Skip to content

Paris’te bir moda tapınağı: Yves Saint Laurent Müzesi!.

 

@Aslı Ulusoy-Pannuti

Paris’te 2017 sonbaharında açılan Yves Saint Laurent Müzesi dünyaca ünlü Fransız modacının yaptığı işe bir saygı duruşu adeta!. Müzedeki eserlerse, modayla ilgili olsun olmasın başta Parisliler herkesin ilgi odağı.

Yazımın farklı bir versiyonunu, farklı fotoğraflarımla Hürriyet’in 31 Mayıs 2018 tarihli yayınından okuyabilirsiniz.


@Aslı Ulusoy-Pannuti

Paris’in birbirinden şık malikaneleri ve apartmanlarıyla ünlü mahallesi 16. bölgedeyiz. Fransız ve dünya modasına adını yazdırmış bir büyük ismin, Yves Saint Laurent’ın (YSL) yıllarca moda evi olarak kullandığı mekan artık bir müze! Modacının daha 60’lı yıllarda piyasaya sokmayıp ‘müzelik’ olarak ayırdığı modelleri koruyup gözeten vakfın eseri bu müze: Pierre Berge-Yves Saint Laurent Vakfı’nın.. Binlerce modelden oluşan bu ‘miras’ın sadece küçük bir bölümü görülebiliyor bugün müzede ama YSL’nin gelecek modacı kuşaklarına bıraktığı gerçek birer hazine her biri.

Christian Dior’dan kendi moda evine…

‘Paper dolls’ – @Aslı Ulusoy-Pannuti

“Modalar geçer, tarz ise ebedidir” sözüyle ünlü, daha gencecik yaşlarında desen yeteneğiyle dikkat çekmiş, 17 yaşında Paris’te açılan bir yarışmada elbise dalında üçüncülük, sonraki sene ise yine aynı dalda hem birincilik hem üçüncülüğe layık görülmüş YSL. Hemen ardından, doğup büyüdüğü Cezayir’in Oran şehrinden Paris’e taşınmış. Kısa sürede Christian Dior’un ilgisini çekmiş ve onun yanında çalışmaya başlamış. 1962 ise kendi moda evini açtığı tarih. Şu an müze olarak açılan mekana gelişi ise 1974. Bodrum katı dahil dört kat üzerine  kurulu bu görkemli malikanede çeşitli başlıklar altında bölümler oluşturulmuş. Gençlik dönemindeki desenlerinden ‘haute couture’e, bazı elbise modellerini etkileyen ‘egzotizm’e, Fransız geleneğine yerleşmiş çeşitli sanat meslekleriyle işbirliği çeşitli örneklerle açıklanmış.

Gözbebeği stüdyosu!.

@Aslı Ulusoy-Pannuti

Yıllarca çalıştığı stüdyosu ise müzenin üst katında. Sağda solda çizimlerin, desenlerin yer aldığı stüdyo yıllar boyu YSL’nin iş adresi olmuş. Çizdiği ve atölyelerden örneğini aldığı modelleri manken üzerinde denediği yer de hep burasıymış. Zaten elbisenin son haline, manken üzerinde görüp değerlendirdikten sonra karar verirmiş. O nedenle stüdyodaki ayna YSL’nin gözbebeğiymiş.

Paris ve Moda deyince akla ilk gelen isimlerden birinin, Yves Saint Laurent’ın kreatif dünyasına yolculuk, modayla ilgili olsun olmasın herkes için gerçek bir göz ziyafeti…

Yves Saint Laurent Müzesi’nde çektiğim diğer kareler

@Aslı Ulusoy-Pannuti

@Aslı Ulusoy-Pannuti

@Aslı Ulusoy-Pannuti

@Aslı Ulusoy-Pannuti

Aslı Ulusoy-Pannuti

@Aslı Ulusoy-Pannuti

@Aslı Ulusoy-Pannuti

Gelinlik – @Aslı Ulusoy-Pannuti

Defilelerinde hep kullandığı takı: Kalp! @Aslı Ulusoy-Pannuti

Comments are closed.