Skip to content

Paris’in yanı başı, bin bir hayal bahçesi…

Paris’in kapısında bir hayal bahçe… @Aslı Ulusoy-Pannuti

Paris, şehir merkeziyle olduğu kadar çevresiyle de hem yerli hem de yabancı turisti hep şaşırtan bir şehir. Üyesi olduğum gazeteci derneğiyle Paris’in yanı başındaki bir ressam evi-bahçesini gezdik ve kendimizi birkaç saatliğine bir hayal dünyasına terk ettik.

Konuya ilişkin Hürriyet’in 16 Mayıs 2019 tarihli yayını için kaleme aldığım ve ‘Paris’in yanı başı, bin bir hayal bahçesi’ başlığıyla yayımlanan yazımı okumak, artı fotoğrafları görmek için tıklayınız.

Jean-Michel Chesne birbirinden ilginç eserleriyle.. @Aslı Ulusoy-Pannuti

Jean-Michel Chesne’nin eserleri bir renk cümbüşü. @Aslı Ulusoy-Pannuti

Onu tek bir unvanla tanımlamak zor. Ressam, heykeltıraş, mozaik ve grafik sanatçısı.. Çünkü yaptığı işlerin her biri bambaşka bir kategoriye giriyor ama hepsinin yolu bir: Uzun yıllar ‘art brut’, ‘art singulier’ ya da ‘naif sanat’ adlarıyla anılan sanat akımlarına dahil edilebilen, bugün kendisinin ‘outsider’ kategorisine soktuğu eserler onunki…

Rengarenk bir ‘Mağara’!

‘Mağara’. @Aslı Ulusoy-Pannuti

Otuz yıl önce başladığı sanat arayışı onu 1992’deki bir keşifle yepyeni bir dünyaya sokmuş: 1800’lerin sonunda köy köy gezen postacı Ferdinand Cheval bir gün, “Neden geçtiğim yollardan topladığım taşlarla bostanımda bir saray inşa etmeyeyim” deyip, ‘Postacı Cheval’in İdeal Sarayı’ ismiyle anılan sarayı inşa etmiş. 33 yıl süren bu inşaat sonucunda öyle bir eser çıkmış ki ortaya, 1969’da Fransa’da ‘tarihi anıt’ resmi sıfatına layık görülmüş. İşte Chesne 1992’de bu sarayı görünce büyülenmiş ve o günden itibaren, tıpkı Cheval gibi eski kartpostal koleksiyonu yapmaya başlamış. Bu kartpostallar sayesinde Fransa’daki diğer benzeri eserleri tek tek görmeye gitmiş. Sonunda o da, ‘Mağara’ adını verdiği ve henüz tamamlamadığı eserini, evinin bahçesinde yapmaya başlamış.

Ev sayesinde sokak yıkımdan kurtulmuş!

‘Mağara’nın içinden. @Aslı Ulusoy-Pannuti

Bugün hala “‘art brut’un babaları” diye andığı sanatçıların eserlerini görmeye, sergileri ziyarete devam ediyor Chesne. Esin kaynaklarının gördüğü eserler ve hayalgücü olduğunu söylüyor. Bahçe girişini ve  duvarlarını rengarenk mozaiklerle kaplayan Chesne’nin sanat eserine dönüşen evi, yine onun bu çalışmaları sayesinde yıkımdan kurtulmuş. Birkaç yıl önce alınan ‘yol genişletmesi nedeniyle sokağı yıkım kararı’, başlattığı şikayet dilekçesi kampanyasıyla geri çekilmiş ve sanatçının evi dahil tüm sokak yıkımdan kurtulmuş.

Chesne imzalı mektup sanatı örnekleri. @Aslı Ulusoy-Pannuti

Evinin bahçesini randevu üzerine sanatseverlere açan Jean-Michel Chesne ayrıca ‘mektup sanatı’ (mail art) üzerine de çalışıyor. Beş kişilik bir sanatçı grubuyla yaptıkları yazışmalar, bin  bir özenle hazırladıkları zarflar içinde gerçekleştiriliyor. Bugün elinde onlarca birbirinden güzel zarf var sanatçının. “Adresimizi versek, bize de böyle güzel bir zarf hazırlar mısınız?” dediğimde gülüyor: “Şartım, sizin de mektubunuzu bana, sanat eserine dönüştürdüğünüz bir zarf içinde göndermeniz” diyor. İyisi mi bi haddimizi bilelim ve işi Jean-Michel Chesne gibi bu işe gönül vermiş ustalara bırakalım.

 

 

 

Comments are closed.