Skip to content

Paris’in yanı başında Ortaçağ gösterileri

Paris’in yanı başında yırtıcı kuş gösterisi.. Fotoğraf: Alessandro Pannuti

Paris’in yanı başında Ortaçağ gösterileri yapıldığnı biliyor musunuz? Paris’e sadece 80 km uzaklıkta, Şampanya Bölgesi’ne sınır, masalsı Ortaçağ şehri Provins’deyiz bu kez. Yılın yedi ayı görülebilen Ortaçağ gösterileriyse Paris’in Ortaçağlı kardeşi bu baş döndürücü güzellikteki şehrin gözbebeği..

Bu habere ilişkin, TRT Türkiye’nin Sesi Radyosu Hayatın Sesleri programında, 16 Haziran 2017 tarihinde canlı yer alan program kaydımı aşağıdan dinleyebilirsiniz:

Provins’deki şövalyeler gösterisinden..

Fotoğraf: Alessandro Pannuti

Paris gibi, Fransa’nın diğer şehirleri de, çoğu zaman dekor şehirdir aslında. Her biri bir dönemin ana özelliklerini taşır. İşte onlardan biri de Paris’in güneydoğusundaki Provins şehri. Ortaçağ’da büyük Şampanya fuarlarıyla ünlenen, böylece gözde şehirlerden biri haline gelen Provins bugün dekoru andıran görüntüsü içinde birbirinden güzel Ortaçağ gösterilerine ev sahipliği yapıyor.

Ortaçağ kostümleri ve müzikleri içinde gerçekleştirilen ortalama 45 dakikalık bu gösteriler, seyircisini bir zaman yolculuğuna çıkarıyor adeta.

Paris’e birkaç kez gelip de yakınlarda yeni ve farklı bir şeyler arayanlar için ideal bir şehir Provins.

Haçlı seferlerinden dönüşte Şampanya Kontu 4. Thibaud’un getirdiği ve bugün şehrin sembolüne dönüşmüş gül ise şu sıralar şehrin her yerinde! Gülle hazırlanan şekerlemeler, makaronlar ise Provins’in bir başka tadı. Tam da bu yüzden Provins’deki ‘Şövalyeler Efsanesi’ başlıklı gösteride de ‘gül’e özel olarak yer veriliyor.

Provins’deki şövalye şovunun kurucusu ve başrol oyuncusu Laurent Audureau Ortaçağ gibi herkesin ilgisini ve merakını çeken bir dönemin içinde ‘iyi’ bir kahramanı oynamaktan ve küçük büyük herkesin heyecanını görmekten mutlu, “Dünyanın en harikulade mesleğini yapıyorum” diyor.

Fotoğraf: Alessandro Pannuti

Provins’de gerçekleştirilen diğer Ortaçağ gösterisinin adı ‘Surların Kartalları’. Bu gösterinin yönetmenliğinde ve başrolünde ise Philippe Hertel var. Hertel, yırtıcı kuşları ‘evcilleştirmenin’ mümkün olmadığını, sadece onlara uygun hareketlerin öğrenilmesi gerektiğini  söylüyor.

Ortaçağ’a damgasını vurmuş iki tutkunun, ‘at biniciliği’ni ve ‘yırtıcı kuşlarla av’ı, birbirinden ilginç ‘numaralar’ ve sahnelerle seyretmek, belki de hayatınızda hiç karşılaşmayacağınız anlara tanık olmak istiyorsanız, Paris’ten Provins trenine binmeniz yeterli.

Şövalyeler Efsanesi’nden mini bir video:

Surların Kartalları’ndan mini video:

Ve Provins..

Paris yakınlarında bir Ortaçağ masalı.. Fotoğraf: Aslı Ulusoy-Pannuti

Balzac, Victor Hugo, Umberto Eco gibi büyük yazarların da sözünü ettiği tarihi Provins. Fotoğraf: Aslı Ulusoy-Pannuti

Provins’de güller her yerde. Fotoğraf: Aslı Ulusoy-Pannuti

Comments are closed.