Skip to content

Paris’te bilgisayar oyunlarında sanat!

İstanbul

1500’lerin İstanbul’unda geçen ‘Assassins creed’ isimli oyundan bir sahne.. Fotoğraf: Aslı Ulusoy-Pannuti

Paris’te, Seine nehri kıyısındaki Eğlenceli Sanat Müzesi, şu sıralar rengarenk bir sergiye ev sahipliği yapıyor: “Bilgisayar oyunlarında sanat – Fransız esinlenmesi”! Kaçırır mıyım, tabii ki oradaydım!

Bilgisayar oyunlarında sanat’ afişlerini gördüğümde Paris’te, hayatımda hiç oynamadığım oyunların ilgimi hiç çekmeyeceğini düşünmüştüm ama her zamanki gibi gazetecilik yanım bastı. Fotoğraf makinem, kayıt aletim, not defterim düştüm yola. İyi ki de! Bilgisayar oyuncusu olsun olmasın herkesin çok seveceği, merakla göreceği bir sergi bu! Kara kalemden suluboyaya, dijital resimlere, heykellere bin bir yöntemle hazırlanmış bilgisayar oyunu karelerinin, krokilerinin görülebildiği, sanatçı atölyelerinin ve çalışma biçimlerinin video enstanlasyonlarıyla anlatıldığı 800 eserlik sergi, alanındaki en kapsamlı çalışma.

nnn

Bilgisayar oyunlarındaki her bir kare, üzerinde özenle çalışılmış bir resim, bir sanat eseri aslında…

Sergi, çağdaş sanat kategorisinde sayılabilecek bilgisayar oyunu görsellerinin, klasik resimden, çizgi filmden, sinemadan nasıl da etkilendiğinin bir özeti.. Fransız tarihinin ünlü resmi “Halka önderlik eden özgürlük” (Liberte guidant le peuple) tablosunun bir oyunu nasıl etkileyebildiğini, sanatçıların kimi zaman tarihsel olayları bire bir arşiv belgelerinden, dönemin giyim kuşamından, aksesuvarlarından, yaşama biçiminden nasıl aldığını görebiliyorsunuz mesela. ‘Assassins creed’ (‘Hashasilerin inanci’ gibi cevrilebilir) isimli bilgisayar oyunu serisinin İstanbul’da gecen ‘Revelations’ (İfşalar) bölümünden bir kare:‘İstanbul Limanı’. Oyunda 1511 yılının İstanbul’unda binalara, minarelere, kubbelere tırmanıp dönem İstanbul’unun altını üstüne getirebiliyorsunuz..

İstanbul

Sergide en çok ilgimi çeken, 1500’lerin İstanbul’unda geçen bir oyundan karelerdi muhakkak.. Fotoğraf: Aslı Ulusoy-Pannuti

Sanatçı Gilles Beloeil sergideki bir videoda, Assasins serisine 19. yüzyıl resim sanatının esin kaynaklığı ettiğinin de altını çiziyor.
Şehirleri çizip inşa etmek de bilgisayar oyunlarının kaygıları arasında. Bunun için desinatörler sık sık yurtdışı seyahatlerine çıkıyor, söz konusu bölge coğrafyası, giyim kuşamı, yaşama kültürü hakkında gözlemlerde bulunuyorlar. Tommy François, ‘Far Cry’ isimli oyunda konu aldıkları Günedoğu Asya’yı önce Himalaya benzeri dağlar ve Nepal tarzı giyimle çizdiklerini, oyunu hayata geçirmeden önce bölgeye gönderdikleri meslektaşları sayesinde, aslında tamamen Walt Disney tarzı bir versiyonla gerçekle ilgisi olmayan bir ortam yarattıklarını, örneğin insanların artık kürkle değil, son moda giysiler ve saatlerle dolaştıklarını fark edip oyunu sil baştan hazırladıklarını belirtiyor.

Yeni kahramanlar, yepyeni karakterler!

juj

Spiders oyunu için yaratılmış kahramanlar..-Fotoğraf: Aslı Ulusoy-Pannuti

Bilgasayar oyunlarının başlıca endişesi yeni kahramanlar yaratmak muhakkak! Çeşitli yüz ifadeleri ve kostümlerle söz konusu kişinin karakteriyle örtüşebileceği düşünülen yepyeni varlıklar çıkıyor ortaya. Bunun için kimi zaman bilgisayar ortamında, bir heykeltıraş refleksiyle oluşturdukları dijital heykellerden faydalanabildikleri gibi, kimi zaman da profesyonel heykeltıraşlarla işbirliğine giriyorlar. Bilgisayar oyunları sanat yönetmeni Aleksi Briclot karakter yaratımında sis, ışık, sıcak ya da soğuk renk seçimlerinden olayın geçeceği mekana her türlü ayrıntıyı düşündüklerini vurguluyor.

Sinemayla el ele..

iii

Fotoğraf: Aslı Ulusoy-Pannuti

Bu çağdaş sanatın sinemayla el ele hali, polisiye, korku, bilim kurgu filmlerinden kimi zaman bire bir etkilenmesi de serginin konusu. Mizansen, ışık, dekor, senaryo, diyaloglar ve müzik seçimi bu iki sanat dalının aslında neredeyse aynı anlatım araçları zaten.
Oyundan aklımızda en çok ne mi kaldı? 1789 devrim Paris’ine götüren ve altı metrelik oval bir enstalasyona yansıtılan kısa film! Sergiye eserleriyle katılan bir prodüksiyon şirketince hazırlanan film, Paris’in kirli, bakımsız sokaklarında laflayan, bugün var olmayan ahşap köprülerinde gazete başlıklarını haykıran hanımlarla kimi meyve tezgahıyla, kimi malikanesi önündeki ‘kibar fahişeyle’ ilgili beylerden sonra devrim çığlıklarıyla titreyen Notre Dame Katedrali’nde sonlanıyor.. Filmi seyreden herkesin yorumu aynı: “Muhteşem!”

Bilgisayar oyunu

Kimi zaman sanatçılar yeni karakterler yaratırken heykeltıraşlardan yardım alıyorlar.. Fotoğraf: Aslı Ulusoy-Pannuti

Paris’in Austerlitz rıhtımındaki Eğlenceli Sanat Müzesi’nde (Musee d’Art Ludique) açılan sergi 6 Mart’a kadar görülebilir.

Comments are closed.