Skip to content

Paris’te Ara Güler sergisi

Paris’teki Ara Güler sergisi 23 Mayıs 2019’da açıldı. @Aslı Ulusoy-Pannuti

Paris şu sıralar Türkiye’nin çok büyük bir fotoğrafçısını, ‘İstanbul’un gözü’nü ağırlıyor. Paris’in prestijli sanat galeriyle ünlü Marais mahallesinde açılan sergide Güler’in İstanbul fotoğraflarının yanı sıra, Türkiye’den ve dünyadan ünlü portreleri de görülebiliyor. Ara Güler ve açılan sergi hakkında sergi alanında konferans veren sanat eleştirmeni, yazar Hasan Bülent Kahraman’la konferansı öncesinde konuştuk.

Konuya ilişkin Hürriyet’in 27 Mayıs 2019 tarihli yayını için kaleme aldığım ve ‘Paris’te Ara Güler sergisi açıldı’ başlığıyla yayımlanan yazımı okumak, artı fotoğrafları görmek için tıklayınız.

@Ara Güler

@Aslı Ulusoy-Pannuti

Paris’in Marais mahallesinde bulunan ve mahalle kadar prestijli ve ünlü sanat galerisi Polka’da açılan serginin özelliği, sadece Paris’te değil uluslararası ortamda görülebilecek olması. Yani bu sergi, Japonya ve Amerika’nın da dahil olduğu diğer ülkelerin başkentlerinde de görücüye çıkacak.

Yabancı basının ilgisi büyük!

Paris’teki serginin açılış fotoğrafı.. @Aslı Ulusoy-Pannuti

İlki Londra’da gerçekleştirilen sergiye ve Ara Güler ile eserine ilişkin konferans veren Hasan Bülent Kahraman, serginin Londra’da gördüğü ilgiden çok memnun. Fransız basınının da geçen hafta yapılan Ara Güler sergisi açılışına yoğun ilgi gösterdiğini kaydeden Kahraman, Londra’daki sergide Güler’in daha çok İngiliz portreleri vardı. Paris’e gelince dünya ünlülerinin yanı sıra, Fransız ya da Fransa ile yakın ilişkili isimleri seçtik” diyor.

İstanbul’un gözü öldü mü?

Ara Güler imzalı Henri Cartier-Bresson portresi; sergiden.

Paris’i Paris yapan Fransız fotoğrafçıların başında gelen Henri Cartier-Bresson’la gerek dostluklarının gerekse mesleki ortak yanlarının altını çizdiği bir konuşmayla konferansına başlayan Kahraman’a göre, bugün Ara Güler tarzı fotoğrafçılık bitmiş durumda. “Senede üç milyar fotoğrafın çekilmesi önemlidir ama bu, Ara Güler’in yaptığı gibi bilinçli fotoğrafçılık tarihi veya gerçeği içinde devam edecek bir durum veya üslup mudur, bunu söyleyemeyiz. Bir kere değişen unsurlar var. Güler’in fotoğrafları büyük ölçüde siyah beyaz ve analog makinelerle çekilmiş. Eğilim olarak bakınca da artık hümanist, gerçekçi yaklaşımın kaybolduğu kanaatindeyim. Bir kere evvela onun gibi fotoğrafın sanat olmadığı iddiasıyla başlayacak kişi. Halbuki şimdi herkes sanatçı olmak istiyor. Bu adam hayatı boyunca ben de sanatçıyım demedi. Bunlar bugünkü anlayışla, o günkü anlaşıyı ayıran şeyler.”

Paris’teki Polka sanat galerisi, girişindeki Ara Güler sergisi afişiyle. @Aslı Ulusoy-Pannuti

Fotoğraf meraklısı Paris gezginlerine ayrıca belirtelim: 15 Haziran’a kadar sürecek serginin Nisan 2020’de tamamlanacak dünya gezisi Japonya (Kyoto), Amerika (New York), İtalya (Roma) ve Somali’de (Mogadişu) devam edecek. T.C. Cumhurbaşkanlığı tarafından düzenlenen ve Ara Güler Müzesi ile Arşiv ve Araştırma Merkezi işbirliğiyle gerçekleştirilen serginin, gidilen ülkenin dilinde hazırlanan şık bir kataloğu da var.

 

Comments are closed.