Skip to content

Paris’in yanı başı, cennet bahçesi…

Paris’e 45 km uzaklıktaki Meaux şehrinde. @Aslı Ulusoy-Pannuti

Paris turlarıma gelen arkadaşlar genellikle sorarlar: “Paris dışında gezmekten hoşlandığınız başka neresi var?” Ben de hiç düşünmeden yanıtlarım: “Evimin etrafı.” Önce şaka zanneder gülerler, sonra da birkaç fotoğraf görünce ciddi olduğumu anlar, hak verirler. Gerçekten de Paris yakınları cennet bahçesi küçücük şehirlerle doludur.

@Aslı Ulusoy-Pannuti

@Aslı Ulusoy-Pannuti

Dünya Paris’i bilir; Eyfel Kulesi, Notre Dame Katedrali, Şanzelize Caddesi’yle… Seine nehriyle, birbirinden olağanüstü anıt yapılarıyla… Ama Paris’in başkentliğini ettiği Ile de France bölgesi birbirinden güzel incilerle dopdoludur. Zaten Parisliler hafta sonu kaçamaklarını da bu inci şehirlerde yaparlar. Otomobillerine ya da trene atladıkları gibi, ellerinde piknik sepetleri, ailecek soluğu bu cennet köşelerinde alırlar.

Paris’in ambarı…

İşte o şehirlerden biri de Paris’e 45 km uzaklıktaki Meaux şehridir. Zamanında ‘Paris’in ambarı’ olarak anılan ve çevresindeki ‘ambarvari’ tarlalarının bolluğuyla bilinen bu şehir, Seine nehrinin kollarından Marne nehri çevresindeki piknik alanları ve yürüyüş yollarıyla da gezginlerin gözdesidir.

Bununla birlikte Meaux’da bir de ‘doğal park’ alanı vardır. Nadir kuşlar ve onları gözlemleyen bilimadamlarının da adresi bu doğal park genç sportifler kadar, yaşlı ve hasta nüfusun da gözdesidir. Bisikletlerine atlayıp Paris çevresini keşfe çıkanların sonsuz manzara keyiflerini ise belirtmeme gerek var mı, bilemedim.

Yaz kış bambaşka renklere, ışıklara, biçimlere bürünen Meaux doğal parkını yaz aylarında, kimselerin olmadığı sabah saatlerinde gezmekse bizler gibi doğa sevdalılarına gerçek bir hediyedir. Bisikletlerine atlayıp Paris çevresini keşfe çıkanların doyumsuz manzara keyfini belirtmeme gerek var mı, bilemedim.

İşte Paris yakınlarındaki bir masal şehrin doğal parkında, yaz gününün kavurucu sıcağı inmeden, sabah 6:45 – 8:15 arası yaptığımız yürüyüşten kareler..

İşte Paris çevresinin taşra havası…

@Aslı Ulusoy-Pannuti

@Aslı Ulusoy-Pannuti

@Aslı Ulusoy-Pannuti

@Aslı Ulusoy-Pannuti

Su yeşili dedikleri bu mudur? @Aslı Ulusoy-Pannuti

@Aslı Ulusoy-Pannuti

@Aslı Ulusoy-Pannuti

@Aslı Ulusoy-Pannuti

@Aslı Ulusoy-Pannuti

Comments are closed.