Skip to content

Paris’in yanı başı cennet bahçesi!

Paris yanı başında kanocular.. @Aslı Ulusoy-Pannuti

Paris’in yanı başı cennet bahçesi! Paris’e sadece 30-40 km uzaklıkta, büyük şehir havasından tamamen uzak, kuşların cıvıldaştığı, yemyeşil bir doğanın saklı olduğunu kaç kişi bilir?. Her baharda baştan başa yenilenen bu huzur dolu doğa başta Parisliler, sonra çevreyi bilen Paris gezginleri için bir oksijen kaynağıdır adeta.

@Aslı Ulusoy-Pannuti

Nehri kanoyla geçmek. @Aslı Ulusoy-Pannuti

Kimi bisikletine atlayan, kimi kolunun altında kanosu suyun yolunu tutan ne çok insan, baharın ilk ışıkları ve yumuşacık havasıyla kendini Paris’in yanı başındaki cennet bahçelerinde bulur. Kimi yerli, kimi Parisli, kimi yabancı turist, kısacası herkes için hep şaşırtıcıdır bu yemyeşil doğa: Öyle ya, Paris gibi kocaman bir şehrin hemen yanı başında!. Üstelik sadece kısa bir tren yolculuğu uzaklığında…

Kışın gri havası ve nemli soğuğundan sonra!

@Aslı Ulusoy-Pannuti

Zamanında büyük yazarları, ressamları da büyülemeyi başarmış bu cennet köşeleri kışın nemli soğuğu, gri havasından sonra öyle bir dönüşüm geçirir ki, bizler gibi yıllardır burada yaşayanları bile şaşırtmayı başarır.

Su kenarı piknikleri!.

@Aslı Ulusoy-Pannuti

Daha 1930’lardan itibaren gönüllülerin çizdiği yürüyüş yolları ise ayrı bir zevktir gezginler için. Kimi ağaçlara çizilmiş, kimi panolarla belirlenmiş bu yollar uzun yol yürüyüşçüleri için gerçek bulunmaz nimettir. “Her an her yerde pikniğe hazırlar” diye nitelediğim genç yaşlı Fransız yürüyüşçüler sabah erkenden çıktıkları yürüyüşlerini, sırt çantalarında taşıdıkları piknik malzemeleriyle renklendirirler.

Paris baharda güzeldir ama çevresi cennettir!

@Aslı Ulusoy-Pannuti

Sözün kısası, yolunuz bahar aylarında Paris’e düşerse ve zamanınız varsa, bir gününüzü Paris yakınlarındaki bu yemyeşil adreslerden birine ayırın. Bahar Paris’i güzelleştirir ama buraları cennetleştirir.

@Aslı Ulusoy-Pannuti

@Aslı Ulusoy-Pannuti

Comments are closed.