yaz aylarında çıkabildikleri çatısı; müze içindeki turlar sırasında verilen mini konserleriyle Paris Müzik Sitesi-Paris Philharmonie, Paris’e gelmeniz için yeni bir neden muhakkak..

Paris turlarımda görüşmek dileğiyle..

Paris Müzik Müzesi. Fotoğraf: Aslı Ulusoy-Pannuti

Comments are closed.