Skip to content

Paris’te futbol panoraması

paris'te futbol

Paris bugünlerdeki Avrupa Şampiyonası’yla futbolla yatıp kalkerken, Paris’teki genel futbol panoramasına bir göz atmak şarttı, biz de attık..
Mahalle dernekleri çatısı altında toplananlar da dahil olmak üzere 22 bin lisanslı futbolcunun 350 futbol takımında yer aldığı bir ülke burası. Bu sayılar Fransız Futbol Federasyonu’ndan.. Kimi kendi altyapısına da sahip futbol takımlarının en büyüğü 13. Paris’teki FC Gobelins’in 1400’e yakın oyuncusu var. Paris’in en ünlü futbol takımı ise Paris Saint-Germain muhakkak. Paris turlarımda da mutlaka sözünü edip sorduğunuz Paris Saint-Germain. Bu takımın ana özelliği ise çok sayıda çocuğu da bünyesinde toplaması…


Paris’teki stadların sayısına gelince.. Paris, 32 stadyum ile 79 futbol sahasına sahip bir şehir. Her biri Paris içinde yer alan bu stadların konumu genellikle Paris’in kapılarına doğru. ‘Paris kapıları’ndan kastımızsa, Paris’in hemen yanı başında başlayan yerleşim yerlerine, yani ‘banliyölere’ açılan kapılar.. Bununla birlikte 16. Paris’teki Boulogne ve 12. Paris’teki Vincennes Ormanı ile Eyfel Kulesi’nin hemen dibinde, yani 15. Paris’teki Emile-Anthoine Stadyumu da mevcut.

Paris Belediyesi’nden ‘futbol’ yardımı…

Paris’teki futbol kulüplerinde yaş ortalamasına gelince: Bazı Paris kulüplerinde yaşın 5’e, 6’ya düştüğünü görüyoruz. Bazısı daha o yaşlarda Paris’teki Futbol Okulu’na girip ciddi ciddi ama eğlenerek futbol eğitimi alıyorlar. Paris’te, 13 yaşına kadar maçlar 5, 7 ya da 9 kişilik ekiplerle oynanıyor. Paris’teki bu okullar hayli ciddi.. Kayıtlar, okulların resmi kayıt tarihi olan Eylül ayından önce yapılıyor. 13 yaş üstü ise Mayıs ayında yapılan seçmelere katılıyor, amaç başlı başına bir takım kurmak. Bu okullara kayıtlar yıllık 100-150 Euro arasında değişiyor. Paris Belediyesi, ihtiyacı olan ailelere ödemeleri gereken toplamın yüzde 50’sini ödüyor.
Bu arada belirtelim: Paris’te 13 yaşına kadar kızlar ve erkekler karışık olarak yer alıyorlar futbol takımlarında. Paris’teki 20 kadar kulüpse sadece kız oyuncu kabul ediyor. Paris’te, kızların futbola ilgisinin giderek arttığı söyleniyor hep..

DSC_1161Paris’te özürlüler için de futbol!

Paris ve çevresinde futbolla ilgili bir başka ayrıntı da, karşılaşmaların illa ki açıkhavada değil, bazen gerçek bir futbol sahası büyüklüğündeki kapalı salonlarda yapılması. Paris’te 37 kapalı futbol salonu mevcut.
Paris, futbol deyince özürlüleri de unutmamış. Yürüyemeyenler, görmeyenler, ağır işitenler ve sağırlar için de futbol kulüpleri var şehirde..
Paris hikayelerinin devamı mı?

Tabii ki Siradisi Paris Rehberi ile yapacağınız Paris turlarında..
Paris turlarımda görüşmek üzere.

Fotoğraf: Siradisi Paris Rehberi

Comments are closed.