Skip to content

Paris’te ‘Ortaçağda reklam’!

Paris’teki serginin afişi..

Paris’te Ortaçağda reklam! Paris’te ‘Ortaçağdan kalma en yüksek sivil kule’ unvanını taşıyan Korkusuz Jean Kulesi, şu sıralar çok ilginç bir sergiye ev sahipliği yapıyor: ‘Ortaçağ ve reklam!’
Paris’in çok merkezi ve hareketli bir mahallesindeki kule daha önce de ‘Ortaçağda moda’, ‘Ortaçağ ve mutfak’, ‘Ortaçağda aşk’ gibi sergilere ev sahipliği eden kulenin bodrum katında açılan son sergi, günümüz reklam dünyasının da Ortaçağ figürlerini nasıl kullandığını açıklayıcı bir dille anlatıyor.

Paris’teki ‘Ortaçağ ve reklam’ konulu sergiye ilişkin yazdığım haber metnini CNN Türk’ün 16 Mayıs 2017 tarihli yayınından okuyabilirsiniz.

Modern reklamcılıkta Ortaçağ.. Fotoğraf: Aslı Ulusoy-Pannuti

Paris’teki sergi başlıca iki bölümden oluşuyor: Ortaçağda reklam ve Ortaçağın modern reklamcılıkta nasıl kullanıldığı.. Bu nedenle gerek dönem armaları, afişler, elyazmalarından örnekler gerekse açıklayıcı panolar serginin başlıca elemanları. Yakında İngilizce’ye de çevrilecek olan metinlerse, benim gibi konuya hayli yabancı bir meraklıyı heyecanlandıracak türden.

Paris’teki sergiden.. Fotoğraf: Aslı Ulusoy-Pannuti

Paris’teki tüm sergilerde olduğu gibi son derece öğretici bir dille hazırlanmış bu sergiden en iyi öğrendiğim, bugünkü reklamcılığın temelinde ‘tellalığın’ yattığı! Ölüm haberlerinden prens bildirilerine, vergilerden dini duyurulara, infazlardan ev satışına, bir malın, mesela şarabın kalitesine aklınıza gelebilecek her türlü konunun duyurusunu kimi zaman davul, kimi zaman borazan eşliğinde yapan tellallar bugünkü modern reklamcılığın Ortaçağdaki biçimi sayılıyor!

Çanıyla yerini belli eden hanlardan biri. Paris-Bnf, 15.yy.

Sadece işitsel değil aynı zamanda görsel ve koku duyusuna hitap eden yöntemlerle de reklam ve duyuruların yapıldığı bir dönem Ortaçağ. Bu noktada afişler, şifalı ya da tıbbi bitkilerin hoş kokuları, tabelalar giriyor devreye.. Issız ve karanlık noktalarda tabelanın faydasız olduğunu fark eden han sahipleri kapı önlerine çan asıyorlar mesela..

Reklamın sadece ticari ve dini değil aynı zamanda adli konularda da devreye girdiğinin altı çizilen Paris’teki serginin ilginç bir bölümü ise, Jeanne d’Arc’tan haçlılara, şatolardan şövalyelere, gotik harflere Ortaçağ’a ilişkin tüm figürlerin bugünkü modern reklamcılıkta nasıl kullanıldığı. Şarap etiketlerinden peynir paketlerine, nükleer santrallere aklınıza gelebilecek her alana giren Ortaçağ figürleri kimi zaman güven, kimi zaman nostalji duygusu veriyor izleyicisine..

Paris’teki sergide şarap etiketleri de görülebiliyor. Fotoğraf: Aslı Ulusoy-Pannuti

Fransızların dünyaca ünlü kahramanı Jeanne d’Arc çoraptan kibrite, tıraş bıçağına bin bir reklamın konusu olmuş. Altı yüz yıl önce yakılarak öldürülen bu cesur kadına, 2000’lerin tüketici toplumunun kahramanı olacağı söylenseydi inanır mıydı acaba?.

Paris Korkusuz Jean Kulesi. Fotoğraf: Aslı Ulusoy-Pannuti

Paris’teki sergiden bisiklet lastiği reklamı, 1892

 

 

Comments are closed.