Skip to content

Paris’in ünlü heykeli sular altında!

Paris'in ünlü heykeli

Başta Parisliler herkes ünlü ‘le Zouave’ı çekmek için yarıştaydı dün.. Fotoğraf: Aslı Ulusoy-Pannuti

Paris’te, Seine nehrinin yüksekliğini ölçmek için kullanılan ünlü ‘le Zouave’ heykeli şu sıralar neredeyse beline kadar sular altında. Parislilerin sadece ayaklarının ıslanmasıyla bile suyun yüksekliğinden endişe duyduğu heykelle ortaya çıkan görüntü gerçekten etkileyici! 1910’da yaşanan Paris Seine su taşkınında nasıldı bilinmez ama bugün gerek Parisliler, gerekse turistler bu olağanüstü hali fotoğraflamak için akın akın heykelin bulunduğu Pont de l’Alma’ya ve çevresine akın akın gidiyorlar.

DSC_1164

Paris’te fotoğraf yarışı.. Fotoğraf: Aslı Ulusoy-Pannuti

Paris ve genel olarak Fransa günlerdir süren yağış nedeniyle sel tehlikesi altında! Haziran ayına gelinmesine rağmen bitmek bilmeyen yağış Seine nehrinde 2 Haziran itibariyle resmi olarak ‘tehlike alarmı’ verildi. Bu nedenle Seine yakınlarında bulunan Saint Michel metre istasyonu ile Invalides banliyö treni istasyonları trafiğe kapatıldı. Orsay ve Louvre Müzeleri başta olmak üzere çok sayıda müze de önlemler alıyor. Orsay gece turlarını iptal ederken, Louvre  depolardaki eserleri boşaltmak amacıyla dün kapılarını ziyaretçilere kapattı.

Seine nehrinin yüksekliği 1910’dan beri Parislilerin endişe konusu. 1910’daki su taşkınında yüksekliği 8,62 santimetreye ulaşan Seine’in yüksekliği bugünlerde 5,5 metre civarında ki daha ötesi ciddi tehlike anlamına geliyor. Bu nedenle Seine tekne turları da iptal edildi. Zaten şu sıralar tekneler, neredeyse köprülerle aynı yükseklikte, yani tur yapmak mümkün değil.

DSC_1143

Seine’deki gezi tekneleri neredeyse köprülerle aynı seviyede şu sıralar.. Fotoğraf: Aslı Ulusoy-Pannuti

Aslında nehirde su taşkını tehlikesi sadece Paris’le sınırlı değil. Paris’in doğusunda, yeşil alanlarıyla ve tarımla ünlü Seine et Marne bölgesi de tehlike alarmını verdi. Aslında bu durum Paris’in başkentliğini yaptığı tüm Ile de France Bölgesi için geçerli. 19 bin ev 2 Haziran itibariyle elektriksiz kaldı. Cumhurbaşkanı François Hollande mağdurların sigorta şirketlerine yönelebilmeleri için gelcek Bakanlar Konseyi toplantısında ‘doğal felaket hali’ni ilan edeceklerini açıkladı.

DSC_1162

Paris Seine nehri şu sıralar alarmda; tabii sahil koruma da! Fotoğraf: Aslı Ulusoy-Pannuti

DSC_1156

Seine’deki tekne girişleri de su altında.. Fotoğraf: Aslı Ulusoy-Pannuti

Comments are closed.