Skip to content

Paris’in orta yeri bin bir canlı dünyası!

Paris Doğa Tarihi Müzesi. @Aslı Ulusoy-Pannuti

Paris’e daha önce gelenler bilir: Paris bir müzeler şehridir! Her ne kadar şehir doğal ve mimari güzelliğiyle etkilese de insanı, uzun süreli tatillerin baştacı kimi ünlü, kimi ünsüz, kimi geleneksel, kimi sıradışı müzeleridir. İşte bu sıradışı müzelerden biri de, sıradışı koleksiyonuyla Paris Doğa Tarihi Müzesi’dir!


@Aslı Ulusoy-Pannuti

Timsahların, kara ve su kaplumbağalarının, doğmamış insan yavrularının, fillerin,  zürafaların, gergedanların, Eski Mısır’da mumyalanmış köpeklerin, Fransız kıyılarına vurmuş ya da keşif gezilerinde bulunmuş balinaların iskeletleri..

Gerçek bir kervan adeta!

@Aslı Ulusoy-Pannuti

Her biri yaşıyor gibi görünen, capcanlı keçilerden, zürafalardan, gergedanlardan, kuşlardan baş döndürücü bir kervan..

Paris Doğa Tarihi Müzesi, alanında dünyanın en iyilerinden biri sayılıyor. Müze, yeryüzündeki hayatı anlamak için müthiş bir kaynak. Müze, bugün de bakımına devam edilen bir şifalı bitkiler bahçesinin içinde yer alıyor, yanı başında ise seralar var. Bu bahçe ilk olarak 1635’te Şifalı Bitkiler Kraliyet Bahçesi adıyla oluşturulmuş. 1793’te ise bugünkü Paris Doğa Tarihi Müzesi doğmuş. 75 milyon numune ile ki, bunların 40 milyonu haşarat, 17 milyonu ot, 1 milyonu balık, 80 bini memeli hayvanlar, sürüngenler, fosiller, mineraller ve kayalardan oluşuyor; konunun uzmanları ve meraklıları için müthiş bir bilgi kaynağı!

Nesli tükenmiş hayvanlar da var!

Ünlü Dodo! @Aslı Ulusoy-Pannuti

Paris Doğa Tarihi Müzesi’nin koleksiyonlarından birini de nesli tükenmekte olan ve tükenmiş bazı hayvanlar oluşturuyor.

Nesli tükenmiş hayvanlardan biri de Alice Harikalar Diyarı kitabıyla ünlenen Dodo isimli kuş. Dodo’nun ünü, matematikçi ve fotoğrafçı Dogson sayesinde olmuş. 1862’de Thames nehri kıyısında Alice Liddell ve iki kız kardeşiyle yaptığı geziler sırasında anlattığı hikayeler arasında en dikkat çekici olanı Alice’in yeraltındaki maceralarıymış. Üç yıl sonra Lewis Caroll imzasıyla bu hikayeleri kitaplaştıran Dogson, kitabın ikinci bölümünde ‘Dodo’ isimli kuştan söz etmiş. Garip bir şekilde aynı yıl, Maurice adasındaki ilkokul öğretmeni George Clark ‘Dodo’nun iskeletlerini bulup British Museum’a göndermiş.

@Aslı Ulusoy-Pannuti

Bağışlar, değiş tokuşlar ve müzenin çeşitli araştırma kurumlarında çalışan bilimadamları sayesinde koleksiyonu her geçen gün biraz daha zenginleşen Paris Doğa Tarihi Müzesi, çocuklu ailelerin mutlaka seveceği bir mekan.

Paris Doğa Tarihi Müzesi’nden artı fotoğraflar:

@Aslı Ulusoy-Pannuti

@Aslı Ulusoy-Pannuti

Nesli tükenmiş bir hayvan. @Aslı Ulusoy-Pannuti

@Aslı Ulusoy-Pannuti

İnsan fetüsleri. @Aslı Ulusoy-Pannuti

Fil ve diğerleri..@Aslı Ulusoy-Pannuti

Comments are closed.