Skip to content

1. Dünya Savaşı Müzesi

 

1. Dünya Savaşı Müzesi’ne konu hakkındaki çizgi romanların çizerleri de davetliydi. @Aslı Ulusoy-Pannuti

Paris’e 45 km uzaklıkta, yemyeşil doğasıyla bilinen bir küçük şehirde, Avrupa’nın en büyük 1. Dünya Savaşı Müzesi olduğunu biliyor muydunuz? Ben biliyordum ve 2011’de açıldığında Hürriyet gazetesine yazmıştım. Yazımın başlığı ise hayli anlamlıydı: “Fransızlar Çanakkale Zaferi’ni bilsin untumasın istedim”. İşte geçenlerde merak ettim ve bu güzel müzeye bir kez daha gittim.. Çoluk çocuk tıklım tıklım müzede düzenlenen ‘1. Dünya Savaşı konulu çizgi romanlar’ etkinliği ‘gündemi yakalama’ kaygısındaki bir müzede ne güzel işler yapılabileceğinin bir kanıtıydı adeta.

@Aslı Ulusoy-Pannuti

Fransız fotoğrafçı Jean-Pierre Verney’in 40 yıl  boyunca topladığı belge ve nesnelerden oluşan 1. Dünya Savaşı Müzesi, Paris’teki birçok müze gibi ayın ilk pazarı bedava. Müzede bir de 1.Dünya Savaşı konulu çizgi romanlar konulu imza günü düzenlenince, her yaştan insanla dopdoluydu.

İçinden geçen Marne nehri, çevresindeki yemyeşil elma bahçeleri, sıra sıra tarlalarla Paris’in yanı başındaki kır havasıyla dikkat çeken Meaux şehrindeki müze kısa sürede Fransız gezginin uğrağı olmuştu zaten. ‘Savaş sırasında aileler’ başlıklı sergi başta olmak üzere birbirinden ilginç sergilere de imza atan müze, dönem atmosferini canlandıran müzeografisiyle de dikkat çekici. Gerek Alman gerekse Fransız siperlerini canlandıran bölümlerle, dönem uçaklarıyla, otomobilleriyle bizi yüz yıl önceye taşımayı başaran bir müze burası.

Savaş sırasında günlük hayat!

1. Dünya Savaşı Müzesi’nde sadece savaş alanlarına değil, çeşitli başlıklar altında günlük hayata da göz atılmış. Mesela çarpışmayı bekleyen askerlerin günlük hayat gereksinimleri için gereken araç gereci nasıl imal ettikleri, hatta çok az malzemeyle nasıl müzik aletleri yaptıkları örnek objelerle anlatılmış. Sigara paketleri, çakmaklar, pipolar, banyo araç gereci hep sergilenen nesneler arasında.

Savaş sırasında kadınların durumu da ayrı bir başlık altında işlenmiş. Kabarelerde çalışan dansçı kadınlardan savaş bölgelerinde şifa dağıtmaya çalışan hemşirelere yok yok başlıklar arasında. Mata Hari gibi casusluk etmiş kadınlar da mercek altına alınmış.

İşte bu ilginç müzede, Mart ayının ilk pazarında düzenlenen ve ‘1. Dünya Savaşı’ konulu çizgi romanların çizerlerini bir araya getiren etkinlik Fransızların ‘Büyük Savaş’ diye andığı sancılı yılların, gelecek kuşakların da ilgi odağı olmaya devam edeceğinin göstergesi gibiydi.

Fransa’daki birçok müzede olduğu gibi burada da çocuklara yönelik hazırlanan bulmacalar da mekanı durağan ve tarihe gömülü bir atmosfer olmaktan çıkarıp, yaşayan bir tarihi alana dönüştürmeye başarmıştı.

1. Dünya Savaşı Müzesi’nde çektiğim diğer kareler:


Comments are closed.