Skip to content

Paris’in yeni ‘Aşıklar Köprüsü’!

Paris’te aşıkların korkuluklarına astığı ‘aşk kilitleriyle’ yıllarca ‘Aşıklar Köprüsü’ olarak anılan ancak geçen yıl Paris Belediyesi’nin ‘tehlike yarattığı’ gerekçesiyle tüm kilitlerinden arındırdığı Pont des Arts’ın (Sanatlar Köprüsü) yerini yeni bir Paris köprüsü alacak gibi: ‘Pont Neuf’ yani ‘Yeni Köprü’..

Paris’in tam ortasında, Louvre Müzesi’nin karşısında bulunan ve sanatçıların açtığı sergi tezgahlarıyla ünlü Sanatlar Köprüsü, Paris’i ‘aşk şehri’ olarak anan Fransızlara inat, turistlerce ‘Aşıklar Köprüsü’ olarak anılıyordu. Ancak aşıkların üzerine adlarını yazıp anahtarını Seine nehrine attıkları asma kilitlerle ağırlaşan korkuluklarıyla nehirden geçen tekneler için tehlike oluşturduğu gerekçesiyle asma kilitler tek tek söküldü. Yerine de asma kilit asılmasını engelleyecek şekilde, camlı korkuluklar takıldı. Ama Paris’i ‘aşkla’ yan yana anan turistler, Paris’i asma kilitlerle süslemekten kolay kolay vazgeçer mi? Paris’in yeni aşk köprüsü, Paris’in en eski köprüsü olma unvanını taşıyan ‘Pont Neuf’, yani ‘Yeni Köprü’!.

Başta Uzakdoğulular, dünyanın her yerinden bu büyüleyici aşk şehrini, Paris’i görmeye gelenler köprüye astıkları kilitlerin önünde bir fotoğraf ya da kısa film çekmeden Paris’ten ayrılmıyorlar.

Paris sevdalısı ve aşık Türk turiste duyurulur! 🙂

Comments are closed.