Skip to content

Paris’te: Eski Roma’dan günümüze-Bir askerin yerinde..

©Paris – Musée de l’Armée, Dist. RMN-Grand Palais / Pascal Segrette

Paris’te, içinde Napolyon Bonapart’ın mezarının da bulunduğu gösterişli Invalides anıt yapısında yer alan Fransız Askeri Müzesi, dünyanın çok eski bir mesleğine, askerliğe ilişkin dikkat çekici bir sergiyle gündemde. Serginin tam konu başlığı ne mi? ‘Eski Roma’dan günümüze – Bir askerin yerinde!’ Askerlerin çarpışmalar dışındaki günlük hayatının, hayatta kalma mücadelesinin çeşitli başlıklar altında tek tek incelendiği sergi, ‘kahramanlık’tan öte, işin ‘insani’ boyutunu vurgulamayı amaçlıyor.

Bu haberin farklı bir versiyonunu, farklı fotoğraflarla, yine benim imzamla CNN Türk’ün 30 Kasım 2017 tarihli yayınından okuyabilirsiniz.

Bu konuya ilişkin TRT Türkiye’nin Sesi Radyosu Hayatın Sesleri programına, 1 Aralık 2017 tarihinde yaptığım haberi aşığıdan dinleyebilirsiniz:

Paris Invalides.. @Aslı Ulusoy-Pannuti

@Aslı Ulusoy-Pannuti

Paris’teki Fransız Askeri Müzesi’nde bugüne kadar açılan ‘tarihi’ sergilerin aksine, 2000’li yıllarda foto muhabirlerinin yerinde çektiği fotoğraflarla günceli de yakalamaya çalışan sergi, farklı dönemlerden ve coğrafyalardan 300 adet nesneyi bir araya getiriyor.

Çarpışmadan çok insani taraf!

General Alexandre d’Andoque de Seriege @A.U. Pannuti

2000 yıllık süreçte yani Roma döneminden günümüze askerlerin yaşam koşullarını uykudan yürümeye, cephane taşımaktan kişisel temizliğe, kendi kendini tedaviye türlü başlıklar altında inceleyen serginin basın tanıtımına katılan müze müdürü General Alexandre d’Andoque de Seriege şöyle diyor: “1. Dünya Savaşı’nın 100. yıldönümü sırasında fark edildi ki, askerler çarpışmalara girdiler ama aynı zamanda bekleme, ölü zaman, tereddüt anları, antrenman, hazırlık vs. ile geçiyordu günleri. Dino Buzzati’nin Tatar Çölü ile Julien Gracq’ın Sirte Kıyısı bunu çok güzel anlatan iki edebi eser.”

2000 yıldır 35 kiloluk sırt çantası!

@Aslı Ulusoy-Pannuti

Fransız Askeri Müzesi’nin Eski Zırhlar ve Silahlar konulu bölümünün müdürü, serginin düzenleyicilerinden Olivier Renaudeau sergi için çoğu, müzenin koleksiyonlarından yapılan seçkide hemen farkına vardıkları bir şeyi vurguluyor: “Aradan 2000 yıl geçmesine, onca teknolojik gelişmeye rağmen sergi ziyaretçisi görecek ki, askerin hayatta kalma mücadelesinde, günlük koşullarında hiçbir değişiklik olmamış. Mesela Romalı bir lejyonerle Ortaçağ okçusunun ya da günümüz askerinin günlük ihtiyaçları hep aynı ve bunların ağırlığı 35 kilo!”

İki foto muhabirinin fotoğrafları da var..

Edouard Elias @A.U. Pannuti

Paris Invalides içindeki Fransız Askeri Müzesi’nde açılan serginin ana özelliklerinden biri de, iki foto muhabirinin yapmış olduğu foto röportajlar.

Foto muhabiri Edouard Elias’ın 2014 yılında, bağımsız gazeteci olarak gittiği Orta Afrika röportajı sırasında çektiği bir kare, serginin afişi olmuş. Elias Orta Afrika’daki Fransız Ordusu askerleri içinde yapmış olduğu çalışma için, “Başlangıçta sivil, konuyla alakasız birinin aralarında ne aradığını anlamadılar ama onlar için bir tehdit oluşturmadığıma ikna olduklarında artık hiçbir sorun kalmamıştı. Birlikte sabah devriyelerine gittik; aynı yemekleri yedik; korkuları, tecrübeleri üzerine konuştuk..”

 

Fransız askerden eski Romalı askere!

@Aslı Ulusoy-Pannuti

Sergide fotoğraflarıyla yer alan ikinci foto muhabiri ise Philippe de Poulpiquet. 2012-2013 yıllarında Afganistan’daki Fransız birliklerini, bağlı olduğu yayınlar için izleyen, dönüşünde ise orada ölmüş, yaralanmış askerlerin Fransa’daki ailelerini bulup yaslarını, acılarını belgeleyen fotoğrafçı daha sonra bu röportajdan bir de kitap yapmış. Eylül 2017’den beri ise Invalides içinde yer alan hastanedeki hayatı görüntülüyor.

@Aslı Ulusoy-Pannuti

Fotoğrafçının kitaplaştırdığı röportajı için çalıştığı kişilerden biri, Afganistan’da hayatını kaybeden Thibault Miloche’nin dul eşi Delphine olmuş. Eşinin ölümü üzerine kendisine ulaştırılan kişisel eşyayı bir çekmeceye dizen Delphine Miloche’nin ödünç verdiği bu eşyayla sergide bir de vitrin hazırlanmış. İlginç olansa, hemen karşı vitrinde, MÖ 40’ta ölmüş bir Romalı askerin mezarına yakınları tarafından konmuş eşyanın görülebiliyor olması. Renaudeau, “Aradan geçen 2000 yıla rağmen iki yaklaşım arasındaki benzerliği göstermek istedik” diyor.

Mankenlerle model model asker!

©ParisMusée de l’Armée, Dist. RMN-Grand Palais / Émilie Cambier

Serginin ilk bölümü, geçmişten günümüze asker giysisini ve ekipmanını 20 manken üzerinde kronolojik olarak gösteriyor. Serginin devamında ise askerin (şanslıysa) çadırda uykuyla başlayan günlük hayatından yıkanmasına, giyimine, sırt çantasına, cephanesine, yeme içmesine, iletişimine, kamuflajına, çarpışmasına ve ölümüne geçmişten bugüne ortaklıkların da ortaya konduğu nesneler, fotoğraflar, üniformalar vs sergileniyor. MÖ 1. yy tarihli bir Roma çadırı parçası ya da yine aynı dönemden ustura kalıntısı hep bu nesneler arasında.

@Aslı Ulusoy-Pannuti

Askerlik tarihiyle ilgili olsun olmasın herkesin ilginç bir şeyler bulabileceği sergi kısmen İngilizce hazırlanmış. Girişte ziyaretçilere istenirse İngilizce kitapçık da veriliyor. 28 Kasım’a kadar görülebilecek ‘Eski Roma’dan günümüze-Bir askerin yerinde’ sergisine ve müzenin kalıcı koleksiyonuna giriş imkanı sağlayan bilet yetişkinler için 12 Euro.

 

 

 

 

 

Comments are closed.